کد خبر: 686587 A

معاون اول رییس جمهور در بدو ورود به نجف:

معاون اول رییس‌جمهور به منظور شرکت در راهپیمایی عظیم اربعین، دقایقی پیش وارد نجف اشرف شد.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری صبح امروز مصادف با اربعین حسینی، در بدو ورود به فرودگاه نجف از سوی استاندار نجف و رییس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در عراق مورد استقبال قرار گرفت.

معاون اول رییس جمهور قرار است تا دقایقی دیگر حرم نورانی و بارگاه مقدس امیرالمونین علی (ع) را زیارت کند و پس از آن در مسیر نجف به کربلا در راهپیمایی بزرگ اربعین شرکت خواهد کرد. 

گفتنی است مسعود سلطانی‌‌فرد، وزیر ورزش و جوانان و علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی در این سفر معاون اول رییس‌‌‌‌جمهور را همراهی می‌‌کنند. 

جهانگیری همچنین در بدو ورود به فرودگاه نجف اشرف در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: اربعین امروز به عنوان یک نماد بسیار مهم در جهان اسلام تبدیل شده است و میلیون‌ها مسلمان عاشق امام حسین (ع) در این روز در مراسم اربعین و این راهپیمایی عظیم شرکت می‌‌‌کنند.

وی با بیان اینکه راهپیمایی اربعین پیام‌‌‌های زیادی در زمینه‌‌‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی با خود به همراه دارد، اظهار داشت: این راهپیمایی به یکی از نمادهای قدرت ملت مسلمان به خصوص مردم و دولت ایران و عراق تبدیل شده است.

معاون اول رییس‌جمهور افزود: مراسم راهپیمایی اربعین احیاگر اسلام ظلم‌‌‌‌ستیز و اسلامی است که به دنبال آزادی و نه گفتن به هر گونه ظلم است که حضرت اباعبدالله (ع) این مکتب را ترویج کرد و این مراسم روز به روز پرشکوه‌‌‌‌تر و با وسعت بیشتری در دنیا معرفی می‌‌‌شود.

جهانگیری با اشاره به حضور گسترده مردم ایران در راهپیمایی اربعین تصریح کرد: بیش از دو میلیون نفر از مردم ایران و عاشقان امام حسین (ع) در یک مقطع کوتاه به عراق سفر می‌‌‌‌کنند تا بتوانند در مراسم راهپیمایی اربعین حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: این انتظار وجود دارد که دولت نیز در این مراسم در کنار مردم باشد و حضور من در این سفر بیانگر این است که وقتی این تعداد از مردم ایران در این مراسم شرکت می‌‌‌‌کنند، باید اطمینان خاطر داشته باشند که دولت در کنار آنها است و در همه صحنه‌‌‌هایی که ملت حضور دارند، دولت نیز آنان را همراهی می‌‌کند.

معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: پیام دیگر حضور من در این سفر علاوه بر زیارت و شرکت در مراسم راهپیمایی اربعین این است که تشکر قلبی خود را از مردم و دولت عراق به خاطر میزبانی خوب از زائران امام حسین (ع) اعلام کنم. البته در روزهای گذشته با نخست‌‌‌‌‌وزیر عراق تماس تلفنی داشتم و مراتب قدردانی دولت و مردم ایران را از میزبانی خوب عراق اعلام کردم.

جهانگیری با تاکید بر اینکه هیچ دولتی تاکنون چنین میزبانی انجام نداده است که در مقطعی کوتاه پذیرای چندین میلیون زائر باشد خاطرنشان کرد: مردم عراق به خوبی پذیرای زائران هستند و هیچ حادثه امنیتی که بر خلاف مصالح مردم باشد تاکنون رخ نداده که این بیانگر اقتدار دولت عراق است و امیدوارم دولت جدید این کشور موفق شود روز به روز پیشرفت بیشتری داشته باشد.

وی یکی از ویژگی‌‌‌‌های اصلی راهپیمایی اربعین را مردمی بودن این مراسم دانست و ابراز داشت: همه کارها و امور و نیز برپایی موکب‌‌‌ها و تنظیم برنامه‌‌ها به دست خود مردم انجام می‌‌‌شود و باید این ویژگی مردمی بودن مراسم اربعین را حفظ کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: ما به عنوان کشوری که بیشترین زائر را در ایام اربعین به عراق اعزام می‌‌‌‌‌‌کنیم باید به دولت میزبان کمک کنیم که ویژگی مردمی بودن این مراسم حفظ شود.

جهانگیری افزود: ما در این سال‌ها صحنه‌‌‌هایی از میزبانی مردم عراق دیده‌‌ایم که بیشتر به داستان شبیه است که این همه اصرار داشته باشند که از زوار امام حسین (ع) پذیرایی کنند و آنها را به خانه‌‌های خود دعوت کنند. 

اسحاق جهانگيری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر