کد خبر: 680334 A

به دعوت رئیس اسکودا؛

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌‌‌های وکلای دادگستری (اسکودا) روز پنج‌‌‌شنبه مهمان کانون وکلای دادگستری اصفهان بود.

به گزارش ایلنا، در ابتدای مراسم مرتضی‌ شهبازی‌‌‌‌‌‌‌نیا در جمع کارآموزان وکالت درخصوص ابزارهای تفسیر قراردادها به ایراد سخن پرداخت. 

وی با بیان مقدمه‌‌‌‌ای پیرامون رویکرد اقتصادی تفسیر در قراردادها و عملگرایی در تفسیر، از تکنیک‌‌‌‌ها و ابزارهای تفسیر قراردادهای داخلی و بین‌‌المللی صحبت کرد.

رئیس اسکودا ضمن تشریح مهمترین ابزارهای تفسیر اصول از جمله قاعده منع ایجاد تعارض با دلیل خارج از قرارداد، تفسیر موافق نظم عمومی، تفسیر اجزای قرارداد در راستای کل قرارداد گفت: آرا چند سال اخیر محاکم دادگستری نشان می‌‌‌دهد، قضات نسبت به استفاده از این ابزارهای بین‌‌‌‌المللی که بعضا نیز در حقوق داخلی موجود اما مغفول مانده است، تمایل رو به رشدی دارند. 

پس از جلسه آموزشی فوق، نشستی با حضور رئیس، نایب رئیس، بازرس، دادستان و رؤسای کمیسیون‌‌های کانون و شهبازی برگزار شد و اعضای کانون اصفهان پیشنهادات و انتقادات خود را نسبت به موضوعات صنفی با رئیس اسکودا به اشتراک گذاشتند.

انتقاد از روند برگزاری جلسات هیات عمومی اتحادیه، تغییر در نحوه برگزاری آزمون کارآموزی، افزایش ارتباط اتحادیه با کانون‌‌‌های دیگر کشورها و کانون بین‌‌المللی وکلا (IBA)، مشکلات مربوط به صندوق حمایت وکلا، لزوم پیگیری شناسه ملی برای کانون‌ها و پرهیز از تشکیل اتحادیه‌های منطقه‌ای در کشور که با فلسفه و نقش اتحادیه سراسری کانون‌ها مغایرت دارد، از اهم موارد مطرح شده در این نشست بود.

در جلسه فوق، لیلا رئیسی، ریاست کانون اصفهان ضمن ارائه پیشنهاداتی، پیگیری اتحادیه در خصوص اصلاح قوانین مربوط به وکالت و صندوق حمایت که منجر به مشکلات عدیده‌‌‌ای برای تمامی وکلا گشته است را ضروری دانست.

رئیس اسکودا نیز ضمن طرح مسائلی از قبیل لزوم افزایش فعالیت اتحادیه در عرصه بین‌‌المللی و تقویت روابط با IBA، از شروع همکاری با کانون وکلای فرانسه و سفر ریاست شورای اجرایی IBA در دی ماه سال جاری به ایران خبر داد.

شهبازی‌‌نیا با اشاره به عدم امکان برقراری ضمانت اجرا برای مصوبات اسکودا که عملا موجب بی‌‌اعتباری برخی از مصوبات می‌‌شود، پیشنهاد داد هیات حل اختلافی در اتحادیه تشکیل و به تخطی کانون‌‌ها از مصوبات اتحادیه رسیدگی کنند. 

در پایان پیشنهاد شد، سالانه نشست‌‌هایی با حضور روسا و نواب رئیس کانون‌‌‌ها برای ایجاد همبستگی میان کانون‌ها و ایجاد رویه واحد در سطح کشور درخصوص عملکرد کانون‌ها، برگزار شود. 

مرتضی شهبازی نیا مرتضی شهبازی‌نیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر