کد خبر: 678699 A

سفیر ایران در لاهه:

هشتاد و نهمین اجلاس شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی از تاریخ ۱۷ تا ۲۰ مهر سال جاری در مقر این سازمان در لاهه برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، علیرضا جهانگیری، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان منع سلاح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های شیمیائی، در روز نخست اجلاس طی سخنانی ضمن انتقاد از تصویب سازوکار انتساب کاربرد سلاح‌های شیمیایی در چهارمین کنفرانس ویژه کشورهای عضو کنوانسیون که فراتر از وظایف سازمان منع سلاح‌‌‌های شیمیایی است، تخصیص هر گونه بودجه برای اجرای این تصمیم غیراجماعی و بحث‌‌‌‌برانگیز و تغییر ساختار سازمان منع سلاح‌‌‌های شیمیایی از جمله تاسیس اداره جدیدی تحت عنوان اداره ویژه انتساب را بدون توجیه دانست.

وی درخصوص نحوه دستیابی به تصمیم کنفرانس ویژه کشورهای عضو اظهار داشت: متاسفانه برخی دولت‌های عضو سازمان حتی در موضوعات حیاتی از تصمیمات اجماعی فاصله گرفته و به دنبال منحرف ساختن سازمان از ماهیت فنی آن هستند.

سفیر و نماینده دائم ایران درخصوص انهدام سلاح‌‌‌های شیمیائی سوریه، ضمن استقبال از پیشرفت‌های حاصله در این زمینه و با عنایت به همکاری دولت سوریه با سازمان منع سلاح‌‌‌های شیمیائی، بر اجتناب از سیاسی‌‌کاری در این پرونده و پرهیز از سیاهنمائی درخصوص همکاری سازنده سوریه با سازمان تاکید کرد.

جهانگیری درخصوص دهمین دوره بین‌‌المللی ابعاد پزشکی کمک و حفاظت در برابر سلاح‌‌های شیمیائی که از ۹ تا ۱۳ مهرماه (۱ تا ۵ اکتبر) سال جاری در تهران برگزار شد، اظهار داشت: این دوره به منزله فرصتی ارزشمند برای تقویت دانش و مهارت پزشکان برای معالجه قربانیان سلاح‌‌های شیمیائی محسوب می‌شود.

علیرضا جهانگیری سازمان منع سلاح‌های شیمیایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر