کد خبر: 157572 A

اوسط هاشمی در جمع خبرنگاران:

این گونه نیست که ما بتوانیم ادعا کنیم که مرزها عاری از هر گونه خطری است چرا که هرگونه سوء رفتاری در مرزها متصور است و ما هر اندازه که دارای اقتدار باشیم باز احتمال آسیب در مرز وجود دارد.

استاندار سیستان وبلوچستان در مورد وضعیت جمشید دانایی فر گفت: اطلاعیه های جیش العدل حکایت از به شهادت رسیدن این مرزبان دارد و وقتی از چهار مرزبان آزاد شده در مورد وی سوال پرسیدیم آنها اعلام کردند که گروهبان یکم جمشید دانایی فر یک ماه است که از آنان جدا شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا اوسط هاشمی در حاشیه نشست وزیر کشور با استانداران و فرمانداران سراسر کشور، ‌ در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از گروه‌ها و افکار عمومی از اینکه در پیام‌های تبریک به نقش مولانا عبدالحمید اشاره‌ای نشده، گلایه کرده بودند اظهار کرد: شاید در این باره توجه کافی صورت نگرفته است. از طرفی هم قرار نیست که از کسی اسمی آورده شود و نباید دنبال بهانه بود.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: در بیانیه وزارت اطلاعات به صراحت به نقش علما، ریش سفیدان و بزرگان منطقه اشاره و از آنان تشکر شده است که زمینه یک همگرایی و وحدت خوب را در منطقه ایجاد کرده اند و این قابلیت می تواند در منافع و مصالح منطقه‌ای و ملی کارایی داشته باشد.

هاشمی دستاورد انقلاب اسلامی و همچنین انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته را سوق یافتن به انسجام عنوان کرد و افزود: ما در این مسئله از ظرفیت‌های مردمی به خوبی بهره بردیم و توانسته ایم آنچه که مطلوب ما بوده است که همانا آزادی گروگان ها است از هر طریق ممکنی به دست آوریم.

وی در ادامه افزود: واقف هستید که دولت پاکستان در مرزهای خود کنترلی ندارد و دارای ناملایمات مرزی است و لذا انتظار ما از آن دولت این بود که در راستای مطالبات ملی ایران موضع محکمی داشته باشند که رئیس جمهور پاکستان تماس گرفتند و وزارتخانه های خارجه و کشور نیز در این راستا نقشی جدی ایفا کردند و توانستیم با تعاملات دیپلماسی منطقه‌ای، مذاکرات و اعزام هیات به پاکستان، خواسته‌هایمان را محقق کنیم.

هاشمی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا در خصوص پیکر شهید دانایی فر نیز گفت: اگر به اطلاعیه‌های جیش العدل نگاه کنیم، اطلاعیه‌های آنان نشان از این مسئله دارد که گروهبان دانایی فر شهید شده است و این اتفاق بر خلاف اجماع درون گروهی جیش العدل صورت گرفته است به طوری که شاهد هستیم سخنگوی این گروهک اعلام می‌کند که ما مخالف این اعدام بوده‌ایم.

استاندار سیستان و بلوچستان در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر این که برای باز گرداندن پیکر شهید دانایی فر تاکنون چه اقداماتی صورت گر فته و یا صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: چون در این مورد تهدیدهایی وجود داشت و هنوز هم وجود دارد باید اول به سمت جمع آوری قرائن و نشانه‌هایی که ما را به این امر سوق می‌دهد برویم و از شهادت ایشان اطمینان حاصل کنیم. بعد از اطمینان از این قضیه نوبت به انتقال پیکر این شهید می رسد ولی ما در حال حاضر از خود گروگان‌هایی که آزاد شده‌اند، سوال کردیم که بر اساس اظهارات آنها آقای دانایی فر حدود یک ماه است که از آنها جدا شده است.

هاشمی در خصوص این موضوع که گروهک جیش العدل اعلام کرده که چنانچه ایران جنازه‌هایی را از اعضای این گروه که در سیستان و بلوچستان اعدام شده اند به آنها برگرداند، پیکر شهید دانایی فر را به ایران تحویل می‌دهند گفت: همانگونه که بدون هیچ پیش شرطی چهار مرزبان به گروگان گرفته شده را به کشور بر گردانیدم می‌توانیم دامنه تعاملات مردمی را وسعت دهیم تا در این مرحله نیز انشاء الله بتوانیم حرکتی را شکل دهیم که منتج به نتیجه شود.

استاندارسیستان و بلوچستان همچنین در مورد علل وقوع چنین اتفاقاتی و ریشه‌یابی آن اظهارکرد: این گونه نیست که ما بتوانیم ادعا کنیم که مرزها عاری از هر گونه خطری است چرا که هرگونه سوء رفتاری در مرزها متصور است و ما هر اندازه که دارای اقتدار باشیم باز احتمال آسیب در مرز وجود دارد. اما نکته‌ای که قابل تاکید است این است که ما باید ضعف‌هایمان را بپوشانیم و نقاط قوت‌مان را تقویت کنیم. زمانی وقوع این گونه حوادثرا می توانیم به حداقل برسانیم که بحثآموزشی، نظارت و به کار گیری نیروهای با تجربه و آشنا به آسیب‌های مرزی توجه کافی داشته باشیم.

وی در پایان اعلام کرد که ۴ مرز بان آزاد شده فردا عازم شهرستان‌های خود خواهند شد.

انتخابات ریاست جمهوری ایران پاکستان دولت رئیس جمهور پاکستان سیستان و بلوچستان وزارت اطلاعات وزارتخانه وزیر کشور اعدام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر