کد خبر: 182456 A

منبتی مدیرعامل موسسه تصویر شهر،

جشنواره فیلم مقاومت با وجود آنکه جشنواره ارزشمندی است متاسفانه تا به امروز فاقد این دو فاکتور بوده است

محمدهادی منبتی از کار‌شناسان فرهنگی و مدیرعامل موسسه تصویرشهردرباره برگزاری جشنواره بین المللی فیلم مقاومت گفت: جشنواره موضوعی فیلم مقاومت با توجه به اهدافی که دنبال می‌کند باید در اولویت سیاست‌ها قرار گیرد البته این امر مستلزم تثبیت دبیر و دبیرخانه دائمی جشنواره است.

به گزارش ایلنا؛ وی در ادامه افزود: جشنواره فیلم مقاومت با وجود آنکه جشنواره ارزشمندی است متاسفانه تا به امروز فاقد این دو فاکتور بوده است.

مدیرعامل موسسه تصویرشهربا بیان اینکه دبیر جشنواره فیلم مقاومت باید ثابت باشد گفت: اگر دبیر جشنواره ثابت باشد می‌تواند سیاست‌های ده ساله‌ای را برای جشنواره اتخاذ کند تا به نتیجه برسد زیرا درغیر اینصورت این امر یکی از بزرگ‌ترین ضعف‌های جشنواره مقاومت محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: جشنواره فیلم مقاومت باید جزء برنامه‌های اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد و توجه زیادی به آن شود ضمن اینکه از حمایت‌های دولتی(مادی و معنوی) نیز برای رسیدن به اهداف متعالی خود بهره‌مند شود.

منبتی اضافه کرد: علی رغم اینکه ایران محور مقاومت در منطقه است و با توجه به اینکه جشنواره فیلم مقاومت طلایه دار آن است اما تا به امروز آنطور که باید و شاید به آن پرداخته نشده است.

وی با بیان اینکه مقاومت تعیین کننده در منطقه است گفت: جشنواره مقاومت جریان فرهنگی و سیاسی آینده منطقه را رقم خواهد زد و ایران به عنوان پرچم دار مقاومت می‌تواند جشنواره‌ای هنری با پرچم هنری مقاومت را داشته باشد.

مدیرعامل موسسه تصویرشهردرباره بودجه فیلم‌های دفاع مقدس و مقاومت نیز گفت: اگر جشنواره دبیرخانه دائمی داشته باشد در طول سال می‌تواند برای بودجه سال بعد جشنواره اقداماتی انجام دهد البته مجلس شورای اسلامی نیز باید در بودجه فرهنگی برای تولید آثار دفاع مقدس و جشنواره مقاومت ردیفی را درنظر بگیرد تا جشنواره بتواند بر اساس آن سیاست گذاری کند.

وی در ادامه افزود: تصویب بودجه در مجلس روند طولانی دارد به همین دلیل باید از طریق دبیرخانه جشنواره مقاومت این بودجه رسیدگی شود تا در زمان برگزاری جشنواره به ثمر برسد.

منبتی با بیان اینکه بخش مهم و منطقه‌ای جشنواره فیلم مقاومت بخش بین الملل آن است گفت: طبیعی است که کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی نسبت به این بخش واکنش داشته باشند زیرا آن‌ها به تاثیر سینما در سطح مقاومت آشنا هستند و می‌دانند که اگر این جشنواره کارش را به طور جدی انجام دهد و آثار دفاع مقدس و مقاومت در کشورهای دیگر به نمایش درآید و در منصه داوری قرار گیرد باعثرشد جریان هنری مقاومت می‌شود به همین دلیل نسبت به این جشنواره ترس دارند.
مدیرعامل موسسه تصویرشهر با بیان اینکه جشنواره مقاومت برای رژیم صهیونیستی خطرناک است گفت: بودجه‌ای که آن‌ها صرف جلوگیری از برپایی این جشنواره می‌کنند به مراتب بسیار بالا‌تر از بودجه‌ای است که صرف خود جشنواره مقاومت می‌شود. به هرحال از دشمن باید انتظار دشمنی داشته باشیم ضمن اینکه برگزاری جشنواره فیلم مقاومت تا به امروز باعثتوفیق سینمای دفاع مقدس شده است.

منبتی در ادامه افزود: سینما و هنر هفتم تاثیرگذار‌ترین روش هنری برای تثبیت جریان‌های فرهنگی در حوزه دفاع مقدس می‌تواند باشد ضمن اینکه تاثیر آن چشمگیر و مداوم است بر خلاف تلویزیون که تاثیر آن سطحی است تولید آثار سینمایی در حوزه دفاع مقدس جریان ساز است و روحیه مقاومت را تقویت می‌کند.

وی با بیان اینکه جشنواره فیلم مقاومت تا به امروز نتوانسته جایگاه واقعی خود را پیدا کند، گفت: یکی از دلایل مهم در این امر نبودن ثبات مدیریتی است زیرا مدیر بعدی که می‌آمد سیاست‌های جدیدی را اتخاذ می‌کرد بنابراین به صراحت می‌توان گفت جشنواره فیلم مقاومت در طول این سال‌ها نتوانسته رسالت واقعی خود را نشان دهد و تنها شمعی بوده که سعی کردند خاموش نشود.

مدیرعامل موسسه تصویرشهر با بیان اینکه جشنواره فیلم مقاومت تا به امروز می‌توانست به همراهی دستگاه‌های ذیربط جریان ساز باشد گفت: به طور قطع اگر برای این جشنواره دبیر ۱۰ ساله‌ای انتخاب شود و در طول این مدت یک سیاست برای آن اتخاذ شود می‌تواند رسالت فرهنگی خود را انجام دهد اما لازمه این کار این است که مدیران و مسئولان فرهنگی نگاه جدی تری به آن داشته باشند.

جشنواره مقاومت جریان فرهنگی آینده منطقه را رقم خواهد زد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر