کد خبر: 230825 A

یاداشت اقتصادی؛

براساس اطلاعات آماری سازمان توسعه تجارت ایران، ارزش واردات صنایع نساجی در سال۱۳۹۲،۱۴۷۱/۴ میلیون دلار بوده که نسبت به سال ۱۳۹۱ حدود ۱۶/۱۷ درصد رشد را نشان می‌دهد، در حالی که ارزش کل واردات در سال ۱۳۹۲ نسبت به سال قبل از آن ۴/۹۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد و این امر حاکی از سرعت رشد واردات صنایع نساجی در سال ۱۳۹۲ نسبت به سال قبل است.

براساس اطلاعات آماری سازمان توسعه تجارت ایران، ارزش واردات صنایع نساجی در سال۱۳۹۲،۱۴۷۱/۴ میلیون دلار بوده که نسبت به سال ۱۳۹۱ حدود ۱۶/۱۷ درصد رشد را نشان می‌دهد، در حالی که ارزش کل واردات در سال ۱۳۹۲ نسبت به سال قبل از آن ۴/۹۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد و این امر حاکی از سرعت رشد واردات صنایع نساجی در سال ۱۳۹۲ نسبت به سال قبل است.

در بین صنایع نساجی ارزش کل واردات انواع پارچه‌ها با در نظر گرفتن پارچه چادر مشکی در سال ۱۳۹۲ حدود ۳۸۱/۵میلیون دلار بوده است که نسبت به سال ۱۳۹۱ که حدود ۲۶۳ میلیون دلار بوده رشد بیش از ۴۵ درصد را نشان می‌دهد. در این بین واردات پارچه چادر مشکی در سال۱۳۹۲، به تنهایی۶/۱۲۹ میلیون دلار بوده که نسبت به ۹۴/۸میلیون دلار سال ۱۳۹۱ رشد ۳۶/۶۵ درصد را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر از کل واردات انواع پارچه به کشور در سال ۱۳۹۲، واردات چادر مشکی به تنهایی حدود ۳۴ درصد آن را تشکیل می‌داده است.

از نظر حجم و وزن، واردات انواع پارچه بدون درنظر گرفتن پارچه چادر مشکی در سال ۱۳۹۲ حدود ۱۰۵/۱۳ هزار تن بوده و حجم واردات پارچه چادر مشکی نیز به تنهایی حدود ۳۱/۴۷ هزارتن در این سال بوده است. این آمار نشان می‌دهد که ارزش واحد واردات پارچه چادر مشکی در سال ۱۳۹۲ که ۴/۱۲ دلار بوده نسبت به ارزش واحد واردات انواع پارچه های دیگر که ۲/۴ دلار است، حدود دو برابر می‌باشد. همچنین ارزش واحد واردات پارچه چادر مشکی و سایر انواع پارچه ها در سال ۱۳۹۱ به ترتیب ۴/۵۷ دلار و ۲/۲۸ دلار بوده است.

اگر چنانچه واردات پارچه چادر مشکی از طریق قاچاق، کالای همراه مسافر و یا تجارت چمدانی را نیز به آمار مذکور اضافه نمائیم نشان‌دهنده اهمیت واردات پارچه چادر مشکی در بین انواع واردات پارچه به کشور می‌باشد.

با توجه به اینکه از حدود ۷۰ تا ۷۵ میلیون متر پارچه چادر مشکی مورد نیاز سالانه حدود ۹۰ درصد آن وارداتی است و تنها حدود ۱۰ درصد آن در داخل تولید می‌شود، لذا به دلیل وجود بازار داخلی گسترده، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای تولید چادر مشکی توجیه اقتصادی داشته و می‌تواند با حمایتها و تشویق‌های هدفمند دولت، از جمله منطقی کردن تعرفه‌های واردات، اعطای یارانه از ناحیه هدفمندی برای ارزان نمودن تسهیلات مالی سرمایه‌گذاران در این بخش و تشدید مبارزه با قاچاق پارچه، این کار انجام گیرد.

به منظور توفیق بیشتر سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این بخش و اقتصادی نمودن سرمایه‌گذاری در آن، می‌توان در ابتدای امر سرمایه‌گذاری مشترک با کشورهای پیشرو در تولید پارچه چادر مشکی را مد نظر قرار داد و در این راستا سرمایه‌گذاری مشترکی با تولیدکنندگان ژاپن، کره جنوبی و برخی کشورهای دیگر انجام داد.

سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این بخش نه تنها برای سرمایه‌گذار منافع مادی به دنبال داشته بلکه برای کل کشور نیز به علت داشتن قدرت اشتغال‌زایی پایدار، ارزش افزوده بالا و نیاز به حجم سرمایه‌گذاری کمتر نسبت به سایر صنایع بسیار با اهمیت بوده و تأثیرگذار است.

همچنین این امر نیز حائز اهمیت است که در شرایط کنونی، استفاده از ظرفیت و پتانسیل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی روی تولید پارچه چادر مشکی در کشور، یکی از راهکارهایی است که کارخانجات نساجی کشور می‌توانند خود را از شرایط رکود و ورشکستگی کنونی خارج کنند، پارچه‌ای پر مصرف که اقتصادی پر رونق را همراه خود دارد و تقاضا برای آن همیشه وجود دارد.

دکتر ابراهیم علی رازینی؛

عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی

اشتغال ایران تجارت دلار دولت رشد سرمایه سرمایه گذاری بخش خصوصی نساجی واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر