کد خبر: 687460 A

سفیر پیشین ایران در نروژ مطرح کرد؛

برخی کشورها در تلاش هستند تا افکار عمومی اروپا را نسبت به ایران منفی کنند/ می‌توانیم به دادگاه اروپایی شکایت کنیم

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: برخی کشورها در تلاش هستند تا افکار عمومی اروپا را نسبت به ایران منفی کرده تا همین افکار عمومی به مقامات اروپایی بگویند چه ضرورتی دارد برای ایرانی که در خاک اروپا حاکمیت ملی ما را زیر پا می‌گذارد هزینه کنیم. این درحالی است که تاکنون غالب افکار عمومی آمریکا را برای خروج از برجام متهم کرده است.

برخی کشورها در تلاش هستند تا افکار عمومی اروپا را نسبت به ایران منفی کنند/ می‌توانیم به دادگاه اروپایی شکایت کنیم

عبدالرضا فرجی‌راد در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به فراخواندن سفیر دانمارک از ایران و احضار سفیر کشورمان در نروژ گفت: پنج کشوری که کشورهای نورویچ خوانده می‌شوند و دانمارک و نروژ هم عضو آن هستند، از یک جنس بوده و سه کشور هم از زبان و فرهنگ مشترک برخوردار هستند؛ پس همیشه در طول چند دهه از هم حمایت کردند و هر اتفاقی که در یک کشور بیفتد باقی کشورها سعی می‌کنند از آن حمایت کنند.

وی ادامه داد: طبیعی است که وقتی در یکی از این کشورها اتفاقی می‌افتد، چهار کشور دیگر حمایت می‌کنند پس نباید این مساله را بزرگ کنیم. مساله مهم برای ما واکنش اتحادیه اروپا است که البته یک محکومیت اولیه را انجام داده اما واکنش قطعی خود را منوط به بررسی بیشتر کرده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: در این زمان است که اتحادیه اروپا هم معمولا فکر می‌کند آیا واقعا این مساله پیش زمینه عملیاتی از سوی ایران است یا با توجه به نزدیکی به 13 آبان و اینکه اتحادیه اروپا اعلام کرده می‌خواهد ساز و کار خود را عملیاتی کند؛ توطئه‌ای بیش نیست.

وی ادامه داد: تصور من این است که اتحادیه اروپا امروز در شک و شبهه به سر می‌برد. آنچه که مسلم است شواهد امر نشان می‌دهد که دانمارک هنوز سندی رو نکرده است و تا حدودی هم غوغا روی مساله‌ای صورت گرفته که اساسا اتفاق نیفتاده است. تنها گفته شده که یک نفر که اصالت ایرانی دارد از سوی دستگاه اطلاعاتی ایران تحریک به انجام عملیات شده است. ادعا از سوی هر شخص و کشوری می‌تواند مطرح شود.

فرجی‌راد افزود: البته وقوع این اتفاق در این شرایط خاص همه را در شوک فرو برده است. لذا هنوز از موضع‌گیری دانمارک نگذشته است که پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی این ادعا را تکرا می‌کنند و حتی نتانیاهو مدعی می‌شود که ما این اطلاعات را در اختیار دولت دانمارک قرار داده‌ایم. 

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: تحلیل بنده این است که برخی کشورها در تلاش هستند تا افکار عمومی اروپا را نسبت به ایران منفی کرده تا همین افکار عمومی به مقامات اروپایی بگویند چه ضرورتی دارد برای ایرانی که در خاک اروپا حاکمیت ملی ما را زیر پا می‌گذارد هزینه کنیم. این درحالی است که تاکنون غالب افکار عمومی آمریکا را برای خروج از برجام متهم کرده است.

وی ادامه داد: برنامه این است که افکار عمومی قانع شود، مدعی هستند با توجه به اقداماتی که ایران در ماه‌های اخیر انجام داده است لازم نیست که ما کاری برای آنها انجام دهیم لذا اینها اهدافی است که به نظر من با هماهنگی اسرائیل و آمریکا و گروه‌های معاند در حال شکل‌گیری است. 

فرجی‌راد در پاسخ به این سوال که آیا ایران نباید پیش از اقدام دانمارک سفیر خود را فرا می‌خواند یا سفیر را در پاسخ به عدم همکاری این کشور برای استرداد سران گروه تروریستی "الاحوازیه" اخراج می‌کرد، گفت: البته در زمان وقوع عملیات تروریستی صحبت‌هایی میان دو کشور انجام شد و مقامات کپنهاگ نیز برای این مباحث اعلام آمادگی کردند اما باید این مساله را بصورت مستمر و روزانه دنبال می‌کردیم. 

وی ادامه داد: یک عملیات تروریستی آن هم در رژه ارتش اتفاق افتاده و تعداد زیادی هم شهید و زخمی شده‌اند و با دو کلام صحبت مقامات ایرانی و دانمارکی این مساله نباید رها شود و در این دو ماه باید اقدامات جدی‌تری انجام می‌دادیم و می‌توانستیم حتی به دادگاه اروپایی شکایت کنیم چرا که این افراد در رسانه‌ها اعلام کردند که دستشان با داعش در یک کاسه بوده و اعتراف کردند.

فرجی‌راد افزود:  ما اگر از ابتدا این موضوع را پیگیری می‌کردیم الان آنها نمی‌توانستند این بازی را در خصوص کشور ما پیاده کنند. البته ما هنوز هم باید مدعی باشیم و بگوییم چرا دانمارک در حال حمایت و پناه دادن به تروریست‌ها است.

این دیپلمات پیشین گفت: ما در شرایط خاصی قرار داریم و باید بدانیم این اقدام، اولین و آخرین اقدام خصمانه در خصوص جمهوری اسلامی نیست و اینها کارهای خود را ادامه می‌دهند تا به هدف خود که همان تغییر افکار عمومی اروپا علیه ایران است دست پیدا کنند. ما باید بتوانیم در این مقطع ضمن اقدامات تبلیغی با سفر به کشورهای اروپایی و دعوت آنها به ایران ضمن درخواست مدرک، گفت‌و‌گوهای خود را فعال کنیم. 

وی گفت: مسئولین ما باید مرتب در این خصوص صحبت کنند چرا که برخی کشورها از جانب جناح‌های داخلی خود نیز برای برخورد با ایران تحت فشار هستند و ما باید اینها را توجیه کنیم و بپرسیم به دنبال چه چیزی هستند. 

انتهای پیام/
دانمارک نروژ عبدالرضا فرجی راد گروه تروریستی الاحوازیه
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر