کد خبر: 404780 A

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد:

ایلنا: به مناسبت هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجائی و باهنر و شهدای دولت ، مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد عملکرد این اداره کل را از ابتدای سالجاری تاکنون را تشریح نمود.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کهگیلویه وبویراحمد،  عبداله بهمنش گفت: با توجه به اهمیت و اولویت پیشگیری بیماری‌های دامی و مشترک طی سه سال گذشته دولت تدبیر و امید ، اداره کل دامپزشکی استان با تمام توان و امکانات موجود توانسته است جمعیت دامی این استان  را در قالب طرح های مختلف تحت پوشش خدمات درمانی و پیشگیری قرار دهد.
مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد تصریح کرد: از ابتدای سال تا کنون  3 میلیون  و 183 هزار  و 983 نوبت سر دام  و تعداد یک میلیون و 154 هزار و 47 قطعه طیور صنعتی و بومی در این استان بر علیه بیماری‌های متعددی همچون بروسلوز، تب برفکی، طاعون نشخوارکنندگان کوچک، آبله بزی و گوسفندی ، نیوکاسل ، برونشیت ، گامبرو و سایر بیماری‌های واگیر و مشترک بین انسان و دام مایه‌کوبی شدند.
وی گفت : مراقبت فعال بیماری‌ها و طرح پایش به شکل منظم و دوره‌ای در حوزه دام و طیور علاوه بر واکسیناسیون دام و طیور، انجام می‌گیرد.
بهمنش اضافه کرد: با توجه به اهمیت بهداشت و سلامت شهروندان و رسالت دامپزشکی در تأمین امنیت غذایی این اداره کل  طی نظارت بر تولید و عرضه فرآورده‌های خام دامی بیش از 51 هزار کیلوگرم  از این محصولات در طول این مدت به سبب عدم رعایت شرایط بهداشتی و یا انقضای تاریخ مصرف، معدوم و از زنجیره مصرف شهروندان خارج نموده است.
 بهمنش با بیان اینکه دامپزشکی بر فرآیند ذبح و بهداشت گوشت در کشتارگاه ها نیز نظارت دارد، گفت: در این راستا کارشناسان ناظر بر ذبح شرعی و بهداشتی گوشت  در طول این مدت همچون سنوات گذشته  بر فرآیند ذبح 86 هزارو 437 راس دام سبک و سنگین و همچنین تعداد 847 هزارو 387 قطعه طیور  در کشتارگاه‌ها نظارت بهداشتی و شرعی داشته است.
وی اضافه کرد: در بخش دارو و درمان اداره کل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد  با ثبت تعداد 14 هزار و 631 مراجعه به درمانگاه های بخش دولتی و خصوصی  دامپزشکی در طول این مدت به دامداران خدمات ارائه کرده است.
مدیرکل دامپزشکی کهگیلیوه بویراحمد از اخذ تعداد یک هزار و 611 نمونه آزمایشگاهی از مزارع تکثیر و پرورش آبزیان در استان خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت صنعت آبزی پروری در استان و لزوم حمایت دامپزشکی از این صنعت نوپا در استان کارشناسان این اداره کل بصورت ادواری ت از این طرح ها بازدید و نمونه گیری بعمل می آورند.

 

درمان دولت واکسیناسیون دامپزشکی بخش دولتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر