کد خبر: 749944 A

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات با سیمونتا دی پیپو، مدیر دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد، دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش ایلنا، در این دیدار که کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران و رامین نورقلی‌پور، نماینده مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، آذری جهرمی اذعان داشت، ایران متاسفانه با بلایای مختلف طبیعی مواجه است، که سیل اخیر یکی از مهمترین آن‌هاست. خشکسالی و  طوفان‌های شن، از دیگر این موارد هستند. برخی از این بلایا منحصر به ایران نیستند و مبارزه و مقابله با آن‌ها، نیاز به همکاری منطقه‌ای دارد. در این خصوص، تمایل داریم که از ظرفیت‌های دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد و همکاری‌های بین‌المللی بالاخص در خصوص دریافت تصاویر و داده‌های ماهواره‌ای در مدیریت این وضعیت ها استفاده نماییم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان همچنین خاطر نشان کرد، ج.ا.ایران در حوزه فضایی پیشرفت‌های قابل توجهی داشته و پرتاب یک ماهواره سنجش از راه دور و دو ماهواره ارتباطی در دستور کار آتی ایران قرار دارند. تمام این اقدامات ایران در راستای توسعه فعالیت‌های صلح آمیز در فضا و بهره‌مندی از مزایای فن‌آوری فضا برای عامه مردم ایران است.

آذری جهرمی افزود، ایران یکی از مراکز منطقه‌ای اطلاعات فضا-پایه برای مدیریت بلایا و پاسخ اضطراری است و از همکاری‌های ارائه شده از سوی دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد درخصوص واقعه سیل اخیر تشکر و خواهان تعمیق و گسترش این همکاری شد.

در این ملاقات، خانم دی‌پیپو نیز ضمن توضیح ساختار و کارکرد دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد، بیان کرد که درخصوص همکاری در حوزه کاربردهای فضایی و حقوق فضا، از پیشنهادات ایران استقبال می‌کند و تلاش خواهد کرد تا بر اساس برنامه‌ای که برای همکاری از سوی ایران پیشنهاد خواهد شد، ظرفیت‌های یونوسا را برای پیشبرد و گسترش همکاری‌ها به کار گیرد.

طرفین در پایان این ملاقات، از محل نمایشگاه دستاوردهای فضایی در محل دفتر ملل متحد در وین که یک ماهواره و یک سامانه پرتابی ایرانی نیز در آن به نمایش گذاشته شده است، دیدار کردند.

وزارت ارتباطات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر