کد خبر: 112799 A

رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با ایلنا:

تا زمانی که دولت دهم بر سر کار بود تکلیف کالاهای اساسی مشخص نشد که چه زمانی این کالا‌ها از گمرک ترخیص خواهند شد و بار افزایش نرخ ارز مرجع را به دوش دولت یازدهم انداختند.

رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران گفت: در حال حاضر گزارشی از دپوی کالاهای اساسی در گمرکات کشور وجود ندارد.

مجید رضا حریری، نایب رئیس اتاق ایران و چین در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: بنابر مصوبه مجلس، بودجه سال ۱۳۹۲ با نرخ ارز مرجع ۲۴۷۷ تومان تعیین شد، اما طبق میراثدولت دهم و تاخیر در ارسال بودجه؛ بودجه امسال تیرماه ابلاغ شد و تا زمانی که دولت دهم بر سر کار بود تکلیف کالاهای اساسی مشخص نشد که چه زمانی این کالا‌ها از گمرک ترخیص خواهند شد و بار افزایش نرخ ارز مرجع را به دوش دولت یازدهم انداختند.

وی افزود: دولت یازدهم نیز در ابتدا نرخ ارز را برای کالاهای اساسی ۱۲۲۶ اعلام کرد که این موضوع برای افکار عمومی خوب بود اما از نظر قانونی مشکل داشت و باید مابه‌التفاوت ریالی - ارزی پرداخت می‌شد و در جریان عملیات تکنیکی بانکداری، بین بانک مرکزی و وزارت صنعت معدن و تجارت اختلاف‌نظرهای گوناگونی بوجود آمد که باعثکندی و توقف ترخیص کالاهای اساسی شد.

حریری ادامه داد: با این وجودخوشبختانه این روز‌ها گزارشی از دپوی کالا‌ها در گمرکات کشور نشده است و گله‌ای به صورت گسترده از طرف فعالین اقتصادی صورت نگرفته است.

وی با اشاره به اعتراض‌های کنونی در مورد ترخیص کالا از گمرک گفت: شرکت پشتیبانی امور دام و شرکت بازرگانی خارجی در مورد واردات نهاده‌های دامی و واردات کالاهای اساسی این موضوع را بیان کرده‌اند این در حالی است که این دو شرکت هیچ کدام کارنامه درخشانی در فعالیت‌های خود ندارند و ضعف مدیریتی خود را به گردن گمرک می‌اندازند که همین امر باعثکاهش نهاده در بازار و افزایش قیمت شده است.

رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: درحال‌حاضر هیچ جای نگرانی برای مردم وجود ندارد و نباید روحیه امیدواری که در آن‌ها بوجود آمده را به صورت غیر طبیعی از بین برد بلکه باید ثبات و آرامش بازار را حفظ کرد و به سازهای مخالفی که سعی در ناامید کردن مردم دارند فرصت این کار را نداد.

واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر