کد خبر: 139183 A

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در گفتگو با ایلنا:

هرچقدر از پرداخت یارانه نقدی فاصله بگیریم یک قدم به جلوست اما باید دقت کرد موضوعی که برای کوپن بوجود آمد و خرید و فروش شد برای این کالاها اتفاق نیفتد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: شارژ کارت یارانه برای سبد کالایی نوعی کوپن الکترونیکی است.

مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص ارائه سبد کالایی به گروهی از مردم، اظهار داشت: اینکه سوبسید را به صورت کالایی به مردم ارائه می کنند یک قدم به جلو است اما باید دید این ترکیب کالایی چگونه انتخاب شده و آیا کارشناسی دقیقی برای آن صورت گرفته است یا خیر. زیرا در صورتی که کارشناسی درستی نشده باشد به بازار فشار وارد شده و به نوعی انحصار در توزیع کالا بوجود می اید.

وی افزود: اینکه چندین میلیون تن مرغ و برنج و اقلام دیگر را در چندین فروشگاه ارائه کنند، جای سوال دارد که آیا موجب رانت بازی نخواهد شد!

حریری با بیان اینکه وظیفه دولت هدیه دادن به مردم نیست و باید به تأمین معیشت و رفاه مردم بپردازد گفت: هرچقدر از پرداخت یارانه نقدی فاصله بگیریم یک قدم به جلوست اما باید دقت کرد موضوعی که برای کوپن بوجود آمد و خرید و فروش شد برای این کالاها نیفتد.

شارژ در کارت یارانه به معنی کوپن الکترونیکی است

وی افزود: به نظر می رسد مبلغی که در کارت یارانه افراد شارژ می شود به نوعی کوپن الکترونیکی است. همانطور که کوپن بنزین را به کارت سوخت تبدیل کردند و در حقیقت در ماهیت کوپنی بودن آن فرقی نکرد در موردسبد کالایی نیز همین موضوع مطرح است.

وی با اشاره به اینکه ارائه سبد کالایی شفاف نیست ادامه داد: اینکه تهیه و توزیع سبد کالایی در دست چند نفر باشد خطرات بالقوه ای دارد و باید دید آیا مطالعات بازار و زیرساخت های آن آماده بوده است یا خیر. آیا تمامی اقلامی که در سبد کالایی ارائه می شود تولید داخل است و یا اگر برنج آن هندی و مرغ آن برای کشوری دیگر است واردات آن را چه کسی انجام می دهد و چه نوع ارزی به آن تعلق می گیرد و آیا ارائه آن استمرار خواهد داشت؟

وی تصریح کرد: خطر انحصار و رانت بالقوه وجود دارد و امیدواریم با انتصاب آقای خسروتاج در بازرگانی داخلی این موضوعات به صورت شفاف بررسی شود.

نائب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین افزود: البته به نظر می رسد که از پرداخت نقدی فاصله گرفته ایم و این بهترین گزینه است به هرحال پرداخت نقدی نتایج بد بی شماری برای اقتصاد کشور داشت و به نفع همه مردم است که یارانه نقدی قطع شود.

وی گفت: اگر اقشار هدف برای دریافت یارانه اقدام می کنند باید دید آنها بابت چه چیزی یارانه دریافت می کنند. زیرا این یارانه به خودی خود باعثتورم بیشتر می شود و اگر قرار است یارانه ای به کل جامعه تعلق گیرد باید به صورت غیرنقدی و در قالب تأمین اجتماعی، تحصیل و درمان رایگان باشد و تعداد اندکی که در کمیته امداد و بهزیستی هستند و نیاز به تغذیه دارند به صورت یارانه نقدی از آنها حمایت شود.

سبد کالایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر