کد خبر: 748185 A

هجدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور و نخستین جلسه این ستاد در سال جدید در غیاب رحمانی فضلی که به خوزستان سفر کرده است، به ریاست آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در محل وزارت کشور برگزار شد.

به گزارش ایلنا، در ابتدای این جلسه، شجاعی کیاسری دبیر ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور اعلام کرد: با توجه سفر وزیر کشور و رئیس ستاد به اهواز برای نظارت مستقیم بر روند مدیریت بحران سیل در این استان، این جلسه به ریاست آقای آقا محمدی برگزار می‌شود.

در ادامه، گزارشی از آخرین اخبار و اقدامات و نتایج مصوبات جلسات ستاد در سال گذشته از سوی دبیر ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی ارائه شد.

آقامحمدی در این جلسه با اشاره به اینکه بایستی در کنار ابعاد مخرب سیل، آثار مثبت بارندگی‌ها نیز به درستی و به صورت واقع بینانه به مردم اعلام شود، گفت: لازم است، اقداماتی که برای حل مشکلات مردم در خصوص سیل اخیر و همچنین بهره برداری بهینه از آب‌های ناشی از بارندگی‌های اخیر صورت گرفته است، به مردم اطلاع رسانی شود.

وی افزود: افکار عمومی بایستی در جریان امور قرار گیرند و بدانند که روندکار دقیقاً به چه صورت است و از شرایط کار و تلاش در همه جهات اطمینان پیدا کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: حجم خسارات و نحوه پرداخت‌ها به دقت محاسبه و اطلاع‌رسانی شود، همچنین از گزینه‌هایی مانند وام اشتغال و وام‌های روستایی برای بهبود شرایط مناطق آسیب زده ناشی از سیل استفاده شود.

آقامحمدی همچنین با اشاره به اینکه با کمک تمام دستگاه‌ها و نهادها، شرایط نوروز امسال به خوبی اداره شد، افزود: هدف بعدی ما مدیریت بازار برای ماه مبارک رمضان است و تأمین اقلام نیز بر این اساس انجام می‌شود.

آقامحمدی همچنین بر بهره گیری از ظرفیت‌های محلی در بازسازی خسارت‌ها در مناطق سیل زده تاکید کرد و گفت: در این صورت اگر مردم ضرر کرده اند و ناراحتند، با به کار گیری در بازسازی منطقه خود، هم صاحب فرصت‌های جدید خواهند شد و هم امیدی دوباره خواهند یافت. همچنین باید به موضوع اشتغال فاقدین شغل در این مناطق توجه ویژه شود و طرح‌های عمرانی این مناطق در اولویت قرار گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نامگذاری امسال به رونق تولید گفت: امسال می‌تواند سال تحول بزرگی باشد به شرطی که رویکرد درستی در امور اتخاذ کنیم. همه می‌دانند که باید روی پای خود بایستیم و به داشته‌های خود اتکا کنیم. تبلیغ و تحریم دشمنان برای بر هم زدن روال عادی زندگی مردم است و باید تلاش کنیم تا با رونق تولید، فضا را بهبود بخشیم.

وی همچنین با اشاره به نقش ویژه صداوسیما و رسانه‌های دیگر کشور در کاهش فضای ناامیدی در مناطق سیل زده، بر توجه به افزایش روحیه و نشاط در مناطق سیل زده تاکید کرد و انجام اقداماتی در راستای ایجاد موج مثبت و نشاط در مناطق آسیب دیده از سیل را ضروری برشمرد.

آقامحمدی همچنین اظهار کرد: ساماندهی اطلاعاتی هر منطقه باید به درستی انجام شود تا به درستی به تمام افراد آسیب دیده از سیل رسیدگی شود و خسارت‌های ناشی از سیل جبران شود.

همچنین دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور در پایان هجدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در جمع خبرنگاران گفت: در این جلسه آخرین وضعیت خسارت‌های وارد شده به مناطق سیل زده و اقدامات اجتماعی و فرهنگی انجام شده، مورد بررسی قرار گرفت. دستگاه‌های مختلف آخرین وضعیت کالاهای اساسی را ارائه کردند و تاکید جدی بر تأمین کالاهای اساسی به ویژه مواد غذایی ضروری مردم عزیز در مبارک رمضان انجام شد و مصوب شد تا وزارت صنعت، معدن و تجارت فردا جلسه ستاد تنظیم بازار را در این خصوص برگزار کند و برای تأمین کالاهای مورد نظر اقدامات لازم را داشته باشد.

وی افزود: یکی از مصوبات ستاد اطلاع رسانی تبلیغات اقتصادی کشور در ماه گذشته در خصوص حل مشکل واردات موبایل بود که مهلت آن تا آخر فروردین ماه بود و تأکید شد وزارت صنعت و معدن و تجارت در دو هفته باقی مانده حتماً مشکلات این حوزه را حل و فصل کند تا در پایان مهلت مقرر مشکلی نداشته باشیم.

دین‌پرست اشاره کرد: از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بحث استفاده از اموال موجود در انبارهای اموال تملیکی است که برای تأمین نیازهای سیل زدگان استفاده کنیم و اعضای ستاد هم گزارش‌های خود را در این زمینه ارائه کردند.

دین پرست درخصوص کمک به سیل‌زدگان گفت: آخرین جمع بندی ها در خصوص آسیب‌های وارد شده به بخش‌های صنعت، کشاورزی و زراعی و مساکن مردم مناطق سیل زده امروز از سوی وزیر کشور به رئیس جمهور و هئیت دولت ارسال شد و دولت مصوبات خوبی برای تأمین خسارات داشته است.

وی افزود: یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در این جلسه پیگیری تأمین مواد غذایی لازم برای موکب های اعزام شده برای ارائه خدمت به مردم سیلزده بود که برای خدمات رسانی به مناطق سیل زده در این مناطق مستقر شدند.

دین‌پرست با بیان اینکه یکی از مباحث مهم ستاد مدیریت بحران اولویت دادن به کاهش صدمات و تلفات جانی حوادث اخیر بود، گفت: هرجا احساس شد که تهدید و خطرات جانی وجود دارد بدون ملاحظه، همه اقدامت لازم دنبال شد و از جمله به همه هموطنان ابلاغ شد. البته در برخی از روستاها مردم به خاطر تعلقاتی که داشتند از تخلیه محل زندگی خود اجتناب می‌کردند اما ستاد مدیریت بحران و استانداری‌ها تلاش کردند تا کمترین مشکل برای مردم ایجاد شود و در نزدیک ترین مکان مناسب اسکان داده شوند و واقعاً از همه امکانات در این زمینه استفاده کردیم.

وی افزود: هرچند نتوانستیم با توجه به امکانات موجود آنچه در شأن مردم است مهیا کنیم اما شرایط بسیار حساس است و محدودیت‌هایی وجود داد و نجات جان مردم اولویت اول ما است.

دین پرست با اشاره به اینکه به جز استان خوزستان در بقیه استان‌ها مشکل مقابله‌ای با سیل نداریم، گفت: در همه استان‌ها به جز خوزستان بحران جدی سیلاب را طی کرده ایم. در استان‌هایی مانند گلستان در شهرهای آق قلا به گمیشان بحث آب ماندگی را داریم که با توجه به گزارش فرمانداران شاهد کاهش آب در این مناطق هستیم.

معاون اقتصادی وزیر کشور با بیان این که با تمهیدات اتخاذ شده در سال جدید توسط دستگاه قضا، کمک‌رسانی به مردم سیل زده چه به صورت نقدی و چه به صورت کالا، مسیر خوبی در پیش گرفته است، گفت: صدا و سیما و سایر رسانه‌ها در این راستا در جهت اطلاع رسانی، همکاری بسیار خوبی داشته اند، بعلاوه از دو روز قبل به دستور دکتر رحمانی فضلی تعدادی از استان‌ها را به عنوان معین استان‌های سیل زده تعیین کردیم، بنده هم از استانداران درخواست کردم لیست کمک‌های خود را اعلام کنند که اقدام بسیار خوبی انجام شد و همه استان‌ها از جمله استان‌های کرمان، تهران، البرز، خراسان رضوی، فارس و یزد کمک‌های بسیار خوبی ارائه کردند. همچنین پیشنهاد وزیر کشور به رئیس جمهور این بود که برخی از استان‌ها را کماکان تا پایان جبران خسارات ناشی از سیل به عنوان معین استان‌های سیل زده حفظ کنیم.

وزارت کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر