کد خبر: 106986 A

دولت دهم بارها دین خود در مقابل صادرکنندگان را پذیرفت اما هیچ‌گاه این دین را پرداخت نکرد لذا ما خواستار پرداخت جوایز صادراتی خود هستیم.

بخشنامه‌های غیر کارشناسانه و غیراجرایی دولت در سال گذشته منجر به افول کل صادرات غیرنفتی ایران بخصوص فرش شد.
به گزارش ایلنا، احمد کریمی رئیس اتحادیه صادر کنندگان فرش با اعلام این مطلب گفت: هنر صنعت فرش باید توسط بخش خصوصی و با حمایت و همکاری دولت مدیریت شود زیرا بدون هماهنگی بخش خصوصی و با مرکز ملی فرش اهداف ما در این هنر صنعت محقق نمی شود.

وی با اشاره به اتخاذ تصمیمات غیرکارشناسانه دولت در سال قبل افزود: یکی از این تصمیمات در زمینه برقراری نوعی پیمان عرضی و تهدید به محرومیت صادرکنندگان از معافیت مالیاتی بود.

کریمی ادامه داد: از دولت تدبیر و امید تقاضا داریم نسبت به بازبینی و لغو بخشنامه صادره از ستاد تدابیر ویژه بخصوص در مورد پیمان ارزی و معافیت مالیاتی اقدام کنند.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش تصریح کرد: تحریم یکی از مهمترین عوامل کاهش صادارات فرش است و آمریکا هم اکنون برای خرید فرش ایرانی مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است که ما از دولت می‌خواهیم در خصوص رفع تحریم‌ها بخصوص در بخش فرش اقدام کنند زیرا این تحریم ها کاملا غیرقانونی و غیرانسانی است.

به گفته کریمی تحریم‌های امریکا علیه ایران نه تنها صدمه‌ای که مدنظر آنان است به ایران وارد نمی‌کند بلکه این اقدام آنها برخلاف ارزش‌های حقوق بشریشان محسوب می‌شود.
کریمی با انتقاد از عدم پرداخت جوایز صادراتی متذکر شد این امر منجر به بروز اختلافاتی در میان جمع کثیری از صادرکنندگان و مشتریان آنها شده است و عملا ادامه روابط تجاری و صادرات فرش را منتفی کرده است.

رئیس اتحادیه‌ صادرکنندگان فرش ابراز داشت: دولت دهم بارها دین خود در مقابل صادرکنندگان را پذیرفت اما هیچ‌گاه این دین را پرداخت نکرد لذا ما خواستار پرداخت جوایز صادراتی خود هستیم.
وی اذعان داشت: ما معتقدیم که نباید جوایز صادراتی حذف شود اما دولت به این نتیجه رسید که در آینده از طریق جوایز صادراتی نقدی از صادرکنندگان حمایت کند، نباید این تصمیم را عطف به‌ماسبق کرد و از پرداخت بدهی‌های خود به صادرکنندگان سر باز زند.
کریمی همچنین خواستار پرداخت حق ۱.۵ درصدی شد که طی سال‌های متمادی از صادرکنندگان فرش برای بیمه بافندگان دریافت و هرگز به آنها مسترد نشده است.
وی با تاکید بر ضرورت افزایش تبلیغات فرش گفت: شرکت در نمایشگاه‌های خارج از کشور بخشی از تبلیغات برون مرزی برای بازاریابی و بازارسازی فرش محسوب می‌شود و قطعا حذف یارانه‌های نمایشگاهی برای شرکت در نمایشگاه‌های معتبر می‌تواند ضربه سنگینی بر پیکر تبلیغاتی فرش ایران بزند.

فرش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر