کد خبر: 697236 A

ظهر امروز؛

پیروز حناچی طی مراسمی حکم شهرداری تهران را از وزیر کشور دریافت کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ظهر امروز پیروز حناچی طی مراسمی حکم شهرداری تهران را از عبدالرضا رحمانی، وزیر کشور دریافت کرد.

در این مراسم عبدالرضا رحمانی‌فضلی ضمن آرزوی موفقیت و برکت در کار شهردار جدید تهران اظهار کرد: فرآیند انتخاب با فراز و فرودهایی مواجه بود اما به هرحال با حمایت اعضای شورای شهر انتخاب آقای حناچی طی یک فرآیند قانونی انجام شد.

وزیر کشور تهران را ام القرای اسلامی عنوان کرد و گفت: فضای این شهر و محیط، شهروندان و فعالیت‌های موجود در آن این شهر را به یک محیط زنده تبدیل کرده است. ما باید این پویندگی را در جهت تعالی قرار دهیم و در هر جایگاهی که هستیم حتماً باید هدف ما تعالی‌بخشی باشد. همه کارها نوعی بسترسازی برای رسیدن به این هدف است.

وی ادامه داد: شهرداری برخلاف تصور برخی که آن را فنی می‌بینند صرفاً کالبدی و فنی نیست؛ بلکه سازمانی اجتماعی است و با موضوع انسان سروکار دارد. شهرداری یک موضع بین‌بخشی است و همه برای موفقیت آن باید کمک کنند. دستگاه‌های مختلف باید در انجام وظایف‌شان همدلی را به عنوان انگیزه اصلی قبول کنند.

رحمانی‌فضلی ضمن اشاره به سوابق پیروز حناچی گفت: امیدوارم با کمک شورای شهر و بقیه دستگاه‌ها شهرداری موفق باشد و آقای حناچی به عنوان محور تجمع همه انرژی‌های شهرداری خوب عمل کند.

وزیر کشور با اشاره به اهمیت مدیریت یکپارچه اظهار کرد: این امر باید حتماً محقق شود؛ البته ابتدا باید به صورت پایلوتی انجام شود.

وی افزود: بحث دیگری که در شهرداری تهران حائز اهمیت است بحث درآمدهای پایدار است که لایحه آن در کمیسیون آماده شده و اکنون در دولت قرار دارد.

وزیر کشور با اشاره به اینکه کمیسیون کلان‌شهرها در دولت یازدهم تشکیل شد گفت: شهرداری تهران خیلی در این کمیسیون فعال نبوده است و وزارت کشور روی همه لایحه‌ها کار کرده است، امیدواریم شهرداری این کمیسیون را فعال کند. شهرداری می‌تواند هم از ظرفیت وزارت کشور، هم شورای عالی استان‌ها و هم کمیسیون کلانشهرها استفاده کند.

وی با بیان اینکه یکی از اولویت‌ها در تهران موضوع ترافیک است عنوان کرد: این موضوع از مطالبات مردم است که در رابطه با آن خیلی تلاش شده اما همواره معضلات جلوتر حرکت کرده‌اند. ضمناً بحث آلودگی هم در حکم آقای حناچی قید شده که باید به آن رسیدگی شود.

رحمانی‌فضلی با اشاره به بحث شورای اجتماعی گفت: مقام معظم رهبری هفت جلسه برای این موضوع برگزار کرده‌اند و یکی از اعضای مهم آن شهرداری‌ها هستند؛ بنابراین موضوعات اجتماعی از جمله حاشیه‌نشینی باید از سوی شهرداری تهران مدنظر قرار گیرد.

وی اضافه کرد: حکم شهردار تهران در مهلت قانونی صادر شد اما گاهی کم‌طاقتی‌هایی شکل می‌گیرد به هرحال مسیر اداری باید طی می‌شد و استنباط‌ها می‌بایست به اجماع می‌رسید که این زمان مورد نیاز خود را می‌طلبید. این حکم برای همه تعهد زا و تعهد اصلی با شهردار تهران است.

در این نشست پیروز حناچی نیز با بیان اینکه تهران پایتختی ۲۴۰ساله است گفت: از ابتدای دوره قاجار این شهر به عنوان پایتخت انتخاب شده است و این پایتخت بودن مسئولیت مضاعفی را برای ما ایجاد می کند.

شهردار جدید تهران در ادامه اظهار کرد: امیدواریم دولت از ما حمایت مالی کند تا بتوانیم با توسعه حمل و نقل عمومی و مترو مشکل آلودگی را تا حد زیادی برطرف کنیم.

وی افزود: مشکلات تهران یک شبه به وجود نیامده و از ۴۰-۵۰ سال پیش تاکنون ایجاد شده است. تلاش خواهیم کرد که با کمک مردم مشکلات اصلی را قدم به قدم حل کنیم.

در ادامه این مراسم مهدی جمالی‌نژاد با بیان اینکه مشکلات شهر تهران بسیار پیچیده است گفت: همدلی و هم‌افزایی بین دستگاه‌های مختلف می‌تواند به حل مشکلات کمک کند و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها می‌تواند یک بازوی خوب در این راستا باشد.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ادامه داد: خیلی از اقداماتی که باید در تهران انجام شود سخت‌افزاری نیست. متاسفانه ما روی حوزه سخت افزاری و فعالیت‌هایی از قبیل احداث پول، زیرگذر و... تمرکز کرده‌ایم. در حالی که باید تا حدودی نگاه‌مان را تغییر دهیم. با همه تلاش‌ها هنوز مشکل آلودگی هوا حل نشده است.

گفتنی است در این نشست محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران و چندتن از اعضای شورای شهر نیز حضور داشتند.

پیروز حناچی اعطای حکم شهردار تهران از سوی وزیر کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر