کد خبر: 732357 A

سفیر ایران در افغانستان:

نخستین محموله کالاهای صادراتی افغانستان به هند از مسیر بندر چابهار با حضور رئیس‌جمهور افغانستان و سفیر ایران در کابل انتقال یافت.

به گزارش ایلنا، نخستین محموله کالاهای صادراتی افغانستان به هند از مسیر بندر چابهار امروز با حضور محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان، محمدرضا بهرامی سفیر ایران و همچنین سفرای هند و ترکیه در افغانستان در ولایت نیمروز انتقال یافت. 

در این مراسم ۲۳ کامیون متعلق به افغانستان از شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز به سمت بندر چابهار حرکت کردند.این کامیون‌ها حامل ۵۷۰ تن کالا، شامل ۲۰۰ تن ماش و ۳۷۰ تن سنگ تالک است که بیشتر برای تولید پودر بچه استفاده می‌شود.

محمدرضا بهرامی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان در این مراسم گفت: به بار نشستن تلاش‌ها برای راه‌اندازی بندر چابهار نمونه‌ی بارزی از مشارکت منطقه‌ای است. 

وی با بیان اینکه چابهار محصول اراده‌ عالی سه کشور ایران، هند و افغانستان و مقامات عالی‌رتبه این کشورها است، اظهار داشت: منطقه ظرفیت خوبی دارد و پیوند منطقه از طریق تعامل، پرهیز از رقابت‌های منفی و خشونت، توسعه منطقه و تولید ثروت برای مردم منطقه را به دنبال خواهد داشت.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: فازهای بعدی بندر چابهار در سال‌های آینده مورد بهره‌‌‌برداری قرار خواهد گرفت که نه‌تنها هند، افغانستان و ایران بلکه کشورهای آسیای مرکزی و فراتر از آسیای مرکزی از مزایای آن بهره‌مند خواهند شد. 

بهرامی مناسبات ایران و افغانستان را عالی توصیف کرد و مبتنی بر سه اصل «مناسبات بین دو دولت، احترام متقابل دو دولت و منافع مشترک» خواند. 

وی افزود: ایران از پیوستن گروه‌های مخالف به دولت افغانستان برای ساخت آینده‌ای بهتر برای مردم افغانستان حمایت می‌کند.

29

محمدرضا بهرامی محمدرضا بهرامی سفیر ایران در کابل بندر چابهار ایران و افغانستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر