کد خبر: 201647 A

معاون مدیر کل دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی:

در اجرای فرمان رهبر معظم انقلاب و طرح‌های اقتصاد مقاومتی طرحی برای کلزا آماده شده که تا ۱۰ سال آینده سطح زیر کشت کلزا در کشور به یک میلیون هکتار افزایش یابد.

معاون مدیرکل دفتر پنبه و دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در اجرای فرمان رهبر معظم انقلاب و طرح‌های اقتصاد مقاومتی, طرحی برای کلزا آماده شده که تا ۱۰ سال آینده سطح زیر کشت کلزا در کشور به یک میلیون هکتار افزایش یابد.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، شاهپور شکاری در نخستین همایش برنامه‌ریزی کاشت کلزای استان قزوین که در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی قزوین برگزار شد، افزود: با توجه به تغییراتی که در شرایط آب و هوایی کشور به وجود آمده به ناچار به سمت کشت کلزا روی آورده‌ایم.

وی افزود: این طبیعت است که به انسان دستور داده به سمت کشت کلزا حرکت کند و امروز تمام کشورهای دنیا این موضوع را تجربه کرده‌اند.

معاون مدیرکل دفتر پنبه و دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: تحقیقات لازم در زمینه کشت کلزا سال‌ها قبل در کشور ایران آغاز شده و بازدهی این گیاه در ایران به اثبات رسیده است.

شکاری ادامه داد: در ابتدای امر این گیاه فقط به منظور تولید روغن در کشور کشت می‌شد اما در سال‌های بعد مواردی از قبیل اثرگذاری مطلوب این گیاه روی کاهش آفات و مشکلات کاشت غلات موجب شد کشت کلزا در نقاط مختلف کشور توسعه یابد.

وی عنوان کرد: بیش از ۱۵ مشکل در کشت غلات وجود دارد که با سموم موجود کنترل آن‌ها به راحتی مقدور نیست و در برخی از موارد این مشکلات هرساله افزایش می‌یابد.

معاون مدیرکل دفتر پنبه و دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: کشت کلزا در افزایش تولید روغن و کنجاله بسیار اثرگذار است، عملکرد این گیاه در پایداری تولید غلات نیز بالاست.

وی بیان داشت: با افزایش عملکرد می‌توان کشت کلزا در اراضی کشاورزی را اقتصادی‌تر کرد.

شکاری اضافه کرد: با سیاست‌های دولت تدبیر و امید و وزارت جهاد کشاورزی بستر خوبی برای واردات بذر گونه‌های مختلف کلزا ایجاد شده و در حال حاضر ۲۰ رقم از ارقام مختلف کلزا از شرکت‌های خارجی وارد کشور می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به قیمت بالای این بذرهای وارداتی دولت برای آن یارانه در نظر گرفته تا کشاورزان با مشکلی در زمینه خرید بذر کلزا روبرو نشوند.

معاون مدیرکل دفتر پنبه و دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: برخی از این ارقام کلزا در سال‌های قبل در کشور کشت شده اما برخی دیگر هنوز در کشور مورد آزمایش قرار نگرفته است.

شکاری تصریح کرد: علی‌رغم عدم انجام آزمایش روی تمام گونه‌های بذر کلزا کشاورزان نباید نگرانی در این زمینه داشته باشند زیرا شرکت‌های خارجی که از آن‌ها بذر خریداری کرده‌ایم با شرایط اقلیمی ایران آشنایی کامل دارند و بذرهایی در اختیار ما قرار داده‌اند که با شرایط اقلیمی ایران سازگاری داشته باشد.

وی گفت: اگر کشاورزان بذرهای وارده شده کلزا را در تاریخ کاشت بکارند قطع‌یقین بیش از پنج تن در هکتار کلزا برداشت می‌کنند.

معاون مدیرکل دفتر پنبه و دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: در اجرای فرمان رهبر معظم انقلاب و طرح‌های اقتصاد مقاومتی طرحی برای کلزا آماده شده که تا ۱۰ سال آینده سطح زیرکشت کلزا در کشور از ۱۰۰ هزار هکتار به یک میلیون هکتار افزایش یابد.

شکاری اظهار کرد: بر اساس این طرح تولید کلزا نیز به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن افزایش یافته و درصد خودکفایی کشور در این زمینه به ۷۰ درصد و بالا‌تر از آن می‌رسد.

معاون مدیرکل دفتر پنبه و دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: قیمت تضمینی پیشنهاد شده برای خرید کلزا در سال جاری ۲ هزار و ۳۵۰ تومان است که تا پایان شهریور ماه به تصویب می‌رسد.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین هم در این همایش گفت: برای دست‌یابی به اهداف وزارت جهاد کشاورزی در استان قزوین نیاز به یک عزم ملی است.

کوروش کشاورز محمدیان افزود: تکالیفی از سوی وزارت جهاد کشاورزی بر عهده جهاد کشاورزی و فعالان کشاورزی استان قزوین قرار گرفته که وظیفه ماست به سمت تحقق آن‌ها حرکت کرده و با تحقق آن تکالیف شاهد تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشیم.

وی اضافه کرد: یکی از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی کشت کلزا در زمین‌های کشاورزی در نقاط مختلف کشور به ویژه استان قزوین است که در سال‌های گذشته در این زمینه اقدامات مطلوبی صورت گرفته است.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین ادامه داد: افزایش سطح کشت کلزا به دلیل استفاده آن در صنعت تولید روغن بسیار حائز اهمیت است و با افزایش تولید کلزا می‌توانیم گام مهمی در خودکفایی کشور در تولید روغن برداریم.

کشاورزمحمدیان یاد آور شد: با توجه به اثرمطلوبی که کاشت متناوب گیاه کلزا در زمین‌های کشت غلات دارد، کشت این گیاه موجب رفع بسیاری از مشکلات کشت غلات می‌شود.

وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته در زمینه تولید کلزا مشکلاتی از قبیل تأمین بذر، مراحل کاشت، داشت و برداشت به ویژه در خرید کلزا توسط دولت یا بخش خصوصی مشکلاتی وجود داشت که با برنامه‌ریزی‌های منسجم شاهد رفع این مشکلات هستیم.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اضافه کرد: امیدواریم در سال زراعی جدید مشکلات موجود در این زمینه به حداقل ممکن کاهش یابد و راه دست‌یابی به اهداف مشخص شده در این زمینه که افزایش سطح کشت کلزا و تولید آن است، هموار‌تر شود.

کشاورز محمدیان بیان کرد: هیچ یک از اهداف وزارت و سازمان جهاد کشاورزی بدون مشارکت کشاورزان ممکن نمی‌شود بنابراین از کشاورزان پرتلاش استان انتظار می‌رود در این زمینه نیز همکاری لازم را داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: آن‌چه بر عهده مسئولان قرار دارد، تسهیل در امر تولید کلزا و آن‌چه بر عهده کشاورزان قرار گرفته همراهی در زمینه افزایش سطح کشت و به تبع آن افزایش تولید کلزا در استان است.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین یادآور شد: قطع‌ یقین در انجام هرکاری مشکلاتی وجود دارد اما اگر بخواهیم به واسطه وجود مشکلات فعالیت مطلوبی انجام ندهیم، به عهد و پیمان خود عمل نکرده‌ایم.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین نیز گفت: نسبت سطح اراضی استان قزوین به کشور یک درصد و نسبت تولید محصولات زراعی استان به کشور نیز ۴.۱۷ درصد است.

حسن جلیلوند با اشاره به طرح افزایش تولید دانه‌های روغنی اظهار کرد: برنامه‌ریزی در راستای تولید پایدار محصولات استراتژیک و توجه به محصولات دارای مزیت نسبی در استان، تولید محصول سالم، حفاظت و استفاده بهینه از منابع آب و خاک، توجه به دانش بومی و حفظ ذخایر ژنتیکی و حمایت و توسعه تشکل‌های تولیدی و خدماتی بخش خصوصی از جمله پارامترهای در نظر گرفته شده در این طرح است.

وی افزود: کلزا به عنوان یک محصول استراتژیک محسوب می‌شود و توسعه کشت آن در قالب تناوب در غلات می‌تواند مصرف سموم را به شدت کاهش دهد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان این‌که سه شرط برای تولید پایدار در محصولات کشاورزی وجود دارد، اضافه کرد: تولید کافی و مقرون به صرفه، حفاظت و حمایت از منابع و توجه به سلامت و تندرستی جامعه سه شرط لازم برای تولید محصولات پایدار است.

جلیلوند با اشاره به وضعیت زراعت محصولات استراتژیک و پتانسیل‌های موجود ادامه داد: سطح زیر کشت محصولات زراعی آبی ۲۱۵ هزار هکتار و سطح زیرکشت محصولات زراعی دیم نیز ۱۰۰ هزار هکتار است.

وی عنوان کرد: نسبت سطح اراضی استان قزوین به کشور یک درصد و نسبت تولید محصولات زراعی استان به کشور نیز ۴.۱۷ درصد است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان این‌که استان قزوین رتبه هشتم کشوری در تولید محصولات زراعی را در سال‌های ۹۱ و ۹۲ کسب کرده است، تصریح کرد: بخش صنعت تمایلی به خرید کلزای تولید شده در داخل کشور ندارد که این امر موجب کاهش کشت کلزا شده است.

جلیلوند گفت: در هر سالی که بخش صنعت در زمینه خرید کلزای داخلی بهتر عمل کرده کشاورزان نیز به کاشت کلزا بیشتر تشویق شده‌ و شاهد افزایش تولید کلزا در کشور بودیم.

وی با اشاره به قابلیت‌های موجود برای توسعه کشت دانه‌های روغنی در استان قزوین بیان کرد: تنوع و گستردگی شرایط اقلیمی و طبیعی استان قزوین برای توسعه کشت و افزایش دانه‌های روغنی، تنوع تعداد انواع دانه‌های روغنی قابل کشت مناسب با شرایط طبیعی آب و هوایی و وجود امکانات و ماشین‌آلات قابل توجه غلات استان و امکان استفاده از آن‌ها برای دانه‌های روغنی از جمله قابلیت‌های موجود برای توسعه کشت کلزا در قزوین است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین خاطرنشان کرد: همچنین امکان کشت پاییزه کلزا در تناوب با محصولات زراعی پاییزه در استان قزوین وجود دارد که شرایط مطلوب‌تری را برای توسعه کشت کلزا فراهم می‌کند.

جلیلوند با اشاره به عوامل مؤثر در توسعه کشت کلزا یادآور شد: جایگاه کشت و مکان‌یابی مناسب، نوع رقم، تاریخ کشت، نوع کشت و موضوعات مربوط به برداشت کلزا از عوامل موثر در توسعه کشت کلزا به شمار می‌رود.

اقتصاد مقاومتی پنبه خاک رهبر معظم انقلاب زمین سازمان جهاد کشاورزی استان کشاورزی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران واردات وزارت جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر