کد خبر: 210442 A

با توجه به تورم بخشی شش ماهه ابتدای سال

طبق آمارهای اعلامی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هرچند تورم در اقتصاد کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان میدهد ولی هنوز مهار نشده است و افزایشی میباشد.

تورم و نوسان قیمت مواد اولیه در صنعت خودرو نیز نسبت به سال گذشته کمتر بوده ولی در شش ماهه ابتدای سال روند افزایشی داشته و قیمت مواد اولیه در شهریور ماه نسبت به فروردین ماه افزایش نشان میدهد.

قاسم ناصری کارشناس صنعت خودرو با اشاره به اینکه در مباحثاقتصادی باید کارشناسان اقتصاد نظر بدهند به خبرنگار ایلنا گفت: در شش ماهه ابتدای سال ۹۳ روند افزایش قیمت مواد اولیه نسبت به مدت مشابه سال ۹۲ کمتر بوده ولی روند افزایشی مهار و یا تثبیت نشده است و قیمت مواد اولیه در شهریور ماه نسبت به ابتدای فرودردین ماه ۹۳ درصدی افزایش یافته است.

وی افزود: طبق آمار اعلامی بانک مرکزی قیمت تمام اقلام به غیر از دخانیات و حمل و نقل در شش ماهه ابتدای سال جاری افزایش داشته و مطمئناً مواد اولیه مورد نیاز خودرو نیز در این مدت افزایش یافته است.

ناصری تصریح کرد: طبق فرمول شورای رقابت هر شش ماه باید تورم بخشی صنعت خودرو از بانک مرکزی اخذ و بر اساس فرمول قیمت ها به روز رسانی گردد.

وی در پاسخ به این سئوال که، مگر ابتدای سال جاری قیمت خودرو افزایش نیافته است گفت: افزایش اندک قیمت خودرو در ابتدای سال مربوط به تورم سال ۱۳۹۲ بود که آن هم با اختلاف بسیار نسبت به تورم واقعی انجام شد

ناصری تصریح کرد: متاسفانه قیمت گذاری در ایران جنبه اقتصادی خود را از دست داده و به یک مقوله سیاسی تبدیل شده است که ادامه این روند مطمئناً موجب ورشکستگی صنعت خودرو خواهد شد.

وی افزود: قیمت گذاری خودرو باید به بازار و اصل عرضه و تقاضا سپرده شود کما اینکه در تمام دنیا نیز اینگونه است و با قیمتهای دستوری نمیتوان برای همیشه قیمت ها را کنترل کرد و ادامه این روند موجب ضرر و زیان تولید کننده و مصرف کننده خواهد شد.

این کارشناس صنعت خودرو خاطر نشان کرد: تجربه نشان میدهد نه تنها در خودرو بلکه در تمام اقلامی که قیمت گذاری دستوری انجام شده است رانت و فساد شکل گرفته که هم مصرف کننده واقعی متضرر شده است و هم تولید کننده و تنها دلالان از این بازارها منافع کلان عایدشان شده است.

وی گفت: اینکه قیمت مواد اولیه و نهاده های تولید روز به روز افزایش قیمت داشته باشد ولی محصول نهایی افزایش قیمت نیابد منطقی نیست و به نظر میرسد منتقدین باید فکری به حال مهار افزایش قیمت مواد اولیه بنمایند.

ناصری در ادامه افزود: اگر بانک مرکزی تورم بخشی صنعت خودرو در شش ماهه ابتدای سال را محاسبه کند و به شورای رقابت اعلام نماید مطمئناً قیمت خودرو افزایش خواهد یافت و این وعده که برخی نمایندگان مجلس در خصوص کاهش قیمت خودرو میدهند مبنای کارشناسی ندارد و صرفاً بر اساس حدس و گمان و جلب نظر مردم مطرح میگردد.

وی در پایان گفت: هیچ تولید کننده ای راضی به افزایش قیمت و از دست دادن مشتریان خود نیست بنابراین مطمئناً خودروسازان بیش از هر کس نگران افزایش قیمتها هستند ولی با افزایش قیمت مواد اولیه و نهاده های تولید که بعضا روزانه انجام میشود چگونه میتوانند قیمتهای خود را کاهش دهند.

افزایش قیمت اقتصاد کشور ایران بانک مرکزی تورم جمهوری اسلامی ایران خودرو رقابت قیمت خودرو نمایندگان مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر