کد خبر: 681162 A

سفیر ایران در سازمان ملل:

سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تاکید کرد: جهان نباید در برابر زورگویی و یک‌جانبه‌گرایی آمریکا سکوت کند.

به گزارش ایلنا، اسحاق آل‌‌‌‌حبیب در سخنرانی خود که امروز در کمیته خلع سلاح و امنیت بین‌المللی مجمع عمومی سازمان ملل ایراد کرد، با اشاره به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام گفت: در حالی که طبق ۱۲ گزارش پیاپی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران تاکنون به کلیه تعهدات هسته‌ای خود بر اساس برجام عمل کرده است، خروج آمریکا از برجام غیرقانونی بود و این کشور تعهدات‌اش در قالب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نیز مستمراً نقض می‌کند.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، آمریکا وقیحانه دیگر کشورها را هم تحت فشار قرار می‌دهد که آن قطعنامه را نقض کنند و این برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل است که کشورها نه برای تبعیت از قطعنامه های شورای امنیت، بلکه برای نقض آنها تحت فشار قرار گرفته و حتی تهدید به مجازات می‌شوند.

سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل ادامه داد: این وضعیت به ضرر دیپلماسی و چندجانبه‌گرایی است و جامعه بین‌المللی نباید در قبال بی‌توجهی نسبت به  مقررات بین‌المللی و یک‌جانبه‌گرایی آمریکا سکوت کند.

آل‌‌‌‌حبیب همچنین وجود تسلیحات هسته‌ای را تهدیدی واقعی علیه بشریت دانست و اظهار داشت: دولت‌های دارنده سلاح هسته‌ای باید در مسیر خلع سلاح کامل حرکت کنند.

وی افزود: از سال گذشته تاکنون امنیت و ثبات بین‌المللی بدتر شده و این از جمله نتیجه اقدامات و سیاست‌های هسته‌ای آمریکا است و تا زمانی که این سیاست‌ها تغییر نکند، پیشرفتی در خلع سلاح هسته‌ای حاصل نخواهد شد.

سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل به تهدیدات ناشی از تسلیحات هسته‌‌‌ای رژیم صهیونیستی نیز اشاره و تصریح کرد: برخورداری از سلاح هسته‌ای توسط رژیمی که سابقه سیاهی در ارتکاب اشغال، تجاوز، تروریسم دولتی و جنایت علیه بشریت دارد، بسیار خطرناک بوده و تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت منطقه‌ای است.

آل‌حبیب ادامه داد: وقاحت آن رژیم به جایی رسیده است، که نخست‌‌‌وزیر آن در کنار تأسیسات هسته‌‌‌‌ای زیرزمینی خود، ایران را به نابودی هسته‌‌ای تهدید می‌کند.

وی افزود: همه دولت‌‌‌ها باید برای رفع تهدید هسته‌‌‌‌ای آن رژیم اقدام کنند و شورای امنیت نیز به وظیفه خود در این باره عمل کند.

اسحاق آل حبیب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر