کد خبر: 683299 A

رییسی:

تولیت آستان قدس رضوی گفت: روشنفکر کسی نیست که جامعه را به سمت غرب جهت دهد بلکه روشنفکر کسی است که جامعه را بشناسد و متناسب با آن عمل کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رییسی امشب در چهارمین سالگرد درگذشت آیت‌الله مهدوی‌کنی که در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد، گفت: آیت الله مهدوی کنی عالمی انقلابی و چهره‌ای مردمی و سیاستمداری آگاه بود. بهتر است در این مراسم از علم و عالم سخن بگوییم و تشریح کنیم علم چیست و عالم کیست؟

وی با بیان فقه علم به عقاید و باورها و فهم علم به فضائل و بایدها و نبایدها است، اظهار داشت: فقیه کسی است که دین و آموزه‌های دینی در جانش جا گرفته باشد مگرنه فقیه کسی نیست که مسلط به علم فقه باشد. آنچه برای فقیه مهم است این است که دین در همه ابعاد فقه و جامعه اجرایی شود.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: اجرایی کردن فقه و علم در جامعه‌ای که با مشکلاتی روبرو است، مشیت الهی است. مشکل پیشرو در برابر آمران، ناهیان و مبلغان این است که خودخواهان و مستکبرانی در جامعه هستند که با تبلیغ دین منافعشان در خطر می‌افتد و خودبینی و خودبرتری شان موجب می‌شود تا در مقابل تبلیغ دین بایستند و مانع تحول می‌شوند. در طول تاریخ نیز شاهد چنین اتفاقی هستیم.

رییسی با بیان اینکه تهمت زدن و ترور شخصیت یکی روش‌های مخالفان دین بوده است، تصریح کرد: در جنگ احزاب، مشرکان، بت‌پرستان، سست‌دینان و منافقین و شایعه‌پراکنان از این روش استفاده می‌کنند. امروز جریان و امپراطوری رسانه‌ای دشمن یکی از اهدافش خالی کردن دل مردم است و می‌خواهد به جوامع بگوید شما نمی‌توانید و می‌خواهد دل مردم و ملت‌ها را خالی کند. اینها کسانی هستند که زمینه‌های ظلم را فراهم می‌کنند.

وی افزود: امروز در سینمای هالیوود و رسانه‌های دشمن می‌بینید که می‌خواهند فرهنگ شما نمی‌توانید و سرنوشت مختوم و محتوم شما آن چیزی است که ما می‌خواهیم را القا کند. آنچه در جامعه اهمیت دارد این است که عالمان و روشنفکران حقیقی روشنگری کنند. روشنفکر کسی نیست که جامعه را به سمت غرب جهت دهد بلکه روشنفکر کسی است که جامعه را بشناسد و متناسب با آن عمل کنند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه روشنفکر واقعی شهدا و عالمان هستند، خاطرنشان کرد: روشنفکر واقعی کسی است که جامعه را بشناسد و تحولات را رصد کند و متناسب با تحولات قبل از دیگران هشدار دهد و وقتی ببیند جامعه با خطری روبرو است فریاد بزند مگرنه کسی که جامعه را به سمت وابستگی دعوت کند، منورالفکر نیست بلکه تاریک اندیش است.

رییسی افزود: آیت الله مهدوی کنی یک عالم ربانی و روشنفکر واقعی است. او کسی است که در دوران ستم‌شاهی مسجد جلیلی را کانون روشنگری و دشمن شناسی و دشمن ستیزی کرد و ملجا مبارزان شد.

وی با بیان اینکه در کشورهای همسایه جریان روشنفکری ضدغرب است، ابراز داشت: جریان روشنفکری ضدغرب و ضدوابستگی است. این را در مصر و عربستان و... مشاهده می‌کنید.

تولیت آستان قدس با بیان آیت الله مهدوی کنی پس از پیروزی انقلاب در سنگر دفاع از انقلاب بودند، عنوان کرد: نگاهشان دین شناسانه و دین مدارانه بود.

رییسی با بیان اینکه دلیلی که اینکه دانشگاه‌ها و حوزه‌ها در پاسخ دادن به مسائل باید فعال باشند این است که سوالات بسیاری وجود دارد که باید جواب داده شود، یادآور شد: در اجتهاد تمدن‌ساز هیچ بن بستی نداریم و فقط باید دانشگاه‌ها و حوزه‌ها فعال باشند مگرنه در فقه بن بست نداریم. کار آیت الله مهدوی کنی در دانشگاه امام صادق (ع) کادرسازی برای انقلاب بود. ایشان معتقد به پرورش کادر انقلابی، مجتهد و انقلابی و آگاه برای تداوم انقلاب و نظام بودند.

وی ادامه داد: دانشگاه‌ها و حوزه‌ها باید در برابر تهدیدات و جریان‌های فرهنگی باید فعال باشند. باید در برابر فرهنگ لیبرال و اقتصاد لیبرال و... این عزیزان ایستادگی کردند. اقتصادی که به تعبیر رهبری باید بدون تکانه باشد یعنی اقتصاد مقاومتی باید از دل همین دانشگاه‌ها و حوزه‌ها بیرون آید. راه مقابله با دشمن مقاومت و اقتصاد مقاومتی است و همین اقتصاد مقاومتی است که دشمن را وادار به عقب‌نشینی می‌کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید اینکه دشمن فشار بر ملت را در پیش گرفته است، بیان کرد: این روش تلفیقی از جنگ نرم و سخت است. کنوانسیون‌هایی که خودشان و متحدهایشان امضا نکردند می‌خواهند بر ما تحمیل کنند. در قرارداد الجزایر واژه تابعیت درست تعریف نشد و همه احکام ضدایرانی دادگاه لاهه به خاطر همین مسئله است.

رییسی با بیان اینکه تاکید رهبری مراقبت و نظارت است مگرنه دشمن دست بردار نیست، گفت: امروز وظیفه همه دفاع از استقلال سیاسی، اقتصادی و استقلال واقعی فرهنگی ما است. علمای ربانی مانند آیت الله مهدوی کنی در همین زمینه گام بردارند. هشدار رهبری نسبت به سند ۲۰۳۰ در همین زمینه بود چراکه استقلال فرهنگی ما را نشانه گرفته بود. امروز وظیفه همه ماست که در برابر تهدیدات آگاهانه عمل کنیم و در حفظ استقلال بکوشیم.

رییسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر