کد خبر: 701677 A

قاسمی:

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بخش‌هایی از بیانیه نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض که ادعاها و اتهاماتی را متوجه کشورمان کرده است، تاکید کرد: تکرار ادعاهای واهی در مورد جزایر ایرانی تغییری در واقعیت‌‌های تاریخی و جغرافیایی منطقه ایجاد نخواهد کرد.

به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی در واکنش به بخش‌هایی از بیانیه نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض که ادعاها و اتهاماتی را متوجه کشورمان کرده است، ضمن ابراز تاسف از ادامه رویکرد غیرسازنده این شورا در قبال جمهوری اسلامی ایران گفت: متاسفانه به نظر می‌‌‌رسد شورای همکاری خلیج فارس تحت تاثیر سیاست‌‌ها و رفتارهای اشتباه و مخرب برخی اعضای آن، تبدیل به پوششی برای بیان مواضعی شده است که در راستای محاسبات و سیاستگذاری‌‌‌های اشتباه گذشته قرار دارد.

وی با بیان اینکه شورای همکاری خلیج فارس می‌‌تواند با در پیش گرفتن رویکردی منطقی، مستقل از ظرفیت خود در مسیر رفع سوءتفاهمات و اختلافات درونی و بیرونی گام بردارد، اظهار داشت: مشاهده می‌‌‌شود که نه تنها این رویکرد را در پیش نگرفته است بلکه، از سیاست‌‌های تفرقه‌‌افکنانه برخی کشورهای فرامنطقه‌‌ای به صورت شرم‌‌آوری تمجید می‌‌‌کند و در عمل، تبدیل به پوششی برای اعلام سیاست‌‌های چند عضو آن شده که به هزینه و نام همه اعضاء، مواضعی را بیان کند که هیچ کمکی به حرکت در مسیر صلح و ثبات منطقه‌‌ای نمی‌‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه از نظر جمهوری اسلامی ایران مواضع بیان شده در بیانیه پایانی نشست ریاض الزاما موضع همه اعضاء آن نیست و ناکامی عربستان سعودی در تحقق اهدافش در این نشست را می‌‌‌توان در تناقض بین متن بیانیه با رویکرد عملی برخی از اعضای آن در قبال ایران دید، تصریح کرد: برخی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس با اطلاع و درک درست از سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران و واقعیت‌‌های منطقه‌‌ای و الزامات همجواری، همواره برای کاهش سوء‌‌تفاهمات پیشگام بوده‌‌‌اند. رویکرد امیر کویت طی سال‌های اخیر و از جمله در اجلاس ریاض عمدتا خیرخواهانه و در جهت حل و کاهش اختلافات از طریق سازوکارهای درون منطقه‌‌ای بوده است. 

قاسمی ادامه داد: اگر این رویکرد بجای بیانیه‌‌های بی‌‌محتوای دبیرخانه شورا، مورد پذیرش و عمل همه سران شورا قرار گیرد، هم هزینه کمتری به ملت‌‌های منطقه تحمیل می‌‌شود و هم دستیابی به صلح و ثبات آسان‌‌تر خواهد شد.

وی درخصوص موضوع جزایر سه‌‌گانه ایرانی نیز خاطرنشان کرد: تکرار ادعاهای واهی در مورد جزایر ایرانی تغییری در واقعیت‌‌‌های تاریخی و جغرافیایی منطقه ایجاد نخواهد کرد. جزایر سه‌‌‌گانه جزء تفکیک‌‌‌ناپذیر قلمرو ایران بوده و خواهند ماند.

شورای همکاری خلیج فارس بهرام قاسمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر