کد خبر: 112963 A

پنجمین نمایشگاه گل و گیاه و جشنواره گل های پاییزی افتتاح شد؛

ایران رتبه ۱۷ درتهیه گل و گیاه را دارد و در زمینه بسته بندی و حمل ونقل باید مورد حمایت قرار گیرد / در هر هکتار کاشت گل در گلخانه ۷۰ تا ۱۰۰ شغل ایجاد می‌شود.

ایلنا: مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران گفت: سرانه مصرف گل در ایران بین ۷ تا ۱۰ شاخه و در اروپا به طور میانگین ۱۰۰ شاخه است در این میان سهم ما از تامین نیازهای بازار گل در جهان ۳ دهم درصد است که باید به صورت جدی افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مختاری در مراسم افتتاح پنجمین نمایشگاه گل و گیاه و جشنواره گل‌های پاییزی، اظهار کرد: ‌ با برنامه ریزی و هماهنگی با بخش خصوصی و دولت، صنعت گل و گیاه می‌تواند به ارز آوری قابل توجهی برسد.

وی با بیان اینکه سرانه مصرف گل در ایران بین ۷ تا ۱۰ شاخه و در اروپا به طور میانگین ۱۰۰ شاخه است، افزود: ‌ در این میان سهم ما از تامین نیازهای بازار گل در جهان ۳ دهم درصد است که این میزان می‌تواند تا سقف ۲ میلیارد دلار در سال افزایش پیدا کند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز با انتقاد از اینکه نتوانسته‌ایم سهم چشمگیری در مقیاس جهانی در حوزه گل و گیاه داشته باشیم، تصریح کرد: در داخل کشور به علت تامین گل و گیاه در بازار به پیشرفتی دست نیافته‌ایم این در حالی است که شهرداری تهران همواره کوشش کرده تا چراغ نمایشگاه گل و گیاه را بدون هیچ چشم داشتی روشن نگه دارد اما تلاش شهرداری بدون همکاری سازمان‌ها و تولید کنندگان نمی‌تواند به رونق همه جانبه این صنعت بی‌انجامد.

مختاری افزود: ایران رتبه ۱۷ در تهیه گل و گیاه را دارد و در زمینه بسته بندی و حمل ونقل باید مورد حمایت قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه در هر هکتار کاشت گل در گلخانه ۷۰ تا ۱۰۰ شغل ایجاد می‌شود، گفت: این موضوع می‌تواند درآمد زایی مناسبی نیز به همراه داشته باشد.

مختاری به استقبال مردم از نمایشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: در یازدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه که در اردیبهشت ماه برگزار شد، بیش از سه میلیون نفر به مدت ۵ روز از نمایشگاه بازدید کردند به طوری که می‌توان گفت بعداز نمایشگاه کتاب، نمایشگاه گل و گیاه دومین بازدید کننده را داراست.

وی ادامه داد: در نمایشگاه امسال حدود ۲۰۰ تولید کننده گل و گیاه و موسسات دست اندرکار حضور دارند و البته تعداد متقاضایان بیشتر بود اما به دلیل کمبود فضا نتوانستیم تمامی این افراد را در نمایشگاه پوشش دهیم.

مختاری گفت: شهردار تهران نسبت به برپایی نمایشگاه‌های محلی گل و گیاه دربرخی بوستان‌ها نیز دستورات لازم را داده‌اند.

پنجمین نمایشگاه گل و گیاه و جشنواره گل‌های پاییزی از امروز تا ۲۶ مهر از ساعت ۱۰ صبح الی ۲۱ در محل دائمی نمایشگاه‌های تخصصی شهرداری تهران در بوستان گفتگو پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

ارز ایران جهان درآمد دولت شهر تهران شهردار تهران شهرداری تهران صنعت نمایشگاه بین المللی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر