کد خبر: 252461 A

حجت‌الاسلام زائری:

مسئولی که با اوضاع فعلی خوابش می‌‎برد؛ یا بی‌خیال است یا رگ ندارد

کل فروش یک کتاب ۲۰۰ نسخه هم نیست و ما برایش قیصریه را بهم می‌زنیم / امروز دیگر پارازیت و فیلتر جواب نمی‌دهد / روز ولنتاین برخی ۴ میلیون تومان پول شکلات می‌دادند تا به دوست دختر یا پسرشان هدیه کنند / دختر در پارک است، پسر معتاد و بی‌کار است، سن فحشا آمده پایین. مسئول فرهنگی به من می‌‎گوید لبخند بزن.

مسئولی که با اوضاع فعلی خوابش می‌‎برد؛ یا بی‌خیال است یا رگ ندارد

حجت الاسلام زائری؛ استاد دانشگاه؛ معتقد است: طبق قوانین اسلام شهروند مومن باید با ۸ ساعت کار بتواند زندگی‌اش را تامین کند تا بعد از آن سراغ دین، فرهنگ و خانواده برود. اما زیرساخت‌های اقتصادی جامعه ما درست نیست و افراد باید ۳ شیفت کار کنند تا مشکلات اقتصادی خود را حل کنند؛ لذا فرد نمی‌تواند به فرهنگ توجه کند.

به گزارش ایلنا، محمدرضا زائری؛ شب گذشته(۲۶ بهمن) در برنامه دیروز امروز فردا؛ با اشاره به قانون امر به معروف و نهی از منکر گفت: فرض کنید قانون نهی از منکر تصویب شد ولی اگر منکری در جامعه به عنوان منکر پذیرفته نشد، چه کنیم. کل فروش یک کتاب ۲۰۰ نسخه هم نیست و ما برای آن قیصریه را بهم می‌زنیم ولی به این توجه نداریم که زن جنایتکار در دادگاه‌ها با چادر است. به این توجه نداریم که گدا‌ها در خیابان با چادر هستند. مشکلات فرهنگی ما جای دیگری است. ما از آموزش و پرورش نگرانیم. باوجود این همه نگرانی درمورد آموزش و پرورش ببینید بودجه‌اش چقدر است؟ بودجه انجمن‌اسلامی‌های دانش‌آموزی ما را با بودجه نهادهای فرهنگی دیگر مقایسه کنید.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: باوجود اینکه دستگاه‌های دولتی در انجام مسائل فرهنگی گم هستند و مجموعه‌های غیردولتی بیشتر کار می‌کنند ولی بودجه‌های زیادی به‌صورت غیرهماهنگ در این حوزه صرف می‌شود. آخر سال جا داشت تا این دغدغه جدی مورد توجه قرار بگیرد. فرهنگ مانند هواست و مسئله‌ای ضروری برای جامعه است. دستگاه‌ها باید خودشان را محاسبه کنند که در این سال که مزین به شعار فرهنگی است چه کاری انجام دادند؟ ما اگر بخواهیم سیاه‌نمایی و سفیدنمایی نکنیم و واقع‌نمایی کنیم، می‌فهمیم که وضعیت بد است. وضعیت فرهنگی از وضعیت هوای خوزستان بد‌تر است و دستگاه‌های مسئول در این زمینه از مسئله ریزگرد‌ها مقصر‌تر هستند.

زائری گفت: یکی از مشکلات اصلی ما مسئولین فرهنگی هستند. مسئول فرهنگی که صبح تا شب در اتاق خودش هست و بولتن می‌خواند و هیچ ارتباطی با جامعه ندارد، چگونه می‌خواهد مشکلات فرهنگی را برطرف کند؟ متاسفانه مسئولی که نه نشریه منتشر کرده است، نه فیلم ساخته و نه هیچ کار فرهنگی دیگری انجام داده و خودش می‌گوید تمام هفته از اتاقش بیرون نمی‌رود، سرنوشت جامعه را در دست گرفته است.

وی افزود: مسئولی می‌گوید من روزنامه نمی‌خوانم. لازمه تصمیم درست تحلیل درست است، کسی که اخبار را دنبال نمی‌کند و نبض جامعه را در دست نداشته باشد و اسم دو تا سایت را نداند، نمی‌تواند با جامعه ارتباط برقرار کند و درمورد آن‌ها تصمیم گیرد. حتی مسئولینی که برای تدریس به دانشگاه می‌آیند، تحمل نقد دانشجویان را ندارند. فاصله بین مسئولین و واقعیت جامعه از لحن صحبت مسئولین معلوم است.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: امام خمینی(ره) جمله‌ای دارند با این مضمون که برای نشر حقایق الهی باید از آبرو هم گذشت. میدان فرهنگی نیاز به کسانی دارند که از آبرو خود بگذرند. کسانی برای این انقلاب خون دادند و اکنون برای آن باید آبرو گذاشت. کار فرهنگی با کار اداری پیش نمی‌رود. برای برخی اول جایگاه مهم است، اینکه سر ایتام چه می‌آید مهم نیست. اینکه جوانان و زنان ما چه اعتقادی دارند، مهم نیست. بقدری این شکاف زیاد است که نمی‌‎شود گفت مسئولین فرهنگی ما از جامعه خبر دارند. وقتی سند فرهنگی و کتاب و کاغذ با واقعیت جامعه ارتباطی ندارد، نمی‌توان به آن امید داشت. البته من در زمینه فرهنگ امیدوارم همانطور که در علم نانو و علوم هسته‌ای پیشرفت کردیم؛ در حوزه فرهنگ هم دکتر علی محمدی‌ و احمدی روشن‌هایی داریم که فرهنگ را پیش می‌برند. البته برای مقابله با آن‌ها دیگر ترورشان نمی‌کنند بلکه آنقدر آن‌ها را به مسائل حاشیه‌ای درگیر می‌‎کنند که تمام مسئله آن‌ها مسائل حاشیه‌ای شود که آخر ماه دستمزد کارمند‌هایشان را چگونه بدهند و پول کاغذ از کجا بیاورند.

زائری تاکید کرد: در این یکسال مقام معظم رهبری به تنهایی کارهایی کرده که وزارت ارشاد انجام نداده است. ببینید جریان کتاب «من زنده‌ام» و جشنواره مردمی فیلم عمار در جامعه چه کرده است. اگر مقام معظم رهبری را از بقیه مسئولین فرهنگی جامعه جدا کرد، می‌بینیم هیچ عزمی در این زمینه در بین مسئولین فرهنگی نیست. رئیس جمهور آمریکا زمانی گفته بود که سرنوشت جامعه ما در کلاس‌های درس رقم می‌خورد. شما وضعیت آموزش و پرورش ما را ببینید. معلم باید حقوق کافی داشته باشد. طبق قوانین اسلام شهروند مومن باید با ۸ ساعت کار بتواند زندگی‌اش را تامین کند تا بعد از آن سراغ دین، فرهنگی و خانواده برود. اما زیرساخت‌های اقتصادی جامعه ما درست نیست و افراد باید ۳ شیفت کار کنند تا مشکلات اقتصادی خود را حل کنند لذا فرد نمی‌تواند به فرهنگ توجه کند. وقتی فساد و زیرمیزی گرفتن کل جامعه را گرفت، دیگر نمی‌توان امر به معروف کرد. بنده و بقیه مسئولان فرهنگی کشور همه سر کاریم. اتفاق دارد در تبلیغات بانک‌ها، در شهرداری‎‌ها و در زیرمیزی دادن‌ها می‌افتد. وقتی فقط ۱ درصد بودجه برای فرهنگ است که آن هم محقق نمی‌شود، باید چه کرد. همه ما سر کار هستیم.

زائری گفت: ما فکر می‌‎کنیم که در صداوسیما اگر چیزهایی را بگوییم چه می‌شود. ملت همه این مسائل را می‌دانند. ۵۰ سال پیش اگر چیزی از تلویزون گفته نمی‌شد، مردم آن را نمی‌فهمیدند نه الان. امروز دیگر این چیز‌ها و پارازیت و فیلتر جواب نمی‌دهد. ما تا وقتی براساس دیدگاهی که قرن‌هاست وجود دارد که حاکمیت با دستور خودش می‌تواند تاثیرگذار باشد، پیش می‌رویم، نمی‌توانیم تاثیرگذار باشیم.

سالک در ادامه گفت: بیان درد کاری را پیش نمی‌‎برد. ۹۰ درصد کار فرهنگ دینی با مردم است. انقلاب اسلامی هم با افشای حقیقت دین توسط علما بر سر منبر‌ها اتقاق افتاد و مردم با افزایش آگاهی انقلاب کردند. باید دید گروه‎های مرجع در جامعه چه کسانی هستند. وقتی استاد دانشگاه، جمهوری اسلامی را زیرسوال می‌‎برد. باید دید چه اتفاقی می‌افتد. من زمانی دبیر گزینش کل کشور بودم ولی آقایان نتوانستند ما را تحمل کنند. جامعه را باید بدهند دست افراد متعهد و متخصص.

زائری در ادامه گفت: انقلاب ما انقلاب ارزش‎‌ها بود. انقلاب ذاتا تحول فرهنگی بود. دیروز ولنتاین بود، گزارشی داریم که دیروز افرادی به فروشگاه می‌رفتند و ۴ میلیون تومان پول شکلات می‌دادند تا به دوست دختر یا دوست پسرشان هدیه کنند. باید دید در جامعه ما چه خبر است؟ در دوره اول مجلس، نمایندگان یک ریال هم خرج تبلیغات نمی‌کردند اما الان میلیاردی خرج می‌کنند، باید دید در جامعه چه خبر است؟ باید بپذیریم وزارت ارشاد مشکل نیست. مشکل مجوز دادن وزارت ارشاد به یک خواننده زن نیست. فرد می‌توانند آهنگ‌‌ همان خواننده را در اینترنت گوش دهد. اتفاقات دارد در تبلیغات بازرگانی می‌افتد. جوانی که باید با قناعت زندگی خود را آغاز کند با تبلیغات به او القا می‌کنیم که باید آشپزخانه‌ات ۳۰۰ میلیونی باشد. عامل اصلی قضیه تجمل‌گرایی است. ما درمورد این موضوع حساس نیستیم اما برای یک نوار کاست کفن می‌پوشیم و بیرون می‌آییم.

زائری در پاسخ به این سوال که صداوسیما از لحاظ بودجه‎ای مجبور است که تبلیغات کند، گفت: آیا قانونگذار نمی‌‎تواند بگوید که به ازای هر تبلیغ اشرافی‌گری یک تبلیغ ضداشرافی‌گری پخش کنید؟

زائری در ادامه گفت: متاسفانه مسئولان سعه‌صدر ندارند. از یک طرف دزد آمده و خانه را می‌زند و ما اینگونه نشسته‎ایم. دختر در پارک است، پسر معتاد و بی‌کار است، سن فحشا آمده پایین و… بعد مسئول فرهنگی به من می‌‎گوید لبخند بزن. امیرالمومین(ع) وقتی می‌بیند چه اتفاقی در جامعه می‌افتد فریاد می‌کشند. مسئول فرهنگی ما وقتی با‌ این اوضاع خوابش می‌‎برد یا بی‌خیال است یا رگ ندارد. به مسئول فرهنگی که به فکر بنز و محافظش است دیگر نمی‌‎شود حرفی زد. باید قبول کنیم که در میدان جنگ هستیم.

وی گفت: اولین راهکار این است که کمیته بحران تشکیل دهیم. درحال حاضر فرهنگ در حالت پایداری نیست. در حوزه فرهنگ همه دخالت می‌کنند. امروز متولی فرهنگ کسی است که من باید بروم جلویش گردن کج کنم که برگه‌ای را امضا کند. این فاجعه است. وقتی کار‌ها درست واگذار نشد، وقتی کار به آدم ناشایست سپرده شد، فرهنگ نابود می‌شود. بعضی چیز‌ها به کروات و چفیه ربطی ندارد. اگر آدم تخصص نداشت به درد نمی‌خورد. وقتی من ماشینم خراب می‌شود و کنار خیابان با زن و بچه می‌ایستم و کسی کمکم نمی‌کند، دیگر برایم فرقی ندارد در ماشینش گوگوش گوش دهد یا حاج منصور ارضی.

حجت اسلام زائری مسئولی که با اوضاع فعلی خوابش می‌‎برد؛ یا بی‌خیال است یا رگ ندارد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر