کد خبر: 216856 A

اگر می‌خواهیم ثابت کنیم که بسیاری از سخنانی که دربارهٔ ما گفته می‌شود، ناصواب و نادرست است، سینما به راحتی می‌تواند چنین کاری را انجام دهد.

حجت الله ایوبی در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی اعلام کرد که تعداد کارگردان‌های زن و مرد بسیاری از کشورهای مدعی در عرصهٔ سینما کمتر از تعداد کارگردان‌های خانم سینمای ماست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الله ایوبی شب گذشته جمعه ۲ آبان در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره پروین اعتصامی با اشاره به آمار دبیر جشنواره مبنی بر فعالیت ۹۰۳ کارگردان خانم در سینمای ایران و حضور بیش از ۲ هزارنفر از بانوان در فعالیت‌های مختلف سینمایی در کشور، افزود: این عدد و رقم بسیار قابل توجه است چرا که تعداد کارگردان‌های زن و مرد بسیاری از کشورهای مدعی در عرصهٔ سینما کمتر از تعداد کارگردان‌های خانم سینمای ماست.
وی ادامه داد: یکی از حرف‌های گفتنی ایران و فرهنگ و تمدن ایرانی نقش و جایگاه بانوان در عرصه‌های مختلف به ویژه در عرصهٔ فرهنگ و هنر است.
ایوبی با اشاره به اینکه حضور بانوان درعرصه‌های سیاسی و اجتماعی در جهان با تاخیر بسیاری صورت گرفت، افزود: حق رای زنان یک پدیدهٔ قرن بیستمی است که در سال ۱۹۱۹ از شمال اروپا به تدریج صورت گرفت و زنان در فرانسه در سال ۱۹۴۹ و در پرتغال در سال ۱۹۷۵ یعنی با تاخیر بسیار وارد عرصهٔ سیاسی شدند و پس از ورود نیز حضور زنان در عرصه‌های سیاسی بسیار ناچیز بود.
وی در ادامه گفت: بر این اساس حضور قدرتمند و با شکوه بانوان در عرصه‌های فرهنگی و هنری در ایران برای من که رئیس سازمان سینمایی هستم بسیار افتخار آمیز است و با این عدد و رقم به نظر می‌رسد که ریاست سازمان سینمایی هم حق خانمهاست.
رئیس سازمان سینمایی همچنین درخواست کرد که همگان کمک کنند تا این سینما که حرف‌های گفتنی و شنیدنی بسیاری دارد، مورد حمایت قرار بگیرد و افزود: اگر می‌خواهیم ثابت کنیم که قرائت جمهوری اسلامی ایران از حضور زنان، قرائتی متفاوت با برخی کشورهای عربی و برخی از کشورهای اطراف است و بسیاری از سخنانی که دربارهٔ ما گفته می‌شود، ناصواب و نادرست است، سینما به راحتی می‌تواند چنین کاری را انجام دهد و حمایت از سینماگران و برخی از بانوان برجسته سینماگری که جهانی هستند، می‌تواند تاثیرگذار باشد.

ایوبی: سینمای ایران حرف‌های گفتنی و شنیدنی بسیاری دارد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر