کد خبر: 686696 A

در بیانیه اجلاس استانبول مطرح شد؛

ششمین نشست سه‌جانبه وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان بنا به دعوت مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در استانبول ترکیه برگزار شد.

به گزارش ایلنا، وزرای امور خارجه پس از پایان این اجلاس با صدور بیانیه‌ای، بر پایبندی خود به بیانیه‌های ارومیه، نخجوان، وان، رامسر و باکو مصوب نشست‌های سه‌جانبه پیشین وزاری امور خارجه تأکید و بر عزم خود در گسترش همبستگی و همکاری میان مردم سه کشور در سایه اشتراکات تاریخی، فرهنگی، دینی و  رسوم مشترک تأکید کردند.

طرفین در این اجلاس توافق کردند که در راستای تقویت صلح، امنیت و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی، به رایزنی‌های نزدیک خود در برنامه‌ها و سطوح مختلف در چارچوب سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای ادامه دهند. همچنین بر پایبندی خود به اصولی همچون قوانین بین‌المللی به ویژه احترام به و حمایت از حق حاکمیت، تمامیت ارضی، مصونیت مرزهای بین‌المللی از تجاوز، حل و فصل مسالمت‌آمیز کلیه اختلافات، و همچنین عدم مداخله در امور داخلی کشورها تأکید کردند؛ و در این خصوص به اهمیت حل و فصل هرچه سریعتر اختلاف ارمنستان-آذربایجان بر سر ناگورنو قره‌باغ بر طبق اصول فوق تصریح کردند.

وزرای خارجه اهمیت برجام را که تجلی توفیق مذاکرات چندجانبه و دیپلماسی است متذکر شده و اذعان داشتند که اجرای موفقیت‌آمیز برجام و برخورداری همه طرف‌ها از مزایای قید شده در آن مستلزم اجرای کامل تعهدات از جانب کلیه طرف‌ها است.

وزیرای خارجه سه کشور ترکیه، ایران و آذربایجان با عنایت به پایبندی جمهوری اسلامی ایران به برجام به عنوان بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ سال ۲۰۱۵ میلادی شورای امنیت سازمان ملل متحد که به تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز رسیده است، تعهدات کلیه اعضای سازمان ملل را برای کمک به اجرای برجام خاطر نشان کردند؛ و در این راستا تحریم‌های یک‌جانبه را که آثار سلبی بر توسعه تجارت و بازرگانی میان کشورهای آنان است محکوم کردند.

همچنین بار دیگر بر اراده قوی خود در تقویت همکاری‌ها در سایه معاهدات بین‎المللی در زمینه مبارزه با تروریسم، افراطی‌گری خشونت‌آمیز و تجزیه‌طلبی در همه اشکال و مظاهر آن، جنایات سازمان‌یافته فراملی، قاچاق غیرقانونی مواد مخدر و پیش‌سازها، تجارت غیرقانونی سلاح، قاچاق انسان، قاچاق مهاجرین، پولشویی، جنایات سایبری، جنایت علیه میراث فرهنگی و تاریخی و سایر تهدیدات امنیتی فراملی تصریح کردند.

همچنین سه طرف توافق نمودند تا نامزدی سه کشور را در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با رویکردی ایجابی مورد ارزیابی قرار دهند.

وزرای خارجه با تأکید بر موقعیت جغرافیایی مناسب سه کشور و قرارگیری آن‌ها در مسیر کریدورهای مهم ترانزیت بین‌المللی، تلاش برای افزایش همکاری در راستای توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل و استفاده حداکثری از مزایای ظرفیت ترانزیتی کشورها و تلفیق آن‌ها با سیستم ترانزیت بین‌الملل را تشجیع نمودند.

در ادامه این بیانیه نکات زیر مورد تاکید قرار گرفت:

«اهمیت نقش پروژه‌های بزرگ را در افزایش مراودات میان سه کشور مورد تأکید قرار دادند؛ و با ترغیب به بهره‌گیری کامل از ظرفیت بالقوه‌ خط آهن باکو-تفلیس-قارص، بهره‌مندی از آن را به سود سه کشور دانستند و بر اهمیت انجام اقدامات لازم برای تکمیل هرچه زودتر خط آهن رشت-آستارا تأکید کردند؛ همچنین استفاده از تمام ظرفیت بندرگاه‌ها را در راستای تأمین منافع هر سه کشور ترغیب کردند.

ضمن به رسمیت شناختن حمل و نقل ترکیبی بین‌المللی به عنوان یکی از ابزارهای تسهیل‌گر در امر گسترش سامان‌مند تجارت، تسریع در گسترش خدمات حمل‌ونقلی روان، اقتصادی، کارا و ترکیبی را که لازمه گسترش مناسبات تجاری سه‌جانبه است، مورد تأکید قرار دادند.

تمایل خود را برای تقویت همکاری‌های تجاری در حوزه انرژی اعلام کردند.

توافق کردند تا روابط اقتصادی را تقویت نمایند، از ظرفیت موجود برای ترویج سرمایه‌گذاری وتجارت استفاده کنند، و با اجرای پروژه‌ها و برنامه‌های مشترک در زمینه‌هایی مانند انرژی‌های تجدیدپذیر، حمل و نقل، مرزها و گمرکات، بانکداری، مخابرات، صنعت، کشاورزی، گردشگری و محیط زیست به تقویت همکاری‌ها بپردازند.

از تشکیل نشست سه‌جانبه تجاری برای تقویت بیشتر مناسبات اقتصادی و تجاری و ایجاد فرصت‌های نو برای محافل تجاری سه کشور حمایت کردند؛ حمایت خود را از تقویت همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی میان بنگاه‌های کوچک و متوسط اعلام کردند؛ بر اهمیت همکاری میان بخش خصوصی و دولتی و نیز اهمیت همکاری میان دانشگاهیان سه کشور در حوزه تحول دیجیتال تأکید کردند.

به تبیین اهمیت پژوهش‌های سه‌جانبه و نیز توسعه، نوآوری و اجرای پروژه‌های فناورانه دانش‌بنیان در زمینه علم و فناوری در میان نهادهای مرتبط آذربایجان، ایران و ترکیه پرداختند.

اهمیت همکاری‌های بشردوستانه در زمینه‌های فرهنگی، آموزشی، علمی، خدمات درمانی، تبادل دانشجو، گردشگری و ورزشی را مورد تأکید قرار داده و آمادگی خود را برای اجرا و ترویج پروژه‌ها و رویدادهای مشترک در این حوزه‌ها اعلام کردند.

توافق نمودند تا وزارتخانه‌ها و آژانس‌های ذیربط را به تقویت همکاری‌های سه‌جانبه و اجرای مفاد این بیانیه و بیانیه‌های گذشته و تلاش برای به ثمر رساندن آنها ترغیب کند. 

با توجه به خاتمه اعتبار برنامه همکاری سه‌جانبه در بخش‌های مختلف در پایان سال ۲۰۱۸، با تمدید آن برای سه سال دیگر تا پایان سال ۲۰۲۱ موافقت کردند.

با در نظر گرفتن پیشنهادهایی که در زمینه‌های مصرح در برنامه همکاری سه‌جانبه در بخش‌های مختلف بین سه کشور تبادل گردید، توافق کردند تا بلافاصله پس از نشست ششم، نمایندگان خود را به منظور برگزاری هرچه زودتر جلسات کمیته‌های فرعی در تهران تعیین کنند.

بار دیگر اهمیت برگزاری منظم نشست‌ها به صورت سه‌جانبه را در جهت تداوم همکاری‌ها در موضوعات منطقه‌ای مورد تأکید قرار دادند و توافق نمودند نشست بعدی در ایران برگزار گردد.

نشست سه جانبه ایران، ترکیه و آذربایجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر