کد خبر: 737812 A

روحانی هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید هند:

رئیس جمهور، روابط ایران و هند را در همه زمینه ها رو به توسعه خواند و تاکید کرد که تهران از توسعه و تعمیق روابط با دهلی نو در حوزه های مورد علاقه استقبال می کند.

 

به گزارش ایلنا، حجت‌‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید هند در تهران، با بیان اینکه توسعه و تحکیم روابط با هند به عنوان یک کشور دوست اهمیت ویژه ای دارد، گفت: در سراسر ایران و هند آثار همکاری دو ملت در قرون گذشته به خوبی مشاهده می شود و رسالت ما حفظ همان روابط بسیار مستحکم دو ملت در طول تاریخ است.

با ابراز خرسندی از تعمیق و گسترش روابط دو کشور به ویژه در سالهای اخیر، به دستاوردهای سفر نخست وزیر هند به جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: توافقات دو کشور در جریان آن سفر بویژه در زمینه چابهار  و همچنین توافقات سه جانبه ایران ، افغانستان و هند، بسیار مهم بود.

رئیس‌‌‌جمهور زمینه های همکاری های دو کشور را بسیار گسترده برشمرد و تصریح کرد که چابهار اکنون به  نمادی برای همکاری گسترده دو کشور تبدیل شده است.

روحانی تسریع در اجرای توافقات را در حوزه مشارکت در طرحهای انرژی و تدوین و نهایی کردن توافقنامه بلند مدت تهران – دهلی نو ،گامی ارزنده در مسیر تعمیق روابط مشترک برشمرد.

وی همکاری همه کشورهای منطقه در مبارزه با تروریسم را ضروری خواند و ابراز امیدواری کرد که دهلی نو و اسلام آباد به عنوان دو همسایه مهم منطقه ای همواره در مسیر صلح و برقراری روابط دوستانه گام بردارند.

رئیس‌‌جمهور افزود که ایران آماده گسترش همکاری های خود با هند در مبارزه با تروریسم و ایجاد و تقویت امنیت در منطقه است.

گدام دارمندرا، سفیر هند نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به همراه سلام گرم رئیس جمهور و مردم هند به دولت و مردم ایران، خاطرنشان کرد که دهلی نو خواهان توسعه بیش از پیش روابط با تهران در همه حوزه های مورد علاقه است.

وی با تاکید بر اینکه همکاری‌های دو کشور در چابهار با شتاب ادامه دارد، بیان کرد: پیشبرد طرحها پیشرفت خوبی داشته اند و بکارگیری پول ملی در تبادلات تجاری، این روند همکاری ها را بیش از پیش تقویت کرده است.

سفیر هند در تهران خواهان تقویت همکاری های مشترک دو کشور در حوزه مبارزه با تروریسم شد.

حسن روحانی ایران و هند ایران و هندوستان روابط ایران و هند رابطه ایران و هند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر