کد خبر: 212653 A

رییس شورای ملی نخود کشور:

براساس تصمیمات اتخاذ شده هر کیلو نخود، بدون احتساب افت با سایز ۷ به قیمت هزار و ۹۰۰ تومان از کشاورزان خریداری می‌شود که این رقم به هیچ وجه سودی برای نخودکاران استان ندارد.

رییس شورای ملی نخود کشور اظهار داشت: متاسفانه در طول سال‌های اخیر، حمایت‌های خوبی از کاشت محصول نخود در کشور و استان کرمانشاه صورت نگرفته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کرمانشاه، ناصر مرادی با اشاره به اینکه چندماهی است که در بحثخرید تضمینی نخود از کشاورزان دچار مشکلاتی شده‌ایم، گفت: براساس تصمیمات اتخاذ شده هر کیلو نخود بدون احتساب افت با سایز ۷ به قیمت هزار و ۹۰۰ تومان از کشاورزان خریداری می‌شود که این رقم به هیچ وجه سودی برای نخودکاران استان ندارد.

رییس شورای ملی نخود کشور با اشاره به اینکه این قیمت تصویب شده، کشوری است، تاکید کرد: متاسفانه اگر قیمت‌های جانبی همانند، هزینه‌های کود، نگهداری، کارگر و… را به کار تولید و برداشت نخود اضافه کنیم، بدون شک حتی خرید تضمینی هر کیلوی این محصول به قیمت ۲ هزار تومان هیچ سودی جز زیان برای نخودکاران استان به دنبال نخواهد داشت.

مرادی تاکید کرد: البته این قیمت بازهم با توجه به افت و سایر نخود تغییر پیدا می‌کند و شاید هم کمتر شود.

وی با اشاره اینکه رییس سازمان جهاد کشاورزی و تعاون روستایی استان کرمانشاه در این باره کمک‌های خوبی به ما داشته‌اند، تاکید کرد: خوشبختانه این دوستان شورای نخود را همراهی کرده‌اند و در جلساتی که با هم داشته‌ایم به مشکلات کشاورزان نخودکار کرمانشاهی توجه خاصی داشته‌اند و قول حمایت‌هایی را نیز از این تولیدات در استان داده‌اند.

مرادی در ادامه تصریح کرد: در شورای نخود کشور بحثقیمت ۳ هزار تومان خرید هر کیلو از این محصول را ارائه کرده‌ایم و حتی مکاتباتی با وزارتخانه مذکور و دفتر ریاست جمهوری داشته‌ایم، ولی با این وجود بازهم قیمت ۱۹۰۰ تومان برای هر کیلو از این محصول کشاورزی مصوب شده است.

رییس شورای ملی نخود کشور گفت: برای سال آینده نیز قیمت جدید را مطرح می‌کنیم تا باعثتشویق و ترغیب کشاورزان به کاشت این محصول با ارزش شویم.

مرادی با اشاره به اینکه برای ترویج تولید نخود در بین کشاورزان و بالا بردن ارزش این محصول کشاورزی، نیازمند ایجاد دیگر صنایع در کنار آن هستیم، اظهار داشت: اگر بتوانیم در کنار این محصول دیگر صنایع فرآوری همانند بسته بندی مناسب و… را قرار دهیم، بدون شک هم زمینه‌های توسعه این محصول را افزایش داده‌ایم و هم اینکه باعثایجاد اشتغال پایدار در استان شده‌ایم.

اشتغال جهاد کشاورزی ریاست جمهوری کشاورزی کود مشکلات وزارتخانه تومان کشاورزان نخود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر