کد خبر: 210951 A

یک کار گزار بورس کالا در گفت‌و‌گو با ایلنا:

در بسیاری از موارد تجارت قراضه از مجاری قانونی صورت نمی‌گیرد این در حالی است مصرف آن در کشور رقم بالایی است و معمولا شرکتهای ذوب آهن، ‌فولاد مبارکه و خوزستان اقدام به خرید قراضه می‌کنند و به صورت خرده فروشی و قرارداد پیمانکاری این محصولات را جمع آوری می‌کنند.

یک کارگزار بورس کالا گفت: معاملات قراضه در کشور شفاف نیست.

ابوذر مشایخی، یک کارگزار بورس کالا در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص پذیرش آهن قراضه در بورس کالا، اظهار داشت: در سال جدید دو مورد پذیرش در بورس کالا صورت گرفت و صنایعی که درکشور به تولیدات آهن قراضه می‌پردازند شامل وزارت دفاع، راه آهن و ارتش و… هستند و این ارگانهای دولتی از عرضه این محصول در بورس کالا چندان استقبالی نمی کنند.

وی افزود: این درحالی است که این موضوع به نفع شرکت‌ها است زیرا با ارائه آن در بورس کالا از مزایده خارج می‌شوند.

مشایخی ادامه داد: در بسیاری از موارد تجارت قراضه از مجاری قانونی صورت نمی‌گیرد این در حالی است مصرف آن در کشور رقم بالایی است و معمولا شرکتهای ذوب آهن، ‌فولاد مبارکه و خوزستان اقدام به خرید قراضه می‌کنند و به صورت خرده فروشی و قرارداد پیمانکاری این محصولات را جمع آوری می‌کنند.

وی گفت: شرکتهای دولتی و نهاد‌ها اغلب با سیستم سنتی خود این محصولات را به مزایده می‌گذارند که معمولا با رانت همراه است.

مشایخی با بیان اینکه خرده فروشی آهن قراضه به دست افرادی با اطلاعات پایین صورت می گیرد گفت: شبکه منسجمی در سطح کشور برای جمع آوری و تحویل آن به مصرف کنندگان و اقعی وجود ندارد و صنعت قراضه در کشور چندان شفاف نیست این درحالی است که دربرخی دیگر از کشور‌ها به این صنعت بها داده می‌شود.

این کارگزار بورس کالا تصریح کرد: در بورس کالا هم بیشتر ضایعات خط تولید به فروش می‌رسد که میزان آن محدود است کشور ما نیازمند به این صنعت است چرا که در صنایعی مانند فولاد و در تولید شمش از قراضه آهن استفاده می‌شود.

وی گفت: شایعات در مورد قراضه بسیار زیاد است و معمولا معاملات آن با چندین بار دست به دست شدن صورت می گیرد و چندان شفاف نیست.

بورس کالا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر