کد خبر: 693686 A

با حضور روحانی صورت پذیرفت؛

راه‌آهن مهاباد –ارومیه با حضور رئیس‌‌جمهور مورد بهره‌برداری قرار گرفت و مرکز استان آذربایجان غربی رسماً به شبکه ریلی سراسری کشور متصل شد.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی امروز در ادامه برنامه‌های سفر کاروان تدبیر و امید به استان آذربایجان غربی با حضور در محل ایستگاه راه‌آهن ارومیه، دستور افتتاح و بهره‌برداری رسمی از خط آهن ارومیه - مهاباد را صادر کرد.

رئیس‌‌‌‌‌جمهور ضمن بازدید از ایستگاه راه آهن ارومیه، با توضیح مدیران و مسئولان ذیربط در جریان چکونگی روند احداث و خدماتی که از طریق این خط آهن ارائه خواهد شد، قرار گرفت.

با فرمان روحانی اولین قطار مسافربری از ایستگاه ارومیه به مقصد مشهد مقدس با ۱۶۰ مسافر که جمعی از خانواده‌‌‌‌های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران استان آذربایجان غربی بودند، به حرکت درآمد.

این خط‌‌‌آهن که به طول ۹۸ کیلومتر در فاصله سال‌های ۸۵ تا ۹۷ احداث شده است، ارومیه را به شبکه ریلی کشور متصل می‌کند.

راه‌آهن ارومیه در چهار قطعه در فاصله شهرهای ارومیه به نقده، نقده به میاندوآب و میاندوآب به مراغه احداث شده است.

برای احداث خط آهن مهاباد تا ارومیه در مجموع چهار هزار میلیارد ریال هزینه شده که ارزش به روزآوری آن بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد ریال است.

خط‌‌‌آهن ارومیه به مهاباد باعث ایجاد اشتغال مستقیم برای ۱۸۲ نفر شده و حداقل باعث صرفه‌جویی پنج میلیون لیتر مصرف سوخت در سال خواهد بود و ظرفیت جابجایی ۱.۵ میلیون تن بار و حداقل یک میلیون نفر مسافر را در سال دارد.

اتصال ارومیه به خط آهن سراسری کشور، گام دیگر در اجرای سیاست کلی دولت تدبیر و امید در اتصال مراکز استان‌های همدان، کرمانشاه، قزوین، تبریز و ارومیه به شبکه ریلی کشور است.

حسن روحانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر