کد خبر: 187563 A

جمال شورجه:

باید با مشارکت وزارت ارشاد، خانه سینما، جامعه صنفی تهیه کنندگان و نهادهای مردمی قانونی تدوین شود تا به شکل جدی با معضل قاچاق برخورد شود.

جمال شورجه گفت معتقد است برگزاری جشنواره فیلم یاس باعثرونق فیلم‌های ویدئویی می‌شود ضمن اینکه به واسطه برگزاری این جشنواره علاقه مندان به فیلمسازی هم وارد فضای حرفه‌ای می‌شوند.

به گزارش ایلنا «جمال شورجه» با اعلام این مطلب افزود: با توجه به اینکه تولیدات ویدئویی در اندازه تولیدات سینمایی است و با آن برابری می‌کند و حتی به نظرم بیشتر از فیلم‌های سینمایی در میان جوان‌های فیلمساز جایگاه دارد، علاوه بر توجه جدی، نیاز به آن داشت که به صورت مستقل برگزار شود.

وی در ادامه افزود: سیاست گذاران و مدیران این جشنواره باید آن را هر سال و به صورت مستمر برگزار کنند چرا که جشنواره فیلم ویدئویی تهران(یاس) حرکتی برای بالابردن ظرفیت و سطح کیفی فیلم‌های ویدئویی است.

کارگردان «سی و سه روز» با بیان اینکه تصور‌ها بر این است که فیلم‌های ویدئویی فیلم‌های نازلی هستند گفت: برخلاف تصور‌ها در میان فیلم‌های ویدیویی آثار با کیفیتی هم وجود دارند که حتی در جشنواره فیلم فجر درخشیده و جوایز متعددی کسب کرده‌اند. این نکته را نیز نباید فراموش کرد که ظرفیت مخاطب این فیلم‌ها بیشتر از سینما است.

شورجه با بیان اینکه لازم است تا در جهت ارتقاء سطح کیفی این فیلم‌ها نگاه جدی شود، افزود: جشنواره فیلم‌های ویدئویی تهران(یاس) به فیلمسازان فرصتی می‌دهد تا توجه‌شان به این فیلم‌ها بیشتر باشد و با ترغیب شدن به سمت ساخت فیلم‌های ویدئویی سطح کیفی آن‌ها را بالا ببرند.

وی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره فیلم‌های ویدئویی لازم و مفید است گفت: مسئولین باید این جشنواره را جدی گرفته و از تولیدات آن حمایت کنند و همانطور که جشنواره فجر هرساله مورد تشویق و ترغیب قرار می‌گیرد این جشنواره هم باید به همین شکل باشد تا ارزش‌های لازم را پیدا کند.

کارگردان فیلم سینمایی «خلبان» در ادامه خاطرنشان کرد: نهاد‌ها و سازمان‌های مربوطه نیز باید برای تولید آثار ویدئویی سرمایه گذاری کنند زیرا این فیلم‌ها با بودجه‌های نازل در بخش خصوصی تولید می‌شود درحالیکه ساخت فیلم با بودجه ناچیز به بدنه این فیلم‌ها لطمه وارد می‌کند.

وی با بیان اینکه جشنواره فیلم‌های ویدئویی بستری برای فیلمسازان جوان است، گفت: برگزاری جشنواره باعثرونق فیلم‌های ویدئویی می‌شود ضمن اینکه به واسطه برگزاری این جشنواره علاقه مندان به فیلمسازی هم وارد فضای حرفه‌ای می‌شوند.

شورجه همچنین خاطرنشان کرد: فیلمسازان بزرگ نیز اگر بدانند که فیلم‌های ویدئویی مخاطب زیادی دارد قطعا درصدد تولید این نوع فیلم‌ها برمی آیند زیرا در طول تاریخ سینما همواره دیده شده فیلمسازهای بزرگ دنیا در اوج شهرت فیلم‌های ویدئویی و حتی فیلم کوتاه هم می‌سازند.

وی با اشاره به قاچاق cd در کشور نیز گفت: در گذشته کمیته‌ای متشکل از سینماگران، تهیه کنندگان و نیروهای انتظامی برای جلوگیری از قاچاق CD فیلم‌ها وجود داشت که تا اندازه‌ای هم موثر واقع شد. لازم است تا چنین کمیته‌ای دوباره احیاء شود و با مشارکت جامعه صنفی تهیه کنندگان، وزارت ارشاد، نهادهای ذی ربط، خانه سینما و نهادهای مردمی قانونی تدوین شود تا به شکل جدی با این معضل برخورد شود.

کارگردان «دایره سرخ» در ادامه افزود: باید در شورای عالی انقلاب فرهنگی آیین نامه‌ای در این رابطه به ثبت برسد تا برای برخورد با این معضل قوانین جزایی درنظر گرفته شود.

کمیته‌ای مبارزه با قاچاق فیلم باید دوباره احیاء شود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر