کد خبر: 139336 A

رئیس شورای شهر تهران در کشف تهران این هفته؛

در حال حاضر بیش از ۳ هزار باغ در سطح شهر تهران وجود دارد / در برنامه ۵ ساله دوم شهرداری بر حفظ باغات در شهر تهران تاکید شده است / در تهران ۵۰۰ قنات داریم که تنها ۱۵۰ قنات فعال هستند. ۶۰ قنات دیگر هم در حال بازسازی است.

ایلنا: احمد مسجد جامعی در شانزدهمین برنامه کشف تهران به منطقه ۳ رفت و از محله ده ونک و باغات، قنات ها و آثار تاریخی فرهنگی و بافت فرسوده این محله دیدن کرد. او در این برنامه گفت: باید گونه ‌های طبیعی سازگار در مناطق مختلف حفظ شوند.

به گزارش ایلنا، رئیس شورای اسلامی شهر تهران از مکان هایی چون مسجد جامع ده ونک، حمام تاریخی ده ونک، باغ مستوفی الممالک، امامزاده قاضی الصابر(ع)، زورخانه ونک، دانشگاه الزهرا، آرامگاه خانوادگی مستوفی الممالک، قلعه ارامنه و کلیسای میناس مقدس، مجموعه ورزشی آرارات و باغات و قنات های ده ونک دیدن و با برخی از مشاهیر و اهالی این منطقه دیدار و گفت و گو کرد.

حضور در منزل مرحوم علامه کرباسچیان، موسس و مدیر مدرسه علوی، افتتاح باشگاه اصحاب فرهنگ و هنر و حضور در منزل استاد منصور نریمان و خانواده شهید بیان نیز از دیگر بخش های تهرانگردی این هفته بود.

احمد مسجد در ابتدای برنامه صبح امروز خود به مسجد جامع ده ونک رفت و با تاریخچه این مسجد آشنا شد. به گفته ساکنان محل، مسجد قدیمی ده ونک چون گوهری در قلب این محله بود که در سال ۱۳۴۲ خراب شد و جای خود را به ساختمان فعلی مسجد داد.

مسجد جامعی سپس به یکی از قدیمی ترین گرمابه های تهران که در زیرزمین این مسجد قرار داشت رفت و ضمن اطلاع از عمر ۴۰۰ ساله این گرمابه، بر حفظ و احیای این بنای تاریخی تاکید کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران سپس به باغ مستوفی الممالک در محله ده ونک رفت و با حضور نوه مرحوم مستوفی از این مکان دیدن کرد.

مسجد جامعی در این دیدار با اشاره به نقش مهم مرحوم مستوفی گفت: خانواده مستوفی، خانواده ای بزرگ و محترم هستند و در تاریخ تهران و ایران نقش مهمی دارند.

وی در بازدید از باغات ده ونک با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۳ هزار باغ در سطح شهر تهران وجود دارد، اظهار داشت: ‌ در برنامه ۵ ساله دوم شهرداری بر حفظ باغات در شهر تهران تاکید شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به سرانه فضای سبز شهر گفت: این سرانه برای هر شهروند ۱۵ متر مربع است و در برنامه ۵ ساله دوم این رقم باید به ۱۸ متر مربع افزایش یابد.

وی گفت: در قدیم بسیاری از محلات تهران بر اساس گونه های طبیعی آن محل نامگذاری شده اند و در ونک نیز گونه گیاهی درخت ون رویش داشته است که در حال حاضر این گونه در این محل دیده نمی شود. معتقدم باید باغهای ارگانیک ایرانی را همان گونه که بوده اند حفظ کنیم.

وی پس از اطلاع از اوضاع قنات ها در تهران و ده ونک خاطرنشان کرد: در تهران ۵۰۰ قنات داریم که تنها ۱۵۰ قنات فعال هستند. ۶۰ قنات دیگر هم در حال بازسازی است. امیدواریم بتوانیم تا سال آینده ۱۰۰ قنات دیگر را هم بازسازی کنیم تا مشکل آب فضای سبز در تهران و به ویژه در ده ونک حل شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران سپس به آستان مقدس امامزاده قاضی الصابر(ع) که قدمتی ۹۰۰ ساله دارد رفت و پس از زیارت این امامزاده بر سر مزار شهدای ده ونک حاضر شد و یاد آنها را گرامی داشت.

در ادامه برنامه کشف تهران این هفته، مسجد جامعی در منزل مرحوم استاد علامه کرباسچیان، موسس و مدیر مدارس علوی حضور یافت و با فرزند ایشان دیدار کرد.

در این دیدار که برخی از معلمان دوران تحصیل مسجد جامعی حضور داشتند، فرزند علامه خاطرات شیرینی از ساده زیستی، حضور قلب و دقت نظر مرحوم پدر بیان کرد و همچنین خاطره ای از مرحوم علامه درباره دوران تحصیل احمد مسجد جامعی در مدرسه علوی گفت، زمانی که علامه مراقب بوده که اگر روزه داری برای شاگردش ضرر دارد از او به نحو مناسب مراقبت کند.

این خاطره برای حاضران و رئیس شورای شهر جالب و شنیدنی بود و نشان از توجه و دقت علامه کرباسچیان به دانش آموزان داشته است.

مسجد جامعی همچنین از محوطه دانشگاه الزهرا(س) که در بخشی از آن مقبره مرحوم مستوفی‌الممالک و کارخانه قدیمی ساخت کلاهخود و ماسک شیمیایی در جنگ جهانی دوم بوده و امروزه به رستوران تبدیل شده است و همچنین یک واگن قطار قدیمی که برای دانشجویان راه آهن در محوطه دانشگاه الزهرا قرار دارد دیدن کرد.

در این دیدار که دکتر خزعلی رئیس دانشگاه الزهرا(س) نیز حضور داشت، رئیس شورای شهر تهران، پیشنهاد داد تا کافه قطار در محل واگن قطاری که در محوطه دانشگاه قرار دارد، احداثشود که مسئولان دانشگاه و شهرداری منطقه۳ از این طرح استقبال کردند.

حضور در باشگاه آرارات و کلیسای محوطه آن نیز از دیگر بخش های برنامه کشف تهران این هفته بود. این کلیسا با معماری ویژه خود اثر معمار صاحب سبک ارمنی مرحوم روستم وسکانیان است که از بتن یکپارچه ساخته شده است. بازدید از قلعه ارامنه و کلیسای میناس مقدس و دیدار با تعدادی از هموطنان ارمنی و شورای خلیفه گری نیز بخشی از این برنامه را تشکیل داد.

زورخانه ونک و قبرستان قدیمی ده ونک که در مجاور زورخانه قرار دارد از دیگر بخش های کشف تهران این هفته رئیس شورای شهر بود. همچنین حضور در یک گالری هنری و مشاهده آثار زیبای چند تن از هنرمندان این منطقه نیز از بخش های دیدنی کشف تهران این هفته بود.

وی همچنین به باشگاه اصحاب فرهنگ و هنر رفت و این باشگاه را با حضور هنرمندانی چون داریوش ارجمند، هوشنگ توکلی، داریوش اسدزاده، اسماعیل خلج، محمود پاک نیت و دیگر بازیگران و هنرمندان افتتاح کرد.

احمد مسجد جامعی بعد از ظهر جمعه و در میانه برنامه کشف تهران راهی خیابان قصرالدشت شد تا در مراسم ختم مرحوم آذر حق نظری، بانویی که در حادثه اخیر آتش سوزی خیابان جمهوری جان باخت حضور یابد و با خانواده آن مرحوم همدردی کند. به گفته مسجدجامعی او شب قبل در منزل آن مرحوم نیز حضور یافته و ناگفته ها و گله های خانواده او را درباره حادثه شنیده بود و این برای بار دوم بود که با آنها همدردی می‌کرد.

رئیس شورای شهر در ادامه برنامه کشف تهران این هفته به منطقه ۳ بازگشت و این بار ابتدا به دیدار خانواده شهید بیان رفت.

پدر این شهید بزرگوار که از روحانیون مورد احترام منطقه است توضیحاتی درباره روحانیون مشهور منطقه داد. مسجد جامعی در آخرین بخش از کشف تهران این هفته به منزل استاد منصور نریمان از نوازندگان پیشکسوت عود رفت و از این استاد عیادت کرد.

دیدارهای دوره‌ای رئیس شورای اسلامی شهر تهران با عنوان «کشف تهران» هر جمعه با هدف حضور در هویت تاریخی فرهنگی تهران و آشنایی با مسائل و مشکلات مردم مناطق مختلف تهران انجام می‌پذیرد که این هفته به منطقه۳ اختصاص یافته بود.

آتش سوزی ایران خانواده رئیس شورای اسلامی شهر رئیس شورای شهر تهران شورای شهر شورای شهر تهران شهر تهران شهرداری ماسک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر