کد خبر: 747951 A

در حاشیه اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی مطرح شد؛

رؤسای مجالس ایران و ویتنام در حاشیه اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی با یکدیگر دیدار و بر ضرورت گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور تاکید کردند.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در حاشیه اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی (IPU) با «نگوئیم تای کیم نگان» رئیس مجلس ویتنام دیدار و گفتگو کرد.

رئیس مجلس در این دیدار درباره گسترش همکاری‌های اقتصادی ایران و ویتنام اعلام آمادگی کرد و یادآور شد: پایه همکاری‌های اقتصادی مابین دو کشور برقراری سیستم بانکی است و تا زمانی که مبادلات پولی و بانکی بین دو کشور صورت نگیرد، امکان گسترش همکاری‌ها وجود ندارد.

وی در خصوص همکاری‌های فرهنگی بین ایران و ویتنام و بزرگداشت روز ویتنام در ایران و همچنین روز ایران در ویتنام اعلام آمادگی و عنوان کرد: وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارتخانه آموزش و پرورش در خصوص همکاری‌های فرهنگی می‌توانند به دنبال گسترش فعالیت‌های مشترک باشند.

رئیس مجلس ویتنام نیز در این دیدار با تاکید بر ضرورت گسترش روابط اقتصادی بین ایران و ویتنام عنوان کرد: برای گسترش روابط تجاری ایران و ویتنام باید سازوکار جدید بانکی میان دو کشور تعریف و عملیاتی شود که این موضوع را از اولویت‌های خود پس از بازگشت به ویتنام قرار خواهیم داد.

وی همچنین خواستار برگزاری بزرگداشت روز ویتنام در ایران و روز ایران در ویتنام شد و عنوان کرد: ویتنام علاقه مند به گسترش همکاری‌های فرهنگی و حتی آموزش زبان فارسی در ویتنام است تا از این طریق بتوانیم روابط فرهنگی با ایران را گسترش دهیم.

 

علی لاریجانی ویتنام اتحادیه بین المجالس جهانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر