کد خبر: 694172 A

سفیر ایران در لندن، مهمترین مصادیق درآمدهای غیرقانونی در کشور را مربوط به قاچاق موادمخدر، کالا و ارز و سوخت دانست و گفت: مسئولان امنیتی، اطلاعاتی و نظارتی کشور با تمام تلاش از ورود این مبالغ به شبکه پولی و بانکی کشور مقابله می‌کنند.

به گزارش ایلنا، حمید بعیدی‌نژاد در صفحه توییتر خود نوشت:

پولشویی بنا بر تعریف تبدیل درآمدهای غیرقانونی به پول نقد و سرمایه از طریق وارد کردن آن درآمدها به مبادی قانونی پولی، مالی و بانکی کشور میباشد. بالاترین مصادیق درآمدهای غیرقانونی در ایران قاچاق مواد مخدر، قاچاق کالا و ارز و همچنین قاچاق سوخت میباشد. البته موارد دیگر غیر قانونی نیز در کشور وجود دارند که خوشبختانه مسئولین ذیربط اشراف خوب اطلاعاتی به آنها دارند. مقامات و دستگاههای امنیتی، انتظامی و نظارتی کشورمان با تمامی تلاش با ورود این مبالغ غیرقانونی به شبکه های مالی و پولی قانونی کشور مقابله می نمایند و هر یک با فداکاریهای بسیار، هزینه های جانی و مادی سنگینی هم برای این مبارزه ی بی امان پرداخت کرده اند. اما بی شک با توجه به حجم بالای مقادیر قاچاق، مسئولین اجرایی کشور برای بالا بردن کار آیی اقدامات خود به قوانین شفاف تر، روشن تر و سخت گیرانه تری در این خصوص نیاز دارند. مسئولین ذیربط سالهاست با رصد مبادی قاچاق، اطلاعات دقیقی در خصوص میزان پولشویی سودهای غیرقانونی که وارد چرخه اقتصادی میشوند در دست دارند. در ایران قاچاق مواد مخدر سالانه سه میلیارد دلار، قاچاق سالانه کالا و ارز ۱۲.۶ میلیارد دلار و قاچاق سوخت چهل میلیون لیتر در روز اعلام شده اند

گفتنی است، در پی اظهارات اخیر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر وجود فسادی به نام پولشویی در کشور و اهمیت مبارزه با آن، و برخی واکنش‌ها و انتقادات به سخنان وی، برخی دیگر از مسئولان در حمایت از مواضع و صحبت‌های وزیر خارجه، اظهارنظر کرده‌اند که گفت‌وگوی امروز (سه‌شنبه، ۲۹ آبان) مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه و نیز حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس جمهور از آن‌جمله بوده است. 

بعیدی‌نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر