کد خبر: 681989 A

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه»

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه بیان کرد: انقلاب اسلامی متکی و مستحکم به بنیان‌ها و حمایت‌های مردمی است ومهمترین نقطه اتکای نظام حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران استفاده از ظرفیت های مردمی به عنوان مهمترین خصیصه نظام دینی مردم سالار است .

به گزارش ایلنا، محمد باقر الفت در نشست با معتمدان و ریش سفیدان و معتمدان با اشاره به اینکه بررسی سوابق در محاکم دادگستری نشان می‌دهد امنیت محقق نمی‌شود مگر اینکه از ظرفیت بزرگان استفاده و اعتبار و حرمت بزرگان و ریش سفیدان را در جامعه حفظ کنیم، گفت: ما از اعتبار بزرگان برای امنیت فرهنگی سیاسی اجتماعی و اقتصادی به نحو شایسته استفاده می‌کنیم و اگر قرار است با قاچاق مقابله شود بهترین سرپل معتمدان هستند 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ادامه داد: قوه قضاییه حداقل از ۱۰ سال گذشته با اتخاذ سیاست‌های اجتماعی سعی کرده است تا رویکرد اجتماعی را سرفصل اقدامات خود قرار دهد و با ارتقای سرمایه‌های اجتماعی فعالیت خود را به طور مشارکتی در عرصه های مختلف قضایی و شبه قضایی اعمال کند

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی متکی و مستحکم به بنیان‌ها و حمایت‌های مردمی است، افزود: مهمترین نقطه اتکای نظام حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران استفاده از ظرفیت های مردمی به عنوان مهمترین خصیصه نظام دینی مردم سالار است .

وی تاکید کرد:حاکمیت در اتخاذ سیاست های اجتماعی به طور جدی عدالت ترمیمی را جایگزین عدالت تکفیری کرده است به این معنا که از حقوق بزه دیده و بزهکار با اعتماد عمومی به معتمدان و ریش سفیدان قبایل و طوائف حمایت کنیم .

الفت گفت: بررسی سوابق در دادگستری و مراجع امنیتی نشان می‌دهد که برقراری امنیت در مناطقی که فرهنگ عشیره‌ای و قبیله‌ای حاکم است، محقق نمی‌شود مگر آنکه از ظرفیت سران و ریش سفیدان به نحو مطلوب استفاده کنیم .

وی با بیان اینکه هدایت گران واقعی عشایر و قبایل بزرگان عالم و فهیم آنان هستند، ادامه داد: حفظ آداب، رسوم و سنن در قبایل و عشایر یکی از وظایف حکومت و سران و بزرگان است چرا که این آموزه ها می تواند جامعه را از حربه های دشمن حفظ کند .

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه تاکید کرد:اگر قرار باشد با قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و سوخت مقابله شود به طور قطع بهترین و مهمترین عامل جلوگیری از این موارد معتمدان هستند؛ چرا که اختیار حقیقی و بنیادی مردم در مناطق قبیله‌نشین در دست سران و ریش سفیدان آنهاست .

وی خاطر نشان کرد: وظیفه و کارآیی معتمدان تنها به این نیست که اختلافات طایفه‌ای را حل و فصل کنند بلکه وقتی قبیله‌ای بیشترین افراد تاثیرگذار در جامعه را پرورش داده باشد می‌توان به مفید بودن بزرگ این قبیله پی برد .

الفت تصریح کرد: ما از بزرگان و ریش سفیدان قبایل درخواست می‌کنیم تا با حضور در مراجع قضایی ما مشکلات جامعه را با ما در میان بگذارند .

پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه الفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر