کد خبر: 678487 A

روابط عمومی وزارت امور خارجه به برداشت‌های صورت گرفته در قبال سخنان وزیر امور خارجه در جلسه بررسی و تصویب لایحه CFT در مجلس شورای اسلامی واکنش نشان داد.

به گزارش ایلنا، متن این اطلاعیه به شرح زیر است: 

۱- برخلاف آنچه در برداشت از سخن دکتر ظریف، وزیر محترم امور خارجه توسط نویسندگان برخی رسانه‌های خاص نتیجه‌گیری شده است فحوای کلام وزیر امور خارجه این است که عدم تصویب کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) و در نتیجه عدم الحاق جمهوری اسلامی ایران به آن، مشکل آمریکا را که به دنبال بهانه برای جلوگیری از همکاری ایران و جامعه بین‌المللی در دوران برجام بدون این کشور است، حل می‌کند و ما خودمان به دست خودمان کار آمریکا را آسان کرده و این بهانه را به این کشور می‌دهیم که به‌راحتی و با حداقل هزینه برای این کشور، بتواند سایر کشورهای جهان از جمله چین، روسیه و اتحادیه اروپا و... را به عدم همکاری با ایران تشویق و ترغیب کند؛ بار دیگر این فراز از سخنان وزیر امور خارجه مورد تاکید قرار می‌گیرد که قطعا هیچ‌کس نمی‌تواند تضمین دهد که با الحاق به FATF (فاتف) تمامی مشکلات کشور حل خواهد شد، ولی قطعا عدم تصویب آن، می‌تواند این بهانه را به آمریکا بدهد که بر مشکلات ما بیفزاید.

۲- بعد از تحریم‌های هسته‌ای که توسط برجام رفع شدند، محدودیت‌های ناشی از قرار داشتن ایران در فهرست سیاه FATF، بزرگترین مانع در گسترش روابط بانک‌های کشورمان با بانک‌های خارجی بوده است. تعلیق دو ساله ایران از این فهرست که با رایزنی‌های گسترده وزارت امور خارجه حاصل شد حجم بسیاری از این محدودیت‌ها را موقتا کاهش داد؛ اگرچه بسیاری از بانک‌های بزرگ به خاطر موقتی بودن این تعلیق همچنان از همکاری با بانک‌های ایرانی خودداری ورزیدند. 

۳- سیاست فعلی آمریکا علیه ایران سیاست فشار حداکثری است که جهت‌گیری اصلی آن اعمال فشار از طریق محدودیت‌های شدید اقتصادی است. ظرف چند ماه گذشته دولت آمریکا به بسیاری از کشورها (شامل همه شرکای اقتصادی مهم ایران) هیات اعزام کرده است تا آنها را به اعمال تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی به ایران راضی کند. 

۴- در نشست‌های اخیر FATF و به‌خصوص آخرین آن، مقابله مشترک آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان و برخی دنباله‌روهای آنها برای لغو تعلیق ایران از فهرست سیاه و اعمال مجدد محدودیت‌های بانکی برای ایران کاملا بارز و آشکار بوده است. آمریکا و اسرائیل کمر بسته‌اند تا ایران را مجددا وارد فهرست سیاه کنند. 

۵- همچنان که رهبری معظم انقلاب فرمودند ما به فضل الهی «تحریم‌ها را شکست خواهیم داد» و آمریکا را در تلاش برای اعمال تحریم‌‌ها و فشارهای جدید ناکام خواهیم گذارد. عدم رعایت "برنامه عمل فاتف" بهانه فنی لازم را به آمریکا برای برگرداندن ایران به فهرست سیاه خواهد داد و این به معنای «خودتحریمی» است.  

۶- مذاکرات ایران با کشورهای ۱+۴ برای حفظ برجام و خنثی کردن تحریم‌های آمریکا در حال پیشرفت است. ابتکارات طراحی شده از جمله سازوکار ویژه مالی با اروپا در صورت بازگشت ایران به فهرست سیاه فاتف عملیاتی نخواهد شد. این مقوله در همکاری‌های اقتصادی و بانکی با سایر کشورهای دوست و همسو نیز صادق است.

۷- طی دو سال گذشته و در جلسات کارشناسی و تخصصی متعدد همه ابعاد منفی احتمالی اجرای برنامه عمل فاتف - به خصوص در ارتباط با کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم - بررسی شده و راه‌حل‌های لازم برای مقابله با نکات نفی، اندیشیده و در قالب حق شرط و... چاره‌اندیشی شده است. 

۸- بر این باوریم اگر "برنامه عمل فاتف" نهایی نشود ضرر آن برای کشور قطعی است. اینکه وزیر محترم امور خارجه به نوان دیده‌بان امین کشور از وقوع یک خطر آگاهی داده و برای جلوگیری از ضرر راهکار ارائه می‌دهد شرافتمندانه به وظیفه خود عمل کرده است. 

۹- در پایان رسانه‌ها و تریبون‌های داخلی را که در خصوص مسائل کلان و ملی نگاه دیگری دارند به رعایت انصاف، تقوا، متانت، عدم تحریف و نیز تفسیر و تاویل‌های نامناسب و غیرواقعی از سخنان دلسوزان مُلک و ملت دعوت می‌کنیم.‌

وزارت امور خارجه وزارت امور خارجه ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر