کد خبر: 172951 A

مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان البرز در گفتگو با ایلنا:

فقر سالن‌های سینمایی تهدیدی برای توسعه فرهنگی و اجتماعی استان چند وجهی البرز است / وزارت ارشاد و ادارات کل در استان‌ها متولی ساخت سینما در سطح کشور و استان‌ها نیستند / استان البرز در بخش سالن‌های آمفی تئاتر استاندارد هم بسیار فقیر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز گفت: این استان با داشتن ۲/۵ میلیون نفر جمعیت تنها ۴ سالن سینمایی دارد که این سالن‌ها به تنهایی «یک دهم استاندارد» تعداد سالن‌های سینمایی در سطح کشور را به خود اختصاص داده است.

سید موسی حسینی کاشانی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با بیان این مطلب افزود: متاسفانه فقر سالن‌های سینمایی در مجموعه استان البرز به شدت احساس می‌شود که این موضوع می‌تواند تهدیدی برای توسعه فرهنگی و اجتماعی استان البرز باشد.

او در ادامه با بیان این مطلب که وزارت ارشاد و ادارات کل در استان‌ها متولی ساخت سینما در سطح کشور و استان‌ها نیستند بیان داشت: بر اساس قانون، وزارت ارشاد و به تبع آن ادارات کل در سطح استان‌ها تنها در بخش نرم افزاری و راهوری می‌توانند در بحثسینما ورود پیدا کنند و مسئولیت ساخت سینما جزو وظایف قانونی ارشاد نیست.

وی با تاکید بر این موضوع که ارشاد تنها می‌تواند تسهیلات فراهم کند و ساخت سینما جزء وظایف ارشاد نیست اظهار داشت: اگر در حال حاضر بخش خصوصی رقبتی برای سرمایه‌گذاری در ساخت سینما ندارد نهادهای شبه دولتی و عمومی مثل شهرداری‌ها همانطور که در بحثساخت کتابخانه‌های عمومی ورود پیدا کردند و موفق هم بودند در این بخش هم می‌توانند حضوری فعال و ثمر بخش داشته باشند.

کاشانی در ادامه گفت: در حال حاضر سالن‌های سینمایی موجود در استان دچار مشکلات عدیده‌ای هستند که از آن جمله می‌توان به سالن سینمای موجود در پارک شهید چمران کرج اشاره کرد. این سالن سینمایی متعلق و در تملک ارشاد است که با برآورد‌های انجام شده نزدیک به ۸۰۰ میلیون اعتبار نیاز دارد تا مجدد به چرخه اکران سینماهای کرج بازگردد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: متاسفانه استان البرز نه تنها در بخش سالن‌های سینمایی دچار کمبودهای شدیدی است بلکه در بخش سالن‌های آمفی تئا‌تر استاندارد هم بسیار فقیر است.

مدیر کل ارشاد البرز در پایان با بیان این مطلب که استان ۲/۵ میلیون نفری البرز حتی فاقد یک سالن آمفی تئا‌تر استاندار است ابراز امیدواری کرد: با همکاری فرمانداری فردیس و با تسهیلاتی که برای مجموعه فرهنگی و سینمایی در حال ساخت «سپهر»، واقع در شهرک وحدت شهرستان فردیس فراهم می‌شود در آینده‌ای نزدیک، بتوانیم شاهد افتتاح اولین سالن آمفی تئا‌تر استاندار در استان البرز باشیم.

استان البرز استاندارد تئاتر شهرداری فرهنگ و ارشاد فرهنگی و اجتماعی فقیر قانون کتابخانه های عمومی وزارت ارشاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر