کد خبر: 734490 A

با حضور فرمانده پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص)؛

سامانه راداری و کمک ناوبری معین ۴۰ و نیز سامانه راداری پسیو ناصر ۴۰ با حضور فرمانده پدافند هوایی خاتم‌‌الانبیا(ص) ارتش رونمایی شد.

به گزارش ایلنا، رادار معین ۴۰ یک سامانه راداری پسیو با قابلیت کشف اهداف در محیط شهری است که توسط سازمان جهاد خودکفایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) و با همکاری معاونت علمی و فن‌‌آوری ریاست جمهوری طراحی و تولید شده است.

این سامانه قابلیت کشف و اهداف ریز پرنده و موشک‌های کروز را در محیط‌های شهری و پیرامون آنها دارد.

معین ۴۰ در واقع به رادار غیر فعال و پنهان نیز مشهور است به عبارت دیگر هیچ یک از هواپیما‌ها و نیز سامانه‌های جمع‌‌‌آوری اطلاعات دشمن،  قادر به کشف این رادار نیستند. معین­ ۴۰ در دنیا کم‌‌نظیر است و تکنولوژی ساخت آن در منطقه کم‌‌نظیر­ است. ­

دومین دستاورد رونمایی شده سامانه کمک ناوبری ناصر ۴۰ است. این سامانه راداری با لحاظ کردن همه­­ الزامات مربوط به سازمان بین‌‌المللی هوانوردی (ایکائو) قابلیت بالایی در تعیین موقعیت جغرافیایی اهداف، امکان ارتفاع‌‌‌سنجی و زاویه‌‌سنجی دقیق و تبادل هدف و تبادل اطلاعات با سایر رادار‌های کشوری را داراست و می‌تواند همزمان مورد بهره‌‌برداری نظامی وتجاری قرار گیرد.

ناصر ۴۰ رادار کمک ناوبری هست که همه ­اطلاعات هواپیمای در حال پرواز را نه از خلبان بلکه از خود سیستم هواپیما سوال می‌کند. برد این سامانه بیش از ۴۰۰ کیلومتر است.

فن‌آوری ساخت سامانه راداری کمک ناوبری ناصر ۴۰ صرفا در اختیار هشت کشور پیشرفته جهان است و قرارگاه پدافند هوایی ارتش با تکیه به توانمندی داخلی و براساس نیاز‌های روز­­دفاع هوایی کشور این سامانه مهم را تولید و مورد استفاده قرار می‌دهد.

پدافند هوایی خاتم‌الانبیا پدافند هوایی خاتم الانبیاء
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر