کد خبر: 675883 A

ذوالفقاری در اجلاس «اکسکام»:

معاون وزیر کشور گفت: به‌علت حضور چند میلیون نفر افراد مجاز و غیر مجاز طی بیش از چهار دهه در ایران، هزینه‌ها و مشکلات زیادی به کشور تحمیل شده است.

به گزارش ایلنا، حسین ذوالفقاری در اجلاس کمیته اجرایی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد موسوم به «اکسکام» با اشاره به آثار حضور مهاجرین در کشورمان گفت: به علت حضور چندین میلیون نفر افراد مجاز و غیرمجاز طی بیش از چهار دهه در ایران، در زمینه‌‌های اقتصادی، بهداشتی، آموزشی و تحصیلی، هزینه‌‌‌ها و مشکلات زیادی به کشور تحمیل شده است و مشکلات ناشی از تحریم‌‌‌‌های ناعادلانه هم در طول سال‌‌های گذشته بر این مشکلات افزوده است.

وی خواستار مسئولیت‌‌پذیری سایر کشورها و مجامع بین‌‌‌المللی در کمک به پناهندگان، توجه و حل اساسی مشکلات پناهندگان و همچنین تلاش برای برقراری امنیت در کشورهای مبداء به منظور ایجاد شرایط مطلوب جهت بازگشت آنان شد.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ضمن تشکر از تلاش‌‌‌های به عمل آمده توسط کمیسر عالی و آژانس پناهندگی، دفتر نمایندگی آنها در تهران و نیز کشورهای حامی مالی، بر ضرورت قانونمند کردن حضور پناهندگان در ایران به ویژه پناهندگان افغانی و جلوگیری از مهاجرت‌‌های غیرقانونی تاکید کرد.

ذوالفقاری در همین راستا به اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه تسهیل شرایط اخذ ویزا از جمله حذف وثیقه، حذف شرط مسافرت هوائی، تمدید اقامت و ایجاد ظرفیت صدور ویزای کار جهت افراد جویای کار نیز اشاره کرد.

وی از ناامنی و بحران‌‌‌‌های به وجود آمده در سطح منطقه به ویژه در افغانستان همراه با رخنه عناصر تروریست داعش ابراز نگرانی کرد.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ضمن قدردانی از فعالیت‌‌‌های صورت پذیرفته برای تهیه و تدوین متن پیمان جهانی مهاجرت، به انتظارات جمهوری اسلامی ایران از جامعه جهانی اشاره کرد و اظهار داشت: پایان دادن به ناامنی و بحران ایجاد شده در منطقه به عنوان بخشی از راه‌‌‌حل مبارزه با پدیده مهاجرت گسترده غیرقانونی، کمک به کشورهای متضرر از جنگ‌‌های ویرانگر و تلاش در جهت ایجاد ثبات اقتصادی و اجتماعی در آنها و ضرورت تقسیم بار مسئولیت رسیدگی به پناهندگان از جمله مواردی است که مجامع جهانی و همه کشورهای جهان باید برای حل آنها تلاش کنند.

حسین ذوالفقاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر