کد خبر: 146210 A

مدیرکل جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در گفتگو با ایلنا:

خشکسالی ۱۵ سال گذشته در منطقه سیستان ۲ هزار و ۲۲۷ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد کرده که تداوم آن امنیت اشتغال را به طور جدی تهدید می‌کند.

ایلنا: مدیرکل جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: خشکسالی ۱۵ سال گذشته در منطقه سیستان ۲ هزار و ۲۲۷ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد کرده که تداوم آن امنیت اشتغال را به طور جدی تهدید می‌کند. در سال گذشته خسارت سیل به صورت توامان در استان سیستان و بلوچستان اتفاق افتاد که به موجب آن حدود ۴۵۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد شد.

رضا نجفی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایلنا در زاهدان، با بیان این مطلب اظهار کرد: متاسفانه متوسط میانگین بارندگی سالانه در شمال استان ۶۰ میلی متر بوده که طی سال‌های اخیر به ۴۰ میلی متر کاهش یافته است، تداوم این موضوع نگرانی‌های ویژه‌ای به بخش کشاورزی وارد کرده است.

وی ادامه داد: نگرانی بزرگ‌تر این است که میانگین تبخیر سالانه هم در شمال سیستان و بلوچستان چندین برابر معدل‌های کشوری و ملی است. میزان تبخیر در این منطقه بیش از ۴۰۰۰ میلی متر است.

دبیر ستاد اجرایی توسعه بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان در ادامه به تلفات آب در جنوب استان نیز اشاره و تاکید کرد که نباید سالانه ۱۸۰۰ میلیارد متر مکعب آب از مرزهای کشور خارج شود، با ذخیر سازی این مقدار می‌توان اراضی بیشتری را به زیر کشت برد.

«نجفی» همچنین در بخش دیگری از این گفتگو درباره توانمندی‌های بخش کشاورزی این استان نیز گفت: یکی از استعداد‌های ویژه و منحصر به فرد استان داشتن اقلیمی چهار فصل برای کشت انواع محصولات کشاورزی است، بالا بودن ظرفیت‌های کشاورزی به ویژه در بخش محصولات خارج از فصل استان هموار کشور را در بن بست‌های احتیاج یه یک محصول خاصی کمک کرده است.

استان سیستان و بلوچستان اشتغال بخش کشاورزی جهاد کشاورزی خشکسالی سیستان و بلوچستان سیل کشاورزی محصولات کشاورزی امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر