کد خبر: 728355 A

خرم‌آبادی:

معاون نظارت بر دادسراها و ضابطین دادستانی کل کشور تاکید کرد: برای پیشگیری از سرقت و حفظ امنیت جامعه به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور اعلام شده است که دستور کنترل، نظارت و پایش سارقین سابقه داری را که مجازات حبس آن‌ها به اتمام رسیده و یا به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران مورد عفو واقع شده‌اند را صادر کنند.

به گزارش ایلنا، عبدالصمد خرم آبادی در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: برای پیشگیری از سرقت و حفظ امنیت جامعه به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور اعلام شده است دستور کنترل، نظارت و پایش سارقین سابقه داری را که مجازات حبس آن‌ها به اتمام رسیده و یا به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران مورد عفو واقع شده‌اند صادر نمایند.

وی ادامه داد: دستور پایش و کنترل سارقین سابقه‌دار در اجرای مواد ۱۰ و ۱۲ «دستورالعمل اجرایی کنترل مجرمان حرفه‌ای و سابقه‌دار» صادر شده است.

این مقام قضایی افزود: به موجب بند الف ماده ۱۰ «دستورالعمل اجرایی کنترل مجرمان حرفه‌ای و سابقه‌دار» سازمان زندان‌ها مکلف است حداقل ۷۲ ساعت قبل از آزادی مجرمان سابقه دار مراتب را به ضابطان ذی ربط (به منظور پایش بعد از آزادی) اعلام نماید.» همچنین به موجب ماده ۱۲ این دستورالعمل «ضابطان می‌توانند در صورت ضرورت بر حسب مورد پس از کسب دستور مقام قضائی نسبت به پایش مجرمان اقدام کنند.»

خرم‌آبادی درخصوص نحوه نظارت، کنترل و پایش سارقین اظهار داشت: دستور کنترل، نظارت و پایش مجرمان از سوی دادستان یا دیگر مقامات ذیصلاح قضائی دادسرای محل صادر می‌شود و اجرای دستورات بر عهده ضابطین است. در مورد جرم سرقت پایش مجرمان سابقه‌دار و پیشگیری از وقوع سرقت برعهده ضابط عام یعنی نیروی انتظامی استان‌ها شهرستان‌ها و بخش‌ها است که تحت ریاست و نظارت دادستان انجام وظیفه می‌کند. 

وی اضافه کرد: به موجب ماده ۱ «دستورالعمل اجرایی کنترل مجرمان حرفه‌ای و سابقه‌دار» منظور از پایش: «مجموعه اقدامات پیشگیرانه است که در مرحله‌ی بعد از اتمام محکومیت مجرمان، حسب ضرورت در چارچوب دستور مقام قضائی توسط ضابطان اعمال می‌گردد» و منظور از نظارت: «نظارت غیر محسوس بر اعمال و رفتار مجرمان و تحت نظر قراردادن محل سکونت، اشتغال و تردد آنان با رعایت حقوق شهروندی و بدون دخالت در حریم خصوصی است.»

عبدالصمد خرم‌آبادی عبدالصمد خرم آبادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر