کد خبر: 728081 A

روحانی در دیدار پوتین:

رئیس‌جمهور، روابط ایران و روسیه را صمیمانه و رو به رشد دانست و تصریح کرد: همکاری‌های تهران – مسکو به سمت روابط راهبردی پیش می‌رود و دو کشور در موضوعات مهم منطقه‌ای بویژه سوریه همکاری‌های خوبی دارند.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر امروز پنج‌شنبه در دیدار رئیس جمهور فدراسیون روسیه که در حاشیه اجلاس سه‌جانبه سوچی برگزار شد، اظهارداشت: همکاری‌های ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه، دستاوردهای خوبی داشته و گام‌های باقی‌مانده مانند تلاش برای حفظ تمامیت ارضی آن کشور و فرایندهای سیاسی لازم هم باید با هماهنگی برداشته شود.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به تلاش برخی کشورها از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی در حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه، رژیم صهیونیستی را ریشه بسیاری از مشکلات و ناامنی‌ها در منطقه برشمرد و ابراز امیدواری کرد که اجلاس سه جانبه چهارم در سوچی قدم بلند دیگری برای تامین صلح و امنیت در منطقه باشد.

روحانی با بیان اینکه پیوند بخش‌های تجاری، حمل و نقل و بانکی، روابط دو کشور را پایدار می کند، افزود: انجام معاملات با ارزهای ملی دو کشور گام بزرگی برای توسعه روابط اقتصادی است.

رئیس جمهور همچنین یادآور شد: از سرمایه گذاری شرکت‌های روسی در حوزه‌های انرژی ایران استقبال می‌کنیم.

روحانی همچنین به موضوع برجام اشاره کرد و اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده و سایر طرفین نیز متعهدند به وظایف خود عمل کنند، اگر طرفین خواستار استحکام برجام هستند اجرای یک طرفه تعهدات، ما را به این هدف نمی رساند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اروپا باید تاخیرهای خود را در اجرای تعهدات جبران کند، افزود: نقش روسیه در استحکام برجام بسیار مهم است.

روحانی ابتدای سخنان خود نیز از ابراز همدردی و تسلیت رئیس جمهور روسیه به مناسبت حادثه تروریستی در زاهدان تشکر کرد و گفت: این حادثه همفکری و اراده مستحکم تر در مبارزه مشترک با تروریسم را ضروری کرده است.

رئیس جمهور روسیه نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه روسیه با قدرت از حفظ برجام حمایت می کند، گفت: هیچ شاهدی مبنی بر نقض تعهدات ایران یافت نشده است.

ولادیمیر پوتین افزود: از همکاری‌های ایران در چارچوب تعهدات تقدیر می‌کنیم و امیدواریم طرفین هم به تعهدات خود عمل کنند.

رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به برگزاری نشست سوچی، خاطرنشان کرد: از سهم ایران در حل و فصل مشکلات در سوریه تشکر می‌کنم و معتقدم همکاری دو کشور در چارچوب دوجانبه و روند آستانه دستاوردهای بسیار بزرگی داشته و سایر مسائل باقی‌مانده نیز باید در همین مسیرحل شود.

پوتین افزود: اکثر توافقات دو کشور در حال اجراست و همکاری ها باید تقویت شود، در حوزه‌های حمل و نقل و انرژی، صنعت و کشاورزی و همچنین امور دفاعی همکاری‌های خوبی داریم و مسکو هم به دنبال تعمیق این همکاری‌ها با تهران است.

رئیس جمهور روسیه در ابتدای این دیدار حادثه تروریستی زاهدان را به همه ملت ایران و خانواده آسیب دیدگان تسلیت گفت و با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، پیروزی و پیشرفت ملت ایران را آرزو کرد.

همکاری‌های تهران – مسکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر