کد خبر: 690018 A

وزیر علوم گرجستان اعلام کرد:

سفیر جمهوری اسلامی ایران در تفلیس با وزیر آموزش، علوم، فرهنگ و ورزش گرجستان در محل دفتر وزیر دیدار و در زمینه تعمیق و توسعه همه‌جانبه روابط فرهنگی ایران و گرجستان گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایلنا، میخائیل باتیاشویلی در این دیدار گفت: دولت گرجستان تمایل خود را به گسترش روابط دوستی و همکاری چندجانبه که بر اساس اشتراکات تاریخی و فرهنگی استوار است، اعلام می‌کند.

سیدجواد قوام شهیدی هم در سخنانی، با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو ملت ایران و گرجستان اظهار داشت: دو کشور از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های اقتصادی، علمی و فرهنگی گسترده‌ای برای تقویت روابط دوجانبه برخوردار است؛ بنابراین شناخت اصولی این ظرفیت‌ها و برنامه‌ریزی درست برای تعمیق روابط فرهنگی یک گام ضروری در جهت بسط و تعمیق مناسبات در ابعاد مختلف است.

وی ادامه داد: تقویت و ارتقای سطح روابط علمی و فرهنگی دو کشور مستلزم زیرساخت‌های قانونی است؛ در این ارتباط اسناد قانونی همکاری فرهنگی از جمله موافقتنامه فرهنگی رسمی وجود دارد و لازم است در چارچوب یادداشت تفاهم ششمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور، سند برنامه مبادلات فرهنگی، هنری، علمی و آموزشی مورد توافق دو کشور را نهایی و امضاء کنیم.

باتیاشویلی هم در سخنان خود، پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی گرجستان و ایران را از مهمترین عوامل رشد و گسترش مناسبات دو کشور خواند و تصریح کرد: دولت گرجستان تمایل خود را به گسترش روابط دوستی و همکاری چندجانبه که بر اساس اشتراکات تاریخی و فرهنگی استوار است، اعلام می‌کند.

وی افزود: ما مصمم هستیم از همه ظرفیت‌های موجود برای توسعه و تعمیق همکاری‌های مشترک بهره بگیریم.

در ادامه این دیدار، در خصوص توسعه همکاری‌های دانشگاهی دو کشور، حمایت از کرسی‌های ایران و گرجستان‌شناسی در دانشگاه‌ها، رفع مشکل اقامتی دانشجویان ایرانی، همکاری در زمینه فناوری‌های نوین، بررسی ضوابط ارزشیابی مدارک تحصیلی مراکز علمی وآموزشی و صدور مجوز تأسیس مدرسه بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان با توجه به حضور ایرانیان مقیم در گرجستان، بهره‌گیری از ظرفیت‌های انجمن‌های دوستی بین دو کشور، امضای اسناد خواهرخواندگی شهرهای کوتایسی و رشت و برگزاری هفته‌های فرهنگی و نمایشگاه‌های هنری برای تقویت ارتباطات فرهنگی دو کشور بحث و تبادل نظر شد.

سید جواد قوام شهیدی ایران و گرجستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر