کد خبر: 678609 A

خوشرو:

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در کمیته ششم (کمیته حقوقی ) مجمع عمومی سازمان ملل متحد با موضوع حاکمیت قانون سخنرانی کرد.

به گزارش ایلنا، غلامعلی خوشرو با اشاره به اینکه امروز چندجانبه‌گرایی تحت هجوم واقع شده است جلوه‌های یکجانبه‌گرایی را خروج از معاهدات و پروتکل‌های بین‌المللی، خروج از آژانس‌های سازمان ملل، آغاز جنگ تجاری با کشورها و وضع تحریم‌های فرامرزی بر کشورها دانست.

وی همچنین اقدام متخلفانه آمریکا در خروج از برجام را تهدیدی جدی به اصول منشور و نظم حقوقی ارزیابی کرد و گفت: برای نخستین بار در تاریخ سازمان ملل متحد، آمریکا به عنوان یک عضو دائم امنیت دارای حق وتو، در حال تنبیه سایر ملت‌ها در سراسر جهان است. نه به دلیل نقض قطعنامه شورای امنیت بلکه به دلیل پیروی از قطعنامه شورای امنیت. این تهدیدی جدی به منشور ملل متحد و رابط بین‌الملل است  که نیازمند پاسخ سریع و جدی جامعه بین‌المللی است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: اقدام متخلفانه آمریکا پدیده‌ای جدید و در عین حال خطرناک است که پایه‌های اساسی حاکمیت قانون را در سطح بین‌المللی به چالش می‌کشد.

خوشرو این سوال را مطرح کرد که چگونه ایران و کشورهای دیگر می‌توانند به آمریکا اعتماد کنند در حالی که آمریکا کشورهایی را تهدید می‌کند که اقدام به اجرای قطعنامه‌ای کرده‌اند که خود آمریکا در شورای امنیت به آن رای مثبت داده است؟ امروز یک عضو شورای امنیت از کشورهای دیگر می‌خواهد حقوق بین الملل را نقض کنند. هیچ رویه‌ای برای این حرکت خطرناک وجود ندارد. آیا جامعه بین‌المللی آماده است که اجازه دهد چنین رویه‌ای ایجاد شود؟ آیا جامعه بین‌المللی آماده است که نتایج این اقدام متخلفانه بین‌المللی را بپذیرد؟ همه کشورها باید نسبت به این اقدام محتاط باشند و اجازه وقوع آن را ندهند.

وی از مجمع عمومی دعوت کرد که در حمایت از حاکمیت قانون در سطح بین‌المللی و در حمایت از چندجانبه‌‌‌‌‌گرایی اقدام کند و در مقابل کشوری که سایر کشورها را تهدید به عدم رعایت حقوق بین‌الملل می‌کند، بایستند.   

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با اشاره به مراجعه کشورمان به دیوان دادگستری بین‌المللی برای احقاق حقوق مشروع کشورمان صدور قرار موقت الزام‌‌‌‌آور از سوی دیوان را گواه دیگری بر غیر قانونی بودن تحریم‌های آمریکا علیه کشور، مردم و شهروندان ایرانی دانست.

خوشرو با اشاره به اقدام غیر قانونی آمریکا در مصادره اموال کشورمان اظهار داشت: جلوه‌ای دیگر از اقدامات متخلفانه بین‌المللی آمریکا لغو مصونیت کشورها به بهانه‌های دکترین‌های حقوقی غیرمعتبری است که جامعه بین‌المللی آنها را به رسمیت نمی‌شناسد. در این زمینه آمریکا در نقض آشکار حقوق بین الملل میلیاردها دلار از دارایی‌های دولت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را مصادره کرده است و همین روزها دیوان دادگستری بین‌المللی به بررسی این موضوع نیز می‌پردازد.

غلامعلی خوشرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر