کد خبر: 684596 A

سفیر ایران در توکیو مطرح کرد:

«سمینار مقصد: ایران» به منظور توسعه همکاری‌های گردشگری ایران و ژاپن، امروز در سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو آغاز به کار کرد.

به گزارش ایلنا، مرتضی رحمانی موحد طی سخنانی در این سمینار با بیان اینکه ‌گردشگران ژاپنی با فرهنگ و قابل احترام هستند و کشور ژاپن از نظر اعزام و پذیرش گردشگر کشور مهمی است، گفت: اکنون ژاپن جزء ۱۰ کشور برتر دنیا از نظر پذیرش گردشگر است.

وی به نودمین سالگرد برقراری روابط رسمی ایران و ژاپن در سال ۲۰۱۹ اشاره کرد و اظهار داشت: گسترش و توسعه همکاری‌ها در حوزه گردشگری می‌تواند یکی از مهمترین موضوعات همکاری‌ها باشد که البته نیازمند هم‌‌افزایی و تلاش کامل دو طرف است تا بتوانیم با معرفی صحیح و واقعی ایران گردشگری دو کشور را ارتقا دهیم.

سفیر کشورمان در توکیو افزود:‌ اقدامات ارزشمند جمهوری اسلامی ایران در توسعه و تحکیم ثبات و امنیت در منطقه سبب رشد گردشگری به میزان ۷/۲ درصد در سال ۲۰۱۷ شده است.

رحمانی موحد برنامه‌‌ریزی برای افزایش گردشگران ورودی ژاپنی در سال ۲۰۱۹ را از جمله اقدامات و برنامه‌‌‌های این سفارت خواند و تصریح کرد: برنامه‌‌‌ریزی برای سفر طراحان مقاصد گردشگری ایران، سفر تورگردانان، برگزاری دوره‌های آموزشی، استانداردسازی زیر ساخت‌ها و خدمات گردشگری را از جمله اقدامات برای افزایش همکاری‌های دو کشور در حوزه گردشگری برشمرد.

وی به خبر خوب صدور روادید الکترونیک بدون الصاق برچسب در گذرنامه‌های اتباع ژاپنی از اول آبان (۲۳ اکتبر) اشاره و خاطرنشان کرد: این امر می‌تواند موجب افزایش انگیزه گردشگران ژاپنی برای سفر به ایران شود.

براساس این گزارش، در این سمینار کوبوری، معاون سازمان ملی گردشگری ژاپن نیز ضمن خوشامدگویی به نمایندگان جامعه تورگردانان ایران، از برگزاری این سمینار استقبال و ابراز امیدواری کرد که برنامه امروز به تعمیق درک متقابل و افزایش تعاملات مردمی بین دو ملت ژاپن و ایران کمک کند.

سپس واقفی، بنکدارنیا و سارا چاووشی از اعضای ایرانی شرکت‌‌‌کننده در سمینار به ترتیب مقالات خود درباره جاذبه‌های گردشگری ایران، رویدادهای بین المللی گردشگری در ایران، نقش جامعه تورگردانان ایران در اداره و مدیریت گردشگری کشور و نیز مشابهت‌های فرهنگی ایران و ژاپن و موضوعات مورد علاقه گردشگران ژاپنی در سفر به ایران را ارائه کردند.

در ادامه، یوشینوری یاما مدیر عامل اجرایی انجمن تورگردانان خارجی ژاپن (OTOA)  طی سخنانی ابراز داشت: در حال حاضر ١٨ شرکت عضو انجمن OTOA  اعزام تورهای گردشگر ژاپنی به ایران را بر عهده دارند. ایران، از لحاظ تعداد میراث جهانی در رتبه اول در منطقه خاورمیانه قرار دارد. توریست‌ها می‌توانند بناهای تاریخی دوره باستان ایران را از نزدیک مشاهده کنند. ذهنیت مردم ایران نسبت به فرهنگ و مردم ژاپن مثبت است. فرهنگ مهمان‌نوازی و مهمان‌دوستی، یکی از اشتراکات فرهنگی بین دو ملت ژاپن و ایران است.

نیشی یاما، رئیس آژانس گردشگری نیهونباشی و رئیس کمیته خاورمیانه و آفریقای شورای گردشگری خروجی جاتا نیز در سخنرانی خود بیان کرد: معتقدم برنامه امروز فرصت بسیار مغتنمی جهت افزایش تعاملات گردشگری بین دو ملت ژاپن و ایران است. فعالیت‌های تبلیغاتی مؤثر، معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران در ژاپن، صدور روادید الکترونیک و سایر موضوعات، از اقدامات لازم جهت فراهم سازی شرایط مناسب برای انجام سفر اتباع ژاپنی به ایران محسوب می‌شود. 

وی ادامه داد: از امروز، برای کمیته خاورمیانه و آفریقای شورای گردشگری خروجی جاتا، ایران، مقصدی بسیار مهمی خواهد بود. امیدوارم با تلاش‌های سفیر ایران در توکیو و سفارت، روابط گردشگری بین ژاپن و ایران هرچه بیشتر ارتقا پیدا کند. 

همچنین یوجی ایدا، مدیر امور بین الملل انجمن آژانس‌های مسافرتی ژاپن و معاون مدیرکل دبیرخانه کمیته خاورمیانه و آفریقای شورای پیشبرد گردشگری خروجی (جاتا) نیز در سخنانی یادآور شد: انجمن آژانس‌‌‌‌های مسافرتی ژاپن از طریق فراهم‌سازی فرصت، جمع‌‌‌آوری اطلاعات و همچنین تجارت، به ایجاد و فروش تور گردشگری کمک می‌کند. امیدوارم مسئولان صنعت گردشگری که از ایران آمده‌اند، با مسئولان ژاپنی گفت‌‌‌‌‌وگو و تبادل نظر خوبی را داشته باشند. 

وی اضافه کرد: در شرایط کنونی، انجام فعالیت‌های مؤثر تبلیغاتی مانند برگزاری سمینار امروز به افزایش تورهای گردشگری و رفت و آمد توریست‌ها بین دو کشور کمک خواهد کرد.

در این همایش یک روزه، ایتارو ایشیی عضو شورای گردشگری دفتر نخست‌‌‌‌وزیری ژاپن، سائیکی مشاور وزیر امور خارجه، مامورو کوبوری نایب رئیس سازمان ملی گردشگری ژاپن (JNTO)، مدیر بین‌‌الملل جاتا، نمایندگان آژانس گردشگری، مدیر اجرایی انجمن تورگردانان ژاپن (OTOA) به همراه تعدادی از مدیران ارشد بخش خصوصی حوزه گردشگری ژاپن حضور داشتند. 

از ایران نیز یک گروه ۱۲ نفره از شرکت‌های عضو جامعه تورگردانان ایران به ریاست شفیعی شکیب عضو هیات مدیره آن با هدف ارائه جاذبه‌های گردشگری ایران و نیز تقویت تماس‌های خود با همتایان ژاپنی شرکت کردند.

ایران و ژاپن مرتضی رحمانی‌موحد روابط ایران و ژاپن مرتضی رحمانی موحد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر