کد خبر: 744031 A

عارف در بازدید از ستاد مدیریت بحران شهر تهران:

صبح امروز جمعی از نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی از ستاد مدیریت بحران شهر تهران بازدید کردند.

به گزارش ایلنا، در این بازدید که محمدرضا عارف، مصطفی کواکبیان، محسن علیجانی زمانی، پروانه مافی، فریده اولادقباد و حجت‌الاسلام احمد مازنی حضور داشتند، احمد صادقی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، توضیحاتی را در مورد ستاد بحران شهر تهران و اقدامات روز گذشته به منظور پیشگیری از خسارات ناشی از وقوع سیل در شهر تهران ارایه کرد.

در این بازدید، محمدرضا عارف با اشاره به حوادث چند روز اخیر و وقوع سیل در برخی از استان‌های کشور گفت: به دلیل عدم آمادگی و مدیریت، هزینه‌‌های مالی و جانی بر هموطنانمان وارد شد و با توجه به پیش‌‌بینی‌‌های انجام شده مجمع نمایندگان تهران کمیته بحرانی را تشکیل دادند، زیرا نگران بروز سیل در شهر تهران بودند. در نهایت تصمیم بر این شد تا از نهادهای متولی در این امر دیدارهایی به عمل آید و اگر لازم باشد اقداماتی در این زمینه انجام شود.

وی با بیان اینکه کشور ما در یک وضعیت جغرافیایی بحرانی قرار گرفته است، اظهار داشت: ما با انواع بحران‌‌ها روبه‌‌رو هستیم، در گذشته بحث زلزله به صورت جدی مطرح بود و در این زمینه پیگیری‌های خوبی انجام شد بعد از زلزله بم بحران به یک موضوع ملی تبدیل شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مهمترین چالش‌‌ها در بحث بحران ناهماهنگی دستگاه‌ها است، تصریح کرد: در بخش دفاعی هماهنگی‌‌های خوبی به وجود آمده است اما در زمان بحران تعصبات تشکیلاتی ما را گرفتار می‌‌کند و دستگاه‌‌ها به جای هم‌‌افزایی روبه‌‌روی هم قرار می‌‌‌گیرند و باید در این بحث به سامان برسیم.

عارف با اشاره به اصلاح قانون مدیریت بحران شهر تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان داد: مدیریت بحران پایتخت از شهرداری تهران به وزارت کشور سپرده شد، در واقع رئیس شورای مدیریت بحران شهر تهران، وزیر کشور است و شهردار تهران، حناچی نیز با این موضوع موافقت کردند زیرا معتقد بودند از نظر صورت گرفتن هماهنگی‌های لازم این به نفع شهر تهران خواهد بود.

وی با تاکید بر این نکته که اصلاح قانون باعث تقویت سازمان مدیریت بحران خواهد شد، ابراز داشت: هماهنگی و وحدت فرماندهی در شهر تهران یک موضوع ملی است.

رئیس فراکسیون امید ادامه داد: در این زمینه آمادگی و فرهنگ‌‌‌سازی مردم بسیار مهم است، در واقع اگر مردم آگاهی‌های لازم را داشته باشند بخشی از خسارت‌‌ها تعدیل می‌شود و امروز بخشی از خسارت‌‌‌های به وجود آمده به دلیل عدم توجیه مردم است.

عارف اضافه کرد: شهرداری تهران امکانات و جایگاه خوبی برای الگوسازی در کل کشور را دارد و مدیریت بحران شهر تهران باید برای کلیه شهرستان ها به یک الگو تبدیل شود.

وی با بیان اینکه مهمترین مسئله این است که ما برای پیشگیری بحران آمادگی نداریم و بیشتر به دنبال درمان هستیم، در پایان صحبت‌‌‌های خود از مجمع نمایندگان خواست تا با دستگاه‌‌‌‌هایی که هماهنگی‌های لازم را به هنگام بحران ندارند جلسه‌‌ای تشکیل شود و در این زمینه هماهنگی‌‌های لازم انجام شود.

محمدرضا عارف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر