کد خبر: 212095 A

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اهواز در گفتگو با ایلنا خبر داد؛

کشورهای مقصد صادرات خرما، کانادا، استرالیا، امارات، فیلیپین و روسیه است. در گذشته ایران در کشورهای مقصد پایگاهی برای فروش نداشت.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اهواز، گفت: از سال ۸۰ تا ۸۵ صادرات خرما به امریکاو اروپا برقرار شد؛ اما بعد از اعمال تحریم‌ها بازار خرمای ایران از اروپا و امریکا به بازارهای آسیایی تغییر یافت.

سید مصطفی حجت‌نژاد، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اهواز، در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در رابطه با کشورهایی که خرمای ایران به آن صادر شده است اظهار کرد: کشورهای مقصد صادرات خرما، کانادا، استرالیا، امارات، فیلیپین و روسیه است.

حجت‌نژاد در خصوص صادرات فله‌ای خرمای ایران گفت: اغلب کشورهایی که خشکبار صادر می‌کنند، محصولات بصورت فله‌ای صادر می‌شود به این خاطر که صادرات با بسته بندی‌های کوچک از لحاظ تعرفه گمرکی به صرفه نیست.

وی افزود: مشکلی که سال‌های متمادی صادرات خرمای ایران داشت این بود که کشور ایران نمی‌توانست به نام ایران محصولات خود را در بازارهای اروپایی به فروش برساند. ایران در کشورهای مقصد پایگاهی برای فروش نداشت.

حجت‌نژاد با اشاره به بدهی دارایی به صادرکنندگان افزود: از نظر قانونی هیچ صادرکننده‌ای ملزم به پرداخت مالیات و ارزش افزوده نیست؛ اما دارایی در زمان صادرات مبلغی از صادرکننده دریافت می‌کند؛ اما باز پرداختی صورت نگرفته است.

ایران خرما خشکبار روسیه کانادا کشاورزی مالیات صادرات اروپا خرمای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر