کد خبر: 216889 A

درحاشیه برگزاری هفته فیلم مقاومت در شهرآلماتی قزاقستان مقرر شد با همکاری مراکز فرهنگی و سینمایی ذیربط هفته فیلم قزاقستان در ایران برگزار شود.

درحاشیه برگزاری هفته فیلم مقاومت در شهرآلماتی قزاقستان مقرر شد با همکاری مراکز فرهنگی و سینمایی ذیربط هفته فیلم قزاقستان در ایران برگزار شود.
به گزارش ایلنا محمدخزاعی دراین نشست با تشریح ظرفیت‌ها و غنای سینمای ایران گفت: سینمای ایران همراه با انقلاب اسلامی ودر پرتو نگاه روشنگرانه بنیانگذار جمهوری اسلامی افق‌ها وجهش‌های خیره کننده‌ای داشته به طوریکه امروزمکتب سینمای ایران یک مکتب و زیبایی‌شناسی منحصر بفرد است.
وی افزود: سینمای ایران برخلاف سینمای غرب و سینمای هالیوود ازادبیات، مختصات و شاخصه‌های متمایزی بهره‌مند است که نگاه انسانی، اخلاق گرایی، رویکردشاعرانه، پرهیز از سکس و خشونت، احترام به فرهنگ و مناسبات انسانی و اهتمام به مفهوم مقاومت از جمله آن است.
دبیرجشنواره فیلم مقاومت باتشکر ازمسئولان سینمایی قزاقستان استقبال شهروندان قزاقی از فیلم‌های ایرانی را ناشی ازریشه‌های فرهنگی ودینی مشترک دو ملت خواند و خاطر نشان ساخت: خوشبختانه دو کشور به لحاظ مشترکات دینی و آئینی قرابت‌های زیادی بایکدیگر دارندو سینماکه زبانی فراگیر است می‌توانددر انتقال و تقویت این مشترکات و تحکیم پیوندهای معنوی و فرهنگی کمک نماید.
خزاعی با بیان اینکه حمایت رهبری ایران از توسعه طرح‌های فرهنگی و سینمایی و ارتقای جایگاه راهبردی سینما در ایران باعثشده تا سینمای ما گام‌های اساسی در سطح ملی و بین‌المللی بر دارد اضافه کرد: غنای سینمای ایران و رشدخیره کننده آن سبب شده تا سینمای غرب چندان جای تاخت وتاز درکشور ما نداشته باشد و قدرت اکران سینمایی در ایران برخلاف قزاقستان رهین تولیدات داخلی و بومی و ملی است.
دبیرجشنواره مقاومت با اشاره به اکران فیلم درسینماهای قراقستان اظهار داشت: به نظر می‌رسد بیش از۹۰ درصدفیلم‌های اکران را اینجا فیلم‌های غربی تشکیل می‌دهند و جای خالی سینمای ایرانی حس می‌شود.
وی پیشنهاد کرد: با توجه به مشترکات، علائق وپیوندهای فرهنگی وتاریخی دوملت آثارسینمایی ایران می‌تواند با استقبال مردم قزاقستان روبرو شود و با موافقت سازمان سینمایی تولیدات مشترک در حوزه فیلم‌های سینمایی و کوتاه مهیا شود.

هفته فیلم قزاقستان درایران برگزارمی‌شود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر