کد خبر: 693681 A

شمخانی در دیدار با هانت مطرح کرد:

وزیر امورخارجه انگلیس عصر امروز با نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون مهم‌‌ترین موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه دو کشور با وی گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، امیر دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در این دیدار با انتقاد از عدم همکاری مناسب اتحادیه اروپا در شرایط خروج آمریکا از توافق بین المللی برجام و نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل گفت: مذاکرات هسته‌ای و توافق برجام به میزبانی و تلاش اتحادیه اروپا صورت گرفت و نقض آن نیز به معنای زیر پاگذاردن حیثیت، اعتبار و جایگاه سیاسی اتحادیه اروپا از سوی آمریکاست.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به انفعال طرف‌‌‌‌های دیگر در برابر گفتار و رفتار ناشایست آمریکا بر اساس منافع ملی و مسئولیت‌‌‌‌های خود تصمیمات لازم را در مقابله با این اقدام و امکان بازگشت به شرایط پیش از توافق اتخاذ کرده است. سطح فعلی روابط اقتصادی میان دو کشور و تسهیل روابط بانکی در این زمینه رضایت‌‌‌بخش نیست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از مواضع بی‌‌‌‌پایه برخی کشورها علیه سیاست‌های منطقه‌ای ایران و تاکید بر جدیت کشورمان در مبارزه مستمر با تروریسم اظهار داشت: در صورتی که سیاست‌ها و اقدامات عملی جمهوری اسلامی و تقدیم ده‌ها شهید در مقابله با تروریسم انجام نشده بود، امروز داعش حکومت عراق و سوریه را در دست داشت و همسایه اروپا محسوب می‌شد.

شمخانی با غیرقابل قبول دانستن عدم برخورد قاطع دولت انگلیس با شبکه‌های رسانه‌ای حامی گروه تروریستی که زنان و کودکان بی‌گناه را در اهواز به شهادت رساندند، تصریح کرد: این انتظار از دولت انگلیس وجود دارد که موضع خود در قبال لزوم مقابله با تروریسم و نقض حقوق‌‌‌بشر را به صورت شفاف اعلام و سیاست‌‌های اعمالی خود را نیز مطابق با آن دنبال کند.

وی همچنین با انتقاد از رویه دولت انگلیس در فروش سلاح و تجهیزات امنیتی به کشورهای ناقض حقوق‌‌‌‌بشر مانند عربستان سعودی و بحرین خاطرنشان کرد: چشم پوشیدن از جنایت‌های فجیع کشورهای متجاوز سعودی و امارات در یمن و محاصره اقتصادی مردم مظلوم این کشور با هدف حفظ منافع اقتصادی، بیانگر اعمال استاندارد دوگانه و قابل معامله بودن جان انسان‌ها در نظر مقامات کشورهای اروپایی و آمریکاست. 

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به شکست پی در پی و تحقیرآمیز سیاست‌‌‌‌های آمریکا و اذنابش در منطقه ابراز داشت: هرگونه همراهی با سیاست‌‌‌‌های دولت ترامپ از سوی برخی کشورهای اروپایی ضمن آنکه بر روابط درازمدت با کشورمان تاثیر منفی خواهد داشت موجب شکل‌‌‌گیری نگاه منفی نسبت به آن کشورها نزد افکارعمومی ملت ایران و ملت‌‌‌‌‌های منطقه به عنوان شریک جرم در جنایات آمریکا، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه خواهد شد.

شمخانی ادامه داد: اگر آمریکا در مقابل ایران خواسته‌‌‌‌هایش را به اروپا تحمیل کند فردا در مناسبات شما با سایر کشورها هم ورود خواهد کرد و اتحادیه اروپا باید نه بخاطر برجام بلکه به خاطر دفاع از هویت و استقلال خودش جلوی زیاده‌خواهی‌‌‌های آمریکا را بگیرد. امروز داشتن جهانی با ثبات و آری از خشونت و ناامنی با برائت جستن از سیاست‌‌‌های تنش‌‌زا و بحران‌‌‌‌آفرین آمریکا و رژیم صهیونیستی و اتخاذ مواضع و سیاست‌‌‌های مستقل در مسیر تامین منافع مشترک ملت‌‌‌ها قابل تحقق است.  

جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس نیز در این دیدار با اشاره به مشکلات و موانعی که دولت آمریکا در مسیر مبادلات مالی و روابط بانکی پس از برجام ایجاد کرده است، بر ضرورت پیگیری و حل و فصل مسائل پیش رو تاکید کرد.

وی با ابراز خرسندی درخصوص سفر به جمهوری اسلامی ایران و دیدار و گفت‌وگو با مقامات عالی کشورمان بیان کرد: اروپا مایل به حفظ دستاوردهای برجام است و در این مسیر ایده‌‌‌‌هایی مانند تاسیس سامانه تبادل مالی مستقل از آمریکا و اقتصاد بدون دلار را با جدیت دنبال کرده و در تلاش مشترک برای عملیاتی کردن آن است.

علی شمخانی جرمی هانت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر