کد خبر: 230826 A

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با ایلنا تاکید کرد:

در فعالیت رایزنان بازرگانی موازی کاری هایی وجود دارد / ارتباط و گزارش دهی رایزنان با وزارت امور خارجه و وزارت صنعت، معدن و تجارت تداخل دارند به نحوی که حدود و مسئولیت آن‌ها شفاف نیست.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران بر ضرورت بازنگری فعالیت رایزنان از سوی وزارت صمت و وزارت امور خارجه تاکید کرد.

مسعود دانشمند، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در گفتگو با خبرنگار ایلنا در خصوص فعالیت رایزنان و میزان موفقیت آن‌ها در کشورهای مختلف، اظهار داشت: به غیر از یکی دو کشور در سایر کشور‌ها رایزنان بازرگانی تلاش خود را کرده‌اند و تا حدودی نیز موفق بوده‌اند اما چگونگی فعالیت و گزارش دهی آن‌ها نیاز به بازنگری مجدد دارد.

وی افزود: ارتباط و گزارش دهی رایزنان با وزارت امور خارجه و وزارت صنعت، معدن و تجارت تداخل دارند به نحوی که حدود و مسئولیت آن‌ها شفاف نیست.

دانشمند خاطر نشان کرد: اینکه این رایزنان برای بازاریابی از کدام وزارت خانه(صنعت و معدن و تجارت و یا خارجه) باید اعزام شوند و چگونه باید عمل کنند و به کدام وزارتخانه باید گزارش دهند هنوز مشخص نشده است.

این عضو اتاق بازرگان ایران گفت: این در حالی است که در فعالیت‌های تجاری سرعت عمل حرف اول را می‌زند اما اغلب این رایزنان با تشکل‌های مختلف ارتباط مستقیمی نداشته و توانایی اینکه سندیکای مربوطه و اتاق بازرگانی را در جریان امور قرار دهند را ندارند و نمی‌دانند باید اطلاعات بدست آمده را در اختیار وزارت صنعت، معدن و بازرگانی قرار دهند و یا در اختیار وزارت امور خارجه!

وی در پاسخ به این پرسش که معمولا برای کشورهای مختلف چند رایزن بازرگانی وجود دارد، گفت: به عنوان مثال برای کشور فرانسه ۱ رایزن بازرگانی از وزارت امور خارجه فعالیت می‌کند و برای امارات ۲ رایزن بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور خارجه که به نظر می‌رسد در این میان موزای کاری‌هایی نیز صورت می‌گیرد.

بازرگانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر