کد خبر: 230645 A

رییس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار، خبر داد:

در سال گذشته هر تن کشمش در بازار ۲۵۰۰ دلار به فروش می‌رسید که امسال این مبلغ به ۱۴۰۰ دلار کاهش یافته است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار، در رابطه با افت جهانی قیمت کشمش که به دنبال آن، موجب کاهش قیمت کشمش در ایران شده است، گفت: ترکیه در سال گذشته قیمت کشمش را افزایش داد که در پی این افزایش قیمت صادرکنندگان ایرانی نیز با قیمت مناسبی تمام کشمش تولیدی ایران را صادر کرده‌اند؛ اما در حدود ۶۰هزار تن از محصولات این کشور در انبار مانده است.

محمد حسن شمس فرد، در گفت‌و‌گوبا خبرنگار ایلنا، در رابطه با وضعیت تولید و صادرات کشمش در سال جاری اظهار کرد: دولت ترکیه با پرداخت یارانه به صادرکنندگان قیمت را کاهش داده است که در پی آن قیمت جهانی نیز کاهش یافت، که این امر موجب عدم تمایل تولیدکنندگان ایرانی به فروش شده است.

وی افزود: در سال گذشته هر تن کشمش در بازار ۲۵۰۰ دلار به فروش می‌رسید که امسال این مبلغ به ۱۴۰۰ دلار کاهش یافته است.

شمس فرد، با اشاره به اینکه تولیدکنندگان تمایلی به فروش با این قیمت ندارند و از طرفی صادرکنندگان نیز ۳ ماه از صادرات را از دست داده‌اند، افزود: باغداران قیمت ۴ هزار و ۱۰۰ تومان را برای فروش هر کیلو کشمش تعیین کرده‌اند که این قیمت با قیمت ۳ هزار تومان که کارخانه جات تعیین کرده‌اند اختلاف بسیار زیادی دارد.

رییس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار، گفت: جلساتی با تعاونی‌ها برگزار شد که طی آن مقرر شد، دولت بودجه‌ای در اختیار تعاونی‌ها قرار دهد تا هر کیلو کشمش را ۴ هزار و ۱۰۰ تومان خریداری کند و با قیمت ۳ هزار و ۳۰۰ تومان به کارخانه جات بفروشد که متاسفانه هنوز این امراجرایی نشده است.

افزایش قیمت ایران بودجه ترکیه خشکبار دلار دولت یارانه قیمت کشمش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر