خبرگزاری کار ایران

استاد دانشگاه فنلاند در گفت‌وگو با ایلنا:

جامعه بین‌الملل باید برای بهبود معیشت مردم ایران تلاش کند/ تهران حق دارد پیشنهاد مذاکره را نپذیرد/ آمریکا حق اظهارنظر درباره سلاح هسته‌ای را ندارد

جامعه بین‌الملل باید برای بهبود معیشت مردم ایران تلاش کند/ تهران حق دارد پیشنهاد مذاکره را نپذیرد/ آمریکا حق اظهارنظر درباره سلاح هسته‌ای را ندارد
کد خبر : ۷۹۱۴۳۵

استاد دانشگاه فنلاند با تاکید بر بی فایده بودن مذاکره در شرایط کنونی، تصممیات اخیر ایران را بیانگر کاهش صبر ایران در شرایط تحریم دانست.

تومو مِلاسو (Tuomo Melasuo) استاد روابط بین‌الملل و علوم سیاسی دانشگاه تامپر فنلاند است. وی سال‌ها در حوزه‌های تاریخ سیاسی، علوم سیاسی، روابط بین‌الملل، اسلام سیاسی و جهان سوم تحقیق و تدریس کرده است.

ترامپ به توافق های بین‌المللی متعهد نیست

اختلافات ترامپ با ایران شخصی است

تومو مِلاسو در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا در مورد تصمیمات دونالد ترامپ گفت: ترامپ نشان داده است که به توافق‌های بین‌المللی پایبند نیست و از سوی دیگر با تصمیمات غیرمنتظره خود، آمریکا را در موقعیت خطرناکی قرار داده و باعث شده موقعیت رهبری‌کننده آمریکا در جهان تحت تاثیر قرار بگیرد. از سوی دیگر ترامپ با کشورهایی مانند چین و روسیه هم در جنگ اقتصادی به سر می‌برد. اما موضوع ایران با بقیه متفاوت است. ترامپ تنها به دلایل شخصی با ایران دچار اختلاف است. او برجام را دوست ندارد چرا که اوباما را دوست ندارد. ترامپ تنها خواهان آن است که خودش توافقی را با ایران منعقد کند.

ایران حق دارد پیشنهاد مذاکره را نپذیرد

وی در ادامه در مورد سیاست همزمان مذاکره و تهدید گفت: من به ایران حق می‌دهم که پیشنهاد مذاکره را در شرایط فعلی نپذیرد چراکه در این شرایط و با توجه به اینکه ترامپ به هیچ توافقی متعهد نبوده، مذاکره بی‌معنی است.

این استاد دانشگاه در مورد مقابله اروپا و آمریکا گفت: من فکر می‌کنم فرصت‌های ما برای مقاومت و مقابله با آمریکا بسیار محدود است اما من خوشحالم که اکنون مخالفتی از سوی اروپا با تصمیم‌های آمریکا را شاهد هستیم. این مخالفت و تلاش برای نشان دادن مخالفت، خود باعث می‌شود که روابط ایران و اروپا تقویت شود.

جهان دیگر بدخواهی‌های یکجانبه را تحمل نمی‌کند

وی همچنین در مورد اینستکس گفت: هنوز برای قضاوت در مورد کارایی اینستکس زود است. اما ما می‌دانیم که اینستکس تلاشی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران است. اینستکس نشان می‌دهد که دیگر جهان بدخواهی‌های یکجانبه منعقدکنندگان توافق‌های بین‌المللی را تحمل نخواهد کرد.

جنگ در خاورمیانه فاجعه‌بار خواهد بود

بعد از هر جنگ احتمالی اعتبار باقی‌مانده آمریکا از بین خواهد رفت

این تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه هم‌چنین در ادامه گفت: امیدوارم تنش‌ها در خاورمیانه کاهش یابد اگر تنش‌ها به سمت جنگ هدایت شود، از نظر سیاسی، اقتصادی و اجتماعی عواقبی فاجعه‌بار برای خاورمیانه و اروپا خواهد داشت. این عواقب شاید برای آمریکا به دلیل دوری مسافت ملموس نباشد اما بعد از چنین جنگی، اعتبار بین‌المللی باقی‌مانده آمریکا از بین خواهد رفت.

هیچ کس خواهان جنگ نیست

تنها دولت‌ها نیستند که در جنگ آسیب می‌بینند

وی افزود: درک من این است که در تنش‌های خلیج فارس، ذینفعان مختلف وجود دارد با انگیزه‌های مختلف، اهداف و ترس‌های مختلف. همه این کشورها به طور کلی بر وضعیت تاثیر می‌گذارند مطمئنا کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی، امارات متحده و اسرائیل سعی دارند از این تنش‌ها برای سیاست خود استفاده کنند. اما من فکر می‌کنم هیچکس خواهان جنگ نیست.

مِلاسو یادآور شد: من فکر می‌کنم کشورهای مختلف درگیر باید بتوانند اعتماد از دست رفته را با دشمنان خود ایجاد کنند. ما باید از جنگ‌های غیرضروری در منطقه اجتناب کنیم و جنگ‌هایی مانند یمن را پایان دهیم. باید  بدانیم دولت‌های درگیر نقش مهمی در این فرآیند دارند. باید همه برای جلوگیری از جنگ تلاش کنیم و بدانیم این تنها دولت‌ها نیستند که در جنگ آسیب می‌بینند بلکه مردم و شهروندان آسیب جدی را تحمل می‌کنند.

ایران خواهان سلاح هسته‌ای نیست

هیچ‌کس در جهان امروز به سلاح هسته ای نیاز ندارد

این استاد دانشگاه فنلاند در ادامه در مورد کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: من به ایران حق می‌دهم این تصمیمات نشانه این است که ایران از شرایط کنونی و تحریم‌ها راضی نیست و صبرش تمام شده است. ایران خواهان سلاح هسته‌ای نیست و هیچ‌کس در جهان امروز به سلاح هسته ای نیاز ندارد.

اروپا می‌خواهد برای محافظت از ایران یک جبهه مشترک ایجاد کند


وی هم‌چنین در مورد تلاش اروپا برای نجات برجام گفت: این اولین بار است که کشورهای اروپایی سعی دارند در مقابل ترامپ (آمریکا) بایستند. اروپا می‌خواهد یک جبهه مشترک ایجاد کند تا از ایران محافظت کند. 

امیدوار باشیم که اروپا با اینستکس نقش مستقل خود را در اقتصاد بین‌المللی ایفا کند

مِلاسو تاکید کرد: اروپا باید سیاست خارجه خود را تقویت و در مقابل آمریکا ایستادگی کند. ما باید امیدوار باشیم که اروپا بتواند با اینستکس نقش مستقل خود را در اقتصاد بین‌المللی ایفا کند.

آمریکا مانند کشور عادی رفتار نمی‌کند

آمریکا حق اظهارنظر درباره سلاح هسته‌ای را ندارد

وی افزود: فکر می‌کنم تنها کشوری که حق اظهارنظر در مورد سلاح هسته‌ای را ندارد، آمریکا باشد؛ چراکه آنها خود از این سلاح‌ها برخوردار هستند. حتی در هیروشیما از این سلاح‌ها استفاده کرده‌اند و تضمینی وجود ندارد که مجددا از این سلاح‌ها استفاده نکنند. آمریکا مدام از رفتار عادی و کشور عادی صحبت می‌کند اما خودش یک کشور عادی نیست.

جامعه بین‌الملل برای بهبود معیشت مردم ایران تلاش کند

این استاد دانشگاه در پایان در مورد نیازهای مردم ایران گفت: اکنون مساله مهم رفع نیازهای مهم مردم ایران است و جامعه بین‌الملل باید برای بهبود معیشت مردم ایران تلاش کند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز